Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 22:08 Bu haber 2491 kez okundu
 
ALKÜ Dibe Vurdu
Eğitim Haberi
ALKÜ Dibe Vurdu

3 yıl önce büyük umutlarla kurulan

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), en iyi Üniversiteler sıralamasında son sıralara düştü.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde kurulan URAP araştırma Laboratuvarı tarafından bilimsel verilere göre hazırlanan 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı en İyi Üniversiteler listesinde, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında 107. sırada yer aldı.

Bu kriterler çerçevesinde ilk sıralardaki üniversiteler 800-849 puan alırken, ALKÜ, Bandırma Üniversitesi ile birlikte 100-149 puanla en son bantta yer aldı.

En iyi üniversiteler listesinin hazırlanmasında Eski ODTÜ Rektörü Ural Akbulut’un Başkanı olduğu bilim adamları tarafından, uluslararası kaynaklar ile YÖK’ün yayınladığı veriler kullanıldı.

Üniversitelerin başarısı, üniversite hocalarının yayınladığı makale sayısı, kaynaklara yapılan atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen bilimsel eser sayısı gibi kriterlere göre belirlendi.

ALANYA, HAKKARİ ÜNİVERSİTESİNİN BİLE GERİSİNDE KALDI ODTÜ URAP

Merkezinin bilimsel kriterlere göre göre yaptığı sıralamada ALKÜ, tüm üniversiteler arasında sondan ikinci sırada yer alırken, Hakkâri, Iğdır, Mardin ve Şırnak Üniversiteleri de Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi üzerinde yer aldı.

AKDENİZ 19. SIRADA

En iyi Üniversitelere sıralamasında Hacettepe birinci, ODTÜ ikinci sırada yer alırken Akdeniz Üniversitesi 19. sırada yer aldı.

3 yıl öncesine kadar Alanya’daki fakülte ve yüksekokullar Akdeniz Üniversitesine bağlı iken, bağımsız üniversite olarak kurulan ALKÜ’nün 107. sırada yer alması büyük hayal kırıklığına yol açtı.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: ALKÜ, Dibe, Vurdu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı