Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 20:13 Bu haber 1564 kez okundu
 
5 Aralık Kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilişi
Asayiş Haberi
5 Aralık Kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilişi

Kayıtsız şartsız kadına oy verme hakkını birçok ülkeden önce tanıyan ülkemizde kadınların seçme ve seçilme oranı ve kadının temsiliyetinin niteliği yetersizdir. Siyasi partilerde, mecliste, bakanlık düzeyinde, şirket üst düzey yönetim kadrosunda görev yapan kadın sayısının nüfusa oranla dikkat çekici derecede düşük olması düşündürücü olduğu kadar faydacı bir yaklaşımı yansıtmaktan da uzaktır.

Ekonomik ve sosyal yaşama katılıma, karar verme süreçlerinde etkin rol alma, siyasal alanda daha yüksek oranlarda temsil edilme, haklarımızı bilerek, içselleştirerek ve haklarımıza sahip çıkarak mümkün olacaktır.

Var olma mücadelesi içinde olan kadının, en etkin varlık göstergesi ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişiminde söz sahibi olmaktır. Buna karşılık Nüfusun  yarısını oluşturan kadınların akıl ve deneyimlerinden, enerji ve potansiyellerinden yararlanmadan, ülkenin sürdürülebilir  şekilde kalkınması, toplumsal refahın artması, eğitim seviyesinin yükselmesinin olanaklı olmadığı açıktır. Çalışmaya, üretmeye, başarı sağlamaya hazır olan kadınlarının yetenek, sezgi ve iş gücünü atıl bırakmaya zorlamak akılcı bir yaklaşım değildir.

Kadının toplumun her alanında eşit koşullarda etkin şekilde var olması bir gerekliliktir. Kendini ifade etme olanakları kısıtlanan, önüne türlü engel konulan, her atılımında cam tavana çarpan kadına, bugünde uygulanan üstü kapalı, sessiz ve zımni ambargonun kaldırılması için kararlılık ve cesaretle hep birlikte çalışmaya devam edeceğimizi hatırlatırız.

Engelleyen, baskı altında tutan, yok sayan, eksik ve yetersizlik yükleyen her türlü tutum, davranış ve söylemi reddettiğimizi bildiririz.

Atatürk ‘ün söylediği gibi;  “Bizim toplumumuz için ilim ve fen lazım ise, bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmesi lazımdır.”

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: 5, Aralık, Kadına, Seçme, Ve, Seçilme, Hakkı, Verilişi,
Yorumlar
Haber Yazılımı