Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 19:21 Bu haber 512 kez okundu
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Herkese günaydın. Geleneksel olarak her yıl yaptığımız, 8 Mart “ Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kahvaltısına hoş geldiniz.
Asayiş Haberi
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart 1857 yılında New York’ta tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerine, uzun çalışma saatlerine ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitti. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak öldü. 1910 yılında 2. Enternasyonal Kadın Konferansı’nda, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart “ Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edildi.

Ancak aradan geçen 162 yıla rağmen Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kez daha ayrımcılık ve şiddete karşı eşitlik mücadelesindeki kadınların seslerini duyurma çabalarının gölgesinde kalmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, kadınlara dönemin koşullarına göre çağdaş ve ileri boyutta önemli haklar sağlamıştır. Kadınlarımızın yüzyıllardır özlemini çektiği haklar, Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında (1926-1934) gerçekleştirilen Atatürk devrimleri ile sağlanmıştır. Atatürk; çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmesi gerektiğinin farkındadır. Bu amaçlara kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yasal düzenlemelerini çok kısa sürede hayata geçirmiştir. Kadınlara verilen haklar, Türkiye Cumhuriyetinin toplumsal alanda yaptığı en büyük devrimdir. Atatürk; kadınların siyasi, sosyal, kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda eşit haklara sahip olmasını istemiştir. Bu konudaki yasal düzenlemeler birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet, kadın emeği sömürüsü, kadın bedeni sömürüsü, kadın yoksulluğu, kadın işsizliği, çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen kız çocukları genel anlamda da AKP iktidarının kadını yok sayan gerici politikaları, kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır.

Bugün kız çocukları 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte örgün eğitim dışına itilmiş ve çocuk gelin, çocuk işçi sayısında artış yaşanmıştır.

Erkek egemen toplumun kadınlara yönelik fiziki ve psikolojik şiddeti; iş yerlerinde, evlerde, sokaklarda, yaşamın her alanında artarak devam etmektedir. Kadın cinayetleri katliam boyutuna ulaşmışken, devlet çıkardığı onca yasaya rağmen kadınların can güvenliğini sağlamada yetersiz kalmaktadır. Basında yer alan haberlere göre Türkiye’de 2018 yılında en az 255 kadın öldürüldü, 61 kadına tecavüz edildi, 380 kadın ise yaralandı.

Erkek şiddetinin giderek artmasında, siyasi iktidarın din ve ahlak adına sıkça kullandığı cinsiyetçi, sözde muhafazakar söylemlerle kadını değersizleştirmesi, namus ve ahlak anlayışını salt kadına indirgemesi önemli etken olmuştur.

Kadınların fıtrat gereği erkeklerle eşit olamayacağı, börek yapamayan kadının ailesinin dağılmaya mahkum olacağı, kadının evinin süsü olduğu, kadınlar için tek kariyerin annelik olduğu, kadının itaatinin ibadet olduğu yönündeki söylemler kadını yok sayan zihniyetin dışa vurumudur.

Anayasa’nın 10. Maddesi “ Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” demektedir. Siyasi iktidarın görevi şiddet dilini ve öç almayı yaygınlaştırmak değil, toplumdaki bireylerin eşit ve özgür olarak hayatlarını korumaktır.

Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre Türkiye; siyasal katılım, ekonomik eşitlik, eğitim ve sağlık hakkı gibi farklı alanlarda kadın erkek eşitliğinde 149 ülke arasında 130. Sırada yer almaktadır. Yani ülkemiz, kadın erkek eşitliğinin kesinlikle olmadığı ülkeler arasında yer almaktadır. Rapora göre kadınlar ile erkekler arasında maaş farkı % 51 oranındadır.

Kadınların siyasetteki yeri de istenilen düzeyde değildir. Atatürk’ün 84 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar, TBMM’de % 17.48 oranında temsil edilebiliyor. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı kadın. Mart sonunda yapılacak yerel seçimlerde ise çok sınırlı sayıda kadın belediye başkan adayı gösterildi.

Biz inanıyoruz ki gerçek bir demokrasi, kadın erkek eşitliği sağlanmadan gerçekleşemez.

* Kadınların hayatın her alanında ve erkeklerle eşit haklara sahip olduğu,

* Her türlü şiddetin ortadan kalktığı,

* Kadın cinayetlerinin son bulduğu,

* Çocuk istismarının olmadığı,

* Kadınların eğitim haklarının ellerinden alınmadığı,

* Çocukluklarını, giydikleri gelinlikle unutmadıkları

* Bedenlerinin, hem sermaye hem namus sayılmadığı

* Eşit işe eşit ücret verildiği,

* İyi çalışma koşullarında üretebildikleri bir Türkiye için mücadeleyi sürdüreceğiz.

Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: 8, Mart, Dünya, Emekçi, Kadınlar, Günü, Kutlu, Olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı