Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 16:00 Bu haber 2544 kez okundu
 
Antalya’da Bir İlk Gerçekleşti
Oto galerici esnaflarının araç alım-satımı yapmasını sağlayacak ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ Antalya’da düzenlenen törenle ilk kez sahiplerine verildi.
Asayiş Haberi
Antalya’da Bir İlk Gerçekleşti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç alım-satım piyasasını düzenlemeye yönelik gidilen değişiklikler neticesinde, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ bulunmayan oto galerici esnafları ve kişiler artık 2019 yılının Ocak ayından itibaren araç alım-satımı yapamayacak. Konuyla ilgili Antalya oto galerici esnafının mağduriyet yaşamaması için çalışmalara başlayan, Antalya Oto Galericiler Odası Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ise bu anlamda gayretlerinin meyvesini aldı ve kurslarda başarı gösteren üyelerine düzenlediği törenle belgelerini takdim etti. Oto Galericiler Sitesi’nde düzenlenen törene Antalya Serikliler Derneği Başkanı Adnan Tezgel ve çok sayıda galerici esnafıyla vatandaş katıldı.

Bayrak yarışı vurgusu
Göreve geldiği günden bu yana yönetimiyle birlikte esnafın sorunlarının çözümü konusunda ciddi bir gayret içerisinde olduklarını belirten Oto Galericiler Odası Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, “Bu bir bayrak yarışıdır. Her birimiz aldığımız bayrağı bir adım daha ileriye taşımanın gayreti içerisinde, elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Şu anda kooperatifimizin yönetiminde tecrübeli büyüklerimiz bulunduğu gibi vizyoner genç arkadaşlarımız da yer almaktadır ve tüm enerjimizi sizlerin sorunlarını gidermek, isteklerini yerine getirmek için seve seve harcamaktayız” dedi.  

Belgesiz satış yok
Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında katılımcılara bilgi de veren Başkan Çağlar, “Bildiğiniz üzere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el motorlu araçların ticaretiyle ilgili yönetmeliği, bu yılın Şubat ayında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre 2’nci el araç satışlarında hem garanti hem de galerici esnafına Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı getirildi. Şubat 2019 tarihi itibariyle Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan galerici esnafı 2’nci el araç satışı yapamayacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan noterde araç satışı yapan esnafa da cezai işlem uygulanacak. Galerici esnafını denetim altına alacak uygulamayla korsan galericiliğin önü kesilecek. Sınavları başarıyla tamamlayan ve Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan esnaflarımız için belgeler ömür boyu geçerli olacak; fakat 5 yılda bir vize yenilemesine tabi tutulacaklar. Bu işlem sırasında, yüz kızartıcı suç işleyen esnafların belgeleri iptal edilecek” diye konuştu.  

Belgeleri takdim edildi
konuyla ilgili çalışmaları yakından takip ettiklerini de sözlerine ekleyen Çağlar, “Göreve başlar başlamaz, Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdik. Türkiye’de bu konuda yetkili olan tüm firmalarla görüştükten sonra, üyelerimizin daha çok fayda göreceğini düşündüğümüz Alberk firmasıyla anlaştık. Gerçekleştirdiğimiz eğitim programlarına katılan arkadaşlarımızdan sınavlarda başarılı olanlar bugün Mesleki Yeterlilik Belgelerini almaya hak kazandılar ve bugün Antalya’da bir ilki yapmanın gururunu şükürler olsun ki bize yaşattılar” ifadeleriyle sözlerini noktaladı. Konuşmaların ardından galerici esnafına ‘Mesleki Yeterlilik Belgeleri’ alkışlar eşliğinde takdim edildi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya’da, Bir, İlk, Gerçekleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı