Haber Detayı
31 Mart 2017 - Cuma 23:28 Bu haber 1294 kez okundu
 
2 Nisan Otizm Günü ve Farkındalığı
Günümüzde Otizm spektrum bozukluğuna rastlanma oranı 68’de 1’e yükselmiş ve otizm global bir sorun haline gelmiştir.
Sağlık Haberi
2 Nisan Otizm Günü ve Farkındalığı

 Bu hızlı yayılma karşısında Otizmli bireylerin yaşam boyu süren eğitim, istihdam, sosyalleşme ve tek başına yaşam becerisi gibi özel ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere dünyanın çoğu ülkesinde otizm ayrı bir sağlık sorunu olarak ele alınmakta otizme özel geniş kapsamlı ulusal ve global planlamalar yapılmaktadır.

2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada 2 Nisan ‘’Otizm Farkındalık Günü’’(World Autism Awareness Day) ve Nisan ayının tamamı da Otizm Farkındalık Ayı (World Autism Awareness Month) olarak ilan edilmiştir.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, 2 Nisan günü ve Nisan ayı ülkemizde de Otizm ile ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla değerlendirilecek, otizm alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerdir.

Ayrıca, yine tüm bu çalışma paralelinde, diğer farkındalık çalışmalarının yanı sıra da ülkemizde otizm alanında faaliyet gösteren 50’yi aşkın vakıf, dernek ve federasyonlardan oluşan Türkiye Otizm Meclisi, 27 Kasım 2016 tarihinde kurulmuştur. Amacımız; tek bir üst çatı altında hep birlikte otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin eğitim, sağlık, sosyal yaşam vb. pek çok konuda ihtiyaçlarının karşılanması, eksikliklerinin giderilmesidir. Otizm engeline yönelik var olan yasa ve yönetmeliklerin geliştirilmesi, eksik konulardaki mevzuatın düzenlenmesi de amaçlarımız arasındadır.

Türkiye Otizm Meclisi 3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Ulusal Otizm Eylem Planı’nın da destekçisi ve takipçisidir.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: 2, Nisan, Otizm, Günü, ve, Farkındalığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı