Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 21:21 Bu haber 3882 kez okundu
 
Antalya OSB’den Ücretsiz Teknik Kolej
Özel Antalya Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Koleji (Antalya OSB Teknik Koleji) 2020-2021 eğitim öğretim dönemi itibariyle eğitim faaliyetlerine başlayacak.
Gündem Haberi
Antalya OSB’den Ücretsiz Teknik Kolej

antalyahabertakip.com-Antalya OSB Yönetim Kurulu, 2023 Eğitim Vizyonunun başlıca hedefleri arasında yer alan, mesleki ve teknik ortaöğrenim kurumlarının Türkiye’deki sektör liderleriyle yoğun bir şekilde etkileşim halinde olması, mezunlara istihdamda öncelik verilmesi, organize sanayi bölgelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğiyle mesleki ve teknik okul sayısının artırılması ve nitelikli hale getirilmesi çalışmalarına ilk elden katkı sağlayarak örnek bir ‘Okul Gelişim Modeli’ ortaya koymak için Antalya OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin, Antalya OSB Tüzel Kişiliğine devir edilmesi talebinde bulundu. Talebi uygun bulan Milli Eğitim Bakanlığı, okulun 2019-2020 eğitim öğretim dönemi sonunda Antalya OSB Tüzel Kişiliğine devir edilmesini kararlaştırdı.

KAPALI SPOR SALONU VE HALI SAHA

Halen eğitim öğretim faaliyetlerinin devam ettiği okul, dönem sonunda öğrenci, öğretmen ve tüm tefrişatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kepez’deki yeni yerine taşınacak. 2020-2021 eğitim öğretim dönemi itibariyle Antalya OSB tarafından teknik kolej statüsünde eğitim faaliyetlerine devam edecek okul da büyük bir dönüşüm yaşanacak. Mevcut derslik ve atölyelerde köklü bir renovasyon işleminin başlatılacağı okulda, tüm atölyeler son teknoloji cihazlar ile donatılarak, öğrencilere günün ve geleceğin ihtiyaçlarına uygun mesleki eğitim verilecek. 320 kişilik yeni bir yemekhanenin inşa edileceği okula, uluslararası standartlara sahip kapalı spor salonu ile birlikte bir de halı saha yapılacak.

ÜCRETSİZ EĞİTİM

Özel okul statüsünde eğitim verilecek okula ilk yıl 320 öğrenci kabul edilecek ve tüm öğrenciler ücretsiz eğitim görecek. Yemek, servis ve atölye kıyafetlerinin de ücretsiz olarak sağlanacağı okulun dördüncü yılında toplam kapasitenin bin 280 öğrenciye ulaşması hedefleniyor. Anadolu meslek ve teknik programların uygulanacağı okulda, meslek programı kapsamında 3 alan ve 6 dalda, teknik program kapsamında ise 2 alan ve 2 dalda eğitim verilecek. Okul hakkında detaylı bilgi ve ön kayıt işlemi www.antalyaosbteknikkoleji.org adresi üzerinden yapılabilecek.

KUTU:

Okulun tarihçesi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi onaylı sınırları içerisindeki 25485 ada 01 parselde bulunan ve tapusu Bölge Müdürlüğüne ait Antalya Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin inşaatı, atölyelerin makine ve teçhizatı ile bir okulda bulunması gerekli diğer tefrişatı, Bölge Müdürlüğü tarafından yapılıp 2006 yılında Antalya Valiliği ile imzalanan protokol gereği, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kullanımına devredildi.

Meslek lisesinin yapıldığı dönemde organize sanayi bölgelerinin bu tür projelere kaynak aktarmasına mani olan bir takım yasal müeyyideler bulunmaktaydı. Ancak dönemin Müteşebbis Heyeti, okulun gençlere, sektöre ve Antalya’ya sağlayacağı faydaların farkındalığıyla bu değeri ülkemize kazandırmak için gereken tüm gayreti göstererek okulun yapımını gerçekleştirdi. Okulun sanayi sektörüne ve gençlere sağladığı faydanın ortaya çıkması ile organize sanayi bölgelerinde meslek lisesi açılması kolaylaştırıldı. Antalya Organize Sanayi Bölgesi, eğitime verdiği önem ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmekle kalmadı, tüm Türkiye’ye örnek teşkil etti.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya, OSB’den, Ücretsiz, Teknik, Kolej,
Yorumlar
Haber Yazılımı