Haber Detayı
30 Mart 2017 - Perşembe 22:18 Bu haber 1491 kez okundu
 
Antalya KHB Veri Merkeziyle Kolay Erişilebilir Daha Kontrollü ve Hızlı Sağlık Hizmeti
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği (Antalya KHB) tarafından birliğe bağlı sağlık tesisleri arasında veri paylaşımının tek elden daha kontrollü ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi için “Veri Merkezi” kurulmuştur.
Sağlık Haberi
Antalya KHB Veri Merkeziyle Kolay Erişilebilir  Daha Kontrollü ve Hızlı Sağlık Hizmeti

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz “Veri Merkezi ile ilgili kurulum işlemleri başarı ile gerçekleştirilmiştir. 1 milyon 695 bin 792 TL ihale bedeli ile gerçekleştirilen “Veri Merkezi” ile Antalya KHB’ye bağlı sağlık tesislerinde sağlık verileri; tanı, tedavi, reçete, epikriz, ameliyat, tahlil, tetkik, patoloji, radyoloji bilgileri hastanın izni doğrultusunda tek merkezde toplanacaktır. Örneğin; Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tetkiki yapılan radyoloji görüntüsü Kaş Devlet Hastanesi’ndeki hekimin analizine imkan sağlayacaktır. Böylece sağlık hizmetlerinde kontrollü veri dağılımı, kolay erişilebilirlik ve hız sağlanacaktır” dedi.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Bilgi İşlem Uzmanı Suat Gözükara “Antalya KHB Veri Merkezi hem hastalar hem de sağlık çalışanları için büyük kolaylık ve hız sağlayacaktır. Merkezin eksiksiz ve tam kapasite çalışması için gayret sarf etmekteyiz. Ayrıca veri merkezimizde topladığımız verilerin gerekli yer ve birimlere ulaşımını sağlamakta Sağlık Bakanlığımızın SBNet Sağlık Özel Ağı’nı kullanmaktayız. SBNet Sağlık Özel Ağını kullanmakla veri mahremiyeti, yatırım ve İşletme maliyeti avantajları, küresel erişim, izlenebilirlik ve ölçülebilirlik, verimlilik, standardizasyon ve güvenli iletişim gibi avantajlar sağlamaktayız” dedi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya, KHB, Veri, Merkeziyle, Kolay, Erişilebilir, , Daha, Kontrollü, ve, Hızlı, Sağlık, Hizmeti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı