Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 00:36 Bu haber 1560 kez okundu
 
97 Yıl Önce Lozan Dan Bu Güne
Eğitim Haberi
97 Yıl Önce Lozan Dan Bu Güne

Bu gün AKP nin rahatsız olduğu konuların başında Lozan Antlaşması gelmektedir. Lozan'ı bir türlü kabullenemeyen AKP iktidarı sürekli Lozan ile ilgili aslı olmayan bilgileri algı oluşturmak için ortaya atmaktadır.

Örneğin sıkça şunu dillendiriyorlar. "Lozan Antlaşması ile biz yabancılara topraklarımızın bir kısmını kaptırdık" oysa Lozan Antlaşması ile bir metrekare toprak verilmemiştir. Bu doğru olmayan bilgiyi aktaranlara sorsanız nereleri kaybettik diye size asla cevap veremezler.

1922 yılında kazanılan askeri zaferden sonra ülke ekonomik ve sosyal yönden geliştirilmesi gerekiyordu. Lozan'da yapılan konferansa emperyal ülkelerin tek amaçları vardı. Askeri müdahale ile elimizden alamadıkları topraklarımızı Lozan'da bu konferans yoluyla almaktı.

İtilaf Devletleri Lozan'a TBMM Hükümeti üzerinde baskı kurmak için İstanbul Hükümeti'ni de davet ettiler. Bu duruma tepki gösteren TBMM Hükümeti, 1 Kasım 1922'de saltanatı kaldırdı. Böylelikle İstanbul Hükümetini geçersiz kıldı.

Lozan’ın kazanımları günümüzde mazlum ülkeler için ne anlama geldiği daha iyi anlaşılmaktadır. Emperyalist devletlerin ve işbirlikçilerinin gerek askari, gerekse baskı yolu ile ülkeleri sömürgeleştirme istekleri tavırlarına karşı duruş demektir Lozan. 

İkinci bir kurtuluş savaşı mücadelesi veren İsmet İNÖNÜ başkanlığındaki komisyonun marifeti ile 24 Temmuz 1923 yılında antlaşma imzalandı. Osmanlının bize bela ettiği kapitilasyonlar kaldırıldı, bu gün ki sınırlarımız çizildi, bağımsızlığımızı kazandık.

Artık hasta adam devri kapandı. Yeni Türk Devleti bütün kurumları ile sosyal devlet olma yolunda ilk adımını atı. Ankara'nın başkent  olması, Cumhuriyetin ilanı ve devrimler.

O gün o şartlarda Türkiye Cumhuriyetinin tapusu yerine geçecek olan Lozan Barış Antlaşmasını bir kenara bırakarak 2020 yılı 24 Temmuz gününde Ayasofya Müzesinin açılışını kutluyor olmamız manidardır. 97. Yıl...                                                                                                       

Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Yönetim Kurulu

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: 97, Yıl, Önce, Lozan, Dan, Bu, Güne,
Yorumlar
Haber Yazılımı