Haber Detayı
18 Mayıs 2022 - Çarşamba 22:42 Bu haber 1780 kez okundu
 
Antalya’mızın Geçmişine Ve Geleceğine Işık Tutacak
Vali Ersin Yazıcı, Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında “Süleyman Fikri Erten Vizöründen Antalya” temalı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
Asayiş Haberi
Antalya’mızın Geçmişine Ve Geleceğine Işık Tutacak

Vali Ersin Yazıcı, Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında “Süleyman Fikri Erten Vizöründen Antalya” temalı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Sergi alanını gezip yetkililerden bilgi alan Vali Yazıcı; “Sergi, binlerce yıllık tarihi ve kültürel eserleriyle Antalya’mızın geçmişine ve geleceğine ışık tutacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında “Süleyman Fikri Erten Vizöründen Antalya” temalı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştiren Vali Yazıcı, sergiyi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Antalya Müzesi’nin 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliğe Vali Yazıcı’nın yanı sıra Fikri Ertenin torunu Ayşe Orhon, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nevzat Çevik, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sergi açılışındaki konuşmasına 18-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Müzeler Haftasını kutlayarak başlayan Vali Yazıcı; “Uygarlıkların hafızası olan müzeler; tarihi geleceğe, kültürü medeniyete ve bilgiyi zihinlere taşıyan köprülerdir.” dedi.

Herkesi Bu Tarihi ve Kültürel Zenginliği Görmeye Davet Ediyorum

Antalya’nın tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir şehir olduğuna değinen Vali Yazıcı; “Müzemiz bu yıl 100’üncü yaşını kutluyor. Kutlamalar kapsamında Antalya’mıza çok değerli katkıları olan Süleyman Fikri Erten’e ait eserlerin bulunduğu sergimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Kendisini rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Bu eserler Anadolu’nun, Antalya’nın tarihini ışık tutan, kadim bir Türk şehri olduğunu gösteren önemli eserler. Antalya’mız tarihi ve kültürel miras açısından büyük ve önemli bir şehir. Müzede sergilediğimiz 7 bin civarı eserin yanında 65 bin sergilenmeyi bekleyen eser olduğunun bilgisini aldık.  Bu noktada çok daha büyük müzelere ihtiyacımız var. Bunu da inşallah hep birlikte yapacağız. Çünkü burada binlerce yıllık bir tarih ve kültür var. Birçok kültüre ait eserleri bünyesinde barındıran bir coğrafyadayız. Müzemiz gelen ziyaretçilerini dolu dolu geçecek bir tarih ve kültürel yolculuğa çıkaran her türlü çağa ait birçok eserin olduğu bir yer. Herkesi özellikle bu anlamlı haftada bu tarihi ve kültürel hazine olan müzelerimizi gezmeye, bu güzel eserleri görmeye davet ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor Müzeler Haftanızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Yazıcı konuşmasının ardından protokol üyeleriyle birlikte “Süleyman Fikri Erten Vizöründen Antalya” temalı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Antalya Müzesi’nde18-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen fotoğraf sergisinde, 1923 ile 1965 yıllarında Antalya’nın tarihi, kültürel ve turistik yerlerinden kareler yer alıyor.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya’mızın, Geçmişine, Ve, Geleceğine, Işık, Tutacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı