Haber Detayı
31 Mart 2017 - Cuma 23:43 Bu haber 1187 kez okundu
 
Alerjik Hastalıklardaki Temel Etken Şehir Hayatı ve Endüstriyel Yaşam
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz’ın Çocuk ve yetişkin 237 alerjik hasta üzerinde yaptığı ve Clinical Chemistry Laboratory Medicine dergisinde yayınlanan araştırması alerjik hastalıkların gittikçe artan bir oranda gör
Sağlık Haberi
Alerjik Hastalıklardaki Temel Etken Şehir Hayatı ve Endüstriyel Yaşam

Araştırma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Necat Yılmaz şehir hayatı ve endüstriyel yaşamın alerjik hastalıkların sıklığında temel etken olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yılmaz “Çalışma sonuçlarına göre alerjenler kanda %86 oranında, kandaki spesifik IgE tarama testleri ile kolayca tespit edilebilmektedir. Erkek çocuklar daha fazla alerjik rahatsızlıklara maruz kalmaktadır. Oysa yetişkinlerde tam tersi bir durum olup kadınlarda daha fazla alerjik rahatsızlıklar görülmektedir” dedi.

Bu çalışmanın önemli sonuçlarından birisinin de çocuklarda en sık alerjiye sebep olan Lolium Perene yani çim poleni olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz özetle şu bilgileri verdi: “Ülkemiz ve Dünyada en yaygın alerjik etmenlerden birisi çim polenleridir. Çim yetişkinlerde de en sık alerjiye sebep etmenler listesinde en baştadır. Çocuklarda ikinci sırada inek sütü yer almaktadır.

Şehirleşme maalesef insanların tabiat ile olan bağlarını koparmaktadır, bunu önlemek için her fırsatta doğa ile iç içe bir yaşamı tercih etmeliyiz. Topraktaki bakteriler bizi alerjik hastalıklardan koruyacaktır, bırakalım çocuklar ve yetişkinler toprakla temas etsinler, ne kadar erken alerjenler ile karşılaşırsak ileri yaşlarda bu alerjenlere karşı bağışıklık sistemimiz güçlenecektir” dedi.

 Son olarak D vitamininin önemine değinen Prof. Dr. Yılmaz “unutulmamalıdır güneşten gelen solar UV-ışığı ve deriden sentezlenen D vitamini alerjik reaksiyon ve astımın oluşmasını engellemektedir. Dışarıda doğada daha fazla zaman geçirelim hem çocuklarımızı hem de kendimizi koruyalım. Alerjik hastalığı tanısı kanda özel alerjenlerin düzeyi ölçülerek kolayca tespit edilebilir ve tedavisi o alerjenden uzak durmak veya ilaçlar ile mümkündür” dedi. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Alerjik, Hastalıklardaki, Temel, Etken, Şehir, Hayatı, ve, Endüstriyel, Yaşam, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı