Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 21:13 Bu haber 2132 kez okundu
 
3 Aralık 2019 SunExpress’ten 2020 Yazinda Antalya’Ya Rekor Kapasite Artişi
Gündem Haberi
3 Aralık 2019 SunExpress’ten 2020 Yazinda Antalya’Ya Rekor Kapasite Artişi

Bu yıl havacılık ve turizmde 30. yılını kutlayan Türk Hava Yolları ile Lufthansanın ortak kuruluşu SunExpress’in yıl dönümü çerçevesinde, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, basın mensuplarıyla merkezi Antalyada bir araya geldi.

 

Toplantıda, SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, Antalyanın ilk Uçak Bakım - Onarım Merkezini hizmete açmak için çalışmalara başladıklarının müjdesini verirken, Antalya ve Türk turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalar ve Antalyadan sunulan yeni destinasyon ve seferler ile ilgili bilgileri de basın mensupları ile paylaştı.

 

Havacılık ve Turizmde 30 yıllık başarı öyküsü

 

1989 yılında Almanya’dan Antalya’ya olan turizm akışını desteklemek ve ileri taşımak amacı ile Türk Hava Yolları ve Lufthansa işbirliği ile kurulan SunExpress, bir uçak ve 57 çalışan ile başladığı havacılık serüvenine bugün filosundaki 84 uçak ve 35 milletten 4,200’den fazla çalışanı ile devam ediyor. Operasyonlarına tek bir uçakla 2 Nisan 1990’da Frankfurt - Antalya uçuşu ile başlayan ve aynı yıl Almanya’dan Antalya’ya 100.000 yolcu taşıyan SunExpress, 2019 yılını merkezi Antalyada işlettiği 25 uçak, 44 destinasyon ile Antalya arasında 4.5 milyon yolcu ile kapatmayı hedefliyor.

 

2018 yılında 10 milyon yolcuyu hayallerinin tatiline ve sevdiklerine uçuran havayolu, Orta Avrupadan Türkiyeye gerçekleştirdiği turistik uçuşların yanı sıra Türkiyede iç hat uçuşlarıyla da etnik trafiğin bel kemiğini oluşturuyor.

 

SunExpress, 2019 Skytraxe göre Türkiyenin En İyi, Dünyanın 5. En İyi Tatil Havayolu, Almanyanın En Dakik Havayolu, 2019 SAFA verilerine göre Türkiyenin En Emniyetli Havayolu, Türkiyenin İkinci En Büyük Hizmet İhracatçısı gibi pek çok başarının da sahibi oldu.

 

Antalyanın ilk uçak bakım onarım merkezi”

 

Toplantıda SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, Antalya Havalimanı’nda açılacak olan SunExpress Uçak Bakım-Onarım Merkezi ile ilgili olarak, Antalyanın en büyük ve en fazla istihdam sağlayan şirketlerinden biri olarak, Antalya ekonomisine ve turizmine daima destek vermeye devam ediyoruz. 2021 sonuna kadar hizmete açmayı öngördüğümüz bakım-onarım merkezimiz için ciddi miktarda yatırım yaptık. Antalya merkezli bir havayolu şirketi olarak, bu yatırımla bölge ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra istihdam yaratmayı da amaçlıyoruz” dedi. Bischof, projenin Antalya’da bir ilk olacağını ve merkezin ilk etapta SunExpress uçaklarına daha sonrasında ise diğer firmalara da hizmet vereceğini ekledi.

 

Antalyada rekor koltuk arzı ve yeni destinasyonlar

 

Antalyayı hem iç hem dış hatlarda direkt tarifeli seferlerle en fazla noktaya bağlayan havayolunun SunExpress olduğunu belirten Bischof, “SunExpress, Türk turizm taşımacılığının belkemiği ve aynı zamanda da Antalya’nın ana taşıyıcısı konumundadır. Her yıl Antalya’ya olan kapasitemizi rekor seviyede artırıyoruz. 2019 yazında, Türk turizminin başkenti Antalyaya 3.7 milyon koltuk kapasitesi sunmuştuk. Bu yıl, 2020 yazında ise iç ve dış hatlarda toplamda 5 milyon koltuk ile tarihimizin en yüksek arzını gerçekleştireceğiz” dedi. Bischof, Antalya’ya konumlandırılan uçak sayısının 2020 yaz sezonu başlangıcı itibariyle 25’ten 27’ye çıkaracaklarını sözlerine ekledi.

 

SunExpress, 2019/2020 kış tarifesi çerçevesinde ise Antalyadan hem iç hatlarda hem de dış hatlarda frekans artışı sunuyor. SunExpress, iç hatlarda Antalyadan İzmire uçuş sayısını günde 4 sefere, Adanaya günde 2 sefere, Trabzon ve Samsuna haftada 3 sefere çıkardı.

 

Dış hatlarda ise Antalyadan Düsseldorf, Köln, Berlin, Hamburg, Hannover, Frankfurt, Münih ve Stuttgarta günlük uçuşlarını arttıran SunExpress, Avusturyanın başkenti Viyanaya artık haftada 6 sefer düzenliyor. Antalyadan Basel ve Zürihe cazip hafta sonu uçuşları sunan SunExpress, tüm kış sezonu boyunca dünyanın en popüler turizm merkezlerinden Parise de her Cumartesi sefer düzenliyor. Şubat ayından itibaren haftada 2 kez Kopenhag seferlerine başlayacak olan SunExpress, Billunda da haftada 1 kez sefer sunacak

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, Aralık, 2019, SunExpress’ten, 2020, Yazinda, Antalya’Ya, Rekor, Kapasite, Artişi,
Yorumlar
Haber Yazılımı