Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 01:53 Bu haber 2061 kez okundu
 
AESOB Başkanı Dere, Ahilik Kutlamaları İçin Demre’de
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, 21. Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları kapsamında Demre Esnaf, Sanatkarlar ve Şoförler Odasının düzenlediği törene katıldı.
Asayiş Haberi
AESOB Başkanı Dere, Ahilik Kutlamaları İçin Demre’de

Demre’de, 21. Ahilik Kültürü Haftası kapsamında önce Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu ve Demre Kaymakamı Murat Uz’u ziyaret eden Adlıhan Dere ardından Demre esnaf ve sanatkarlarını işyerlerinde ziyaret eden Dere, esnafın Ahilik Haftasını kutladı. Demre esnafı ise, Batı Antalya Finike Esnaf Sicil İrtibat Bürosu’nun işlerini çok kolaylaştırdığını oda ve birlik çalışmalarından memnun olduklarını belirterek Dere’ye teşekkür etti. Başkan Dere, ziyaretlerin ardından, Demre Kaymakamı Murat Uz, Antalya Milletvekili Atay Uslu, Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Demre Esnaf Odası Başkanı Ahmet Özen, AESOB’a bağlı Batı Antalya Esnaf Oda Başkanları, Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, esnaf ve vatandaşın katıldığı Demre Esnaf Sanatkarlar ve Şoförler Odası tarafından düzenlenen 21. Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarına katıldı.

AHİLİK, İYİ İNSAN OLMAKTIR

150 araçlık esnaf konvoyu ile başlayan Ahilik Haftası kutlamaları Demre Kaymakamı Murat Uz, Antalya Milletvekili Atay Uslu, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Demre Esnaf Odası Başkanı Ahmet Özen’in Demrelilere Ahilik Kutlamalarının bir geleneği olan etli pilav ikramında bulunmasıyla devam etti. Noel Baba Parkı'nda yapılan kutlama programı, Esnaflardan oluşan Elmalı Mehteran Takımı konseri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşması yapan Demre Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Özen, "Ahilik bir esnaf kültürüdür, sanattır, edebiyattır, iyi insan olmayı, ahlaklı, hoşgörülü, yardımsever olmayı amaçlayan bir örgütlenmedir" diyerek, tüm esnaf ve sanatkarının Ahilik Haftasını kutladı. AESOB Başkanı Adlıhan Dere ise yaptığı konuşmada, "Ahilik Anadolu'dan yayılan 800 yıllık ahlak, bilim ve akla dayanan yaşam biçimidir. Türk toplumunun değer yargısıdır. Ahi, bozuk mal satmaz, yalan söylemez. Yardımlaşır, paylaşır. Ahilik anlayışı, toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Ahilik bir yandan tek tek fertlerin ahlaki erdemler bakımından donanımlarını sağlayan, onları iyi birer birey yapmayı amaçlayan, öte yandan da bireylerin oluşturduğu aileden millete ve hatta topyekun insanlık âlemine varıncaya kadar bütün toplumsal yapıların huzuru, müreffeh, barış ve esenlik içinde yaşamalarını hedef kılan bir insanlık kurumudur” diyerek Ahili Kültürü önemine vurgu yaptı.

DERE: “AHİLİK RUHUNU YAŞATACAĞIZ”

Ahilik felsefesini şiar edinerek toplumda ahilik ruhunun yeniden filizlenmesi için mücadele ettiklerini dile getirenAdlıhan Dere:“ Anadolu’nun yerli ve milli hareketi olan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak büyük Anadolu aklını sahiplenip Anadolu’nun gönül ve ruh ikliminde Yeni Türkiye’nin inşası için tüm esnaf ve sanatkârlarımızla omuz omuza hareket ederek büyük ve güçlü Türkiye’nin yarınlarına umutla bakıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

USLU: “AHİLİK BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDÜR”

Demre Kaymakamı MuratUz kürsüde yaptığı konuşmada, "Bugün daha çok Ahilik düsturuna sahip çıkmalıyız. Toplumda Ahilik ahlakını yaygınlaştırmalıyız. Bu akla, bilime, saygıya, sevgiye, hoşgörüye dayanan Ahilik kültürünü gelecek kuşaklara taşımalıyız" dedi.Milletvekili Atay Uslu ise:"Ahilik, yüzyıllardan gelen Türk ulusuna özgü bir kültürdür. Ahilik kültürüyle yoğrulmuş esnafın eli açık, gönlü açık, alnı açıktır. Biz ulus olarak eli açık, yardımsever bir ulusuz. Bu nedenle dünyada yoksullara en çok yardım yapan ülkeyiz. Dünyada açlık çeken, sorunu olan ülkelere tam 6.5 milyar dolar yardım yaptık. Bu da Ahilik kültüründen geliyor. Antalya’ya ne zaman bir bakan bir bürokrat gelse Ahi Babamız olan AESOB Başkanımız Adlıhan Dere’yi elinde dosyalarla havalimanında karşılarken görüyorum. Esnafın sorunlarıyla ilgilenen her fırsatta esnafı için kolaylıklar sağlamaya çalışan Adlıhan Dere’nin Antalya’ya esnafla alakalı yapılan mali destekler ve yapılandırmalarda çalışmasında muhakkak payı vardır. Başkanımıza teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. Demre’de Odaya bağlı olarak 25 yılını dolduran esnafa plaket takdimi merasimi ve ardından AESOB personelinin 800 yıl önceki aslına uygun olarak hazırladığı Şed Kuşanma Töreni ile Ahilik Haftası Kutlamaları sona erdi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: AESOB, Başkanı, Dere,, Ahilik, Kutlamaları, İçin, Demre’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı