Haber Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 20:11 Bu haber 1581 kez okundu
 
Antalya SMMM Odası Başkan Emrullah Tayfun Çavdar’dan Vergi Usul Kanununa İtiraz
Antalya SMMM Odası Başkan Emrullah Tayfun Çavdar TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına itiraz etti.
Asayiş Haberi
Antalya SMMM Odası Başkan Emrullah Tayfun Çavdar’dan Vergi Usul Kanununa İtiraz

Antalya SMMM Odası Başkan Emrullah Tayfun Çavdar TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına itiraz etti.

Antalya SMMM Odası Başkan Emrullah Tayfun Çavdar açıklamasında, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına

Dair Kanun Teklifi kabul edilmiş ve Komisyonda kabul edilen teklif ile yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyanlarının verilme tarihleri bir ay öne çekilmiştir.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen düzenleme ile dördüncü dönem geçici vergi beyannamesinin verilmesinin kaldınlmasının son derece yerinde bir karar almasına karşın, yıllık beyanname verme sürelerinin bir ay Öne çekilmesi son derece yanlış ve uygulanamaz bir karardır.

Değerli meslektaşlarımız

Ülke genelinde faaliyet gösteren 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve 8 Yeminli Mali Müşavirler Odasına bağlı 116 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 800 Yeminli Mali Müşavir bulunmaktadır. Kanunun almış olduğu tüm kararları Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler sahada uygulayıcısı olarak hayata geçirmektedir.

Dördüncü dönem geçici vergi beyannamesinin kaldırılması doğru bir karardır ve toplumsal beklentiyi karşılamaktadır.

Ancak bununla birlikte yıllık beyanname verme sürelerinin bir ay öne çekilmesi son derece yanlış ve uygulanamaz bir karardır. Bir ayda 17 tane beyan ve bildirim vermekte olan Mali Müşavirler artık bunları yetiştiremez duruma gelmiştir. Mevcut sürelerde bile yetiştirilmekte zorlanan gelir ve kurumlar vergisi beyanlarını Mali Müşavirlerin bir ay önce verme gucu ve takati kalmamıştır. Beyanların süratle hazırlanmak zorunda olması nedeniyle beyanların hata payı ve riskleri artacaktır. Bu gibi nedenlerle Beyan sürelerinin geriye çekilmesine yönelik düzenlemeden TBMM Genel Kurulunda vazgeçilmelidir."

TBMM'de grubu bulunan tüm milletvekillerimize sizlerin aracılığı ile bu kanun metninin düzeltilmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya, SMMM, Odası, Başkan, Emrullah, Tayfun, Çavdar’dan, Vergi, Usul, Kanununa, İtiraz,
Yorumlar
Haber Yazılımı