Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 21:02 Bu haber 4579 kez okundu
 
Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Niyazi Özçelik “Enkaz Değil, HURDA Devraldık”
Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Niyazi Özçelik gündemle alakalı açıklamalarda bulundu
Gündem Haberi
 Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Niyazi Özçelik “Enkaz Değil, HURDA Devraldık”

“Çalışmalarımız ile Kuruluşlarımızın ve Ankara’nın takdirini kazandık ve bu gün Türkiye genelinde parmakla gösterilen ve örnek alınan bir oda olduk” diyen Taksiciler odası Başkanı Niyazi Özçelik, “Başarılı olmak zorundaydık, başardık. Çünkü Türkiye’nin gözü üzerimizdeydi”

                  

Haberleriyle devrim yaratan ANTALYA HABER TAKİP gazetesi sordu ve çalışmaları ile İlgililerin ve Ankara’nın kısa zamanda taktirini kazanan Antalya Şoförler ve otomobilciler, Taksiciler minibüsçüler, Nakliyeciler odası Başkanı Niyazi Özçelik cesaretle cevapladı.

 

SORU- Sayın Başkan, seçimden 2 dönem önce başlayan başkanlık yarışını 7 ay önce ezici bir çoğunlukla kazandınız ve Türkiye’nin en saygın duraklardan birine Başkan seçildiniz. O günden bu güne neler oldu da başarıyı yakaladınız ve size bağlı durak sahibi kişilerin teveccühlerini kazandınız..?

 

--Her şeyden önce biz bu yola çıktığımızda arkadaşlarımız ile bir söz verdik ve her kim olursa olsun, durak menfaatlerinin önüne geçmemek için namus ve şeref üzerine yemin ettik. İlkelerimiz bize kısa zamanda başarının kapılarını açtı ve Ankara dahil herkesin taktirlerini kazandık. Seçimden bu güne 7 ay gibi bir zaman oldu. Mücadelemiz yıllardır devam ediyor zaten, bu 7 aylık zaman kolay geçmedi, elle tutulur, gözle görülür takdir edilen güzel icraatlarımız oldu. Öncelerden hazırladığımız projelerimizi tekrar gözden geçirerek hayata geçirdik. İşe, birbirleriyle küs olan esnaf arkadaşlarımızı barıştırmakla başladık. Çalışmalarımızı daha olumlu bir yola soktuk ve işlerimizde kolaylıklar başladı, pürüzleri gidermeye çalıştık ve bunda da başarılı olduk.

 

SORU- Öyle anlaşılıyor ki, tam başarıyı yakalamışken Dünyanın ve Ulusumuzun başına Koronavirüs belası çıktı. Bu belayla nasıl baş ettiniz.?

--Çalışmalarımız olanca hızıyla devam ederken bir anda Koronavirü olayı patlak verdi, bütün dünya bir anda allak bullak oldu. Biz, ilk günlerden başlayarak son güne kadar taksilerimizi,

Taksi duraklarımızı ve nakliyecilerimizi ilaçlamaya başladık, dezenfekte işlerimize başladık ve o ilk günden bu güne hala devam ediyor. İnanır mısınız, özverili çalışmalarımızın karşılığı olarak, dağın tepesindeki taksimize binen ve şehrin en mustesna yerindeki müşterilerimizden de övgü dolu sözler alıyoruz. Haliyle taksilerimizin hijyen sorunu yaşamaması gerekiyordu. Taksilerimizi ve duraklarımızı hala haftada 3 – 4 defa dezenfekte ediyoruz, bunu gören müşterimizin de bizlere olan güveni haliyle artıyor.

 

SORU- Bu zaman içinde, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı olan sürücüleriniz ile sorunu nasıl hallettiniz.?

--Virüsle birlikte, sorunlar da artmaya başladı. Mesela 65 yaş üstü şöförlerimizin durumu bizleri endişenlendirdi. Bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerini göz önüne alarak bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Çalışamadıkları için 600 e yakın arkadaşımızı evlerinde ziyaret ettik ve bunlara gıda yardımı yaptık. Ardından ramazan geldi. Yönetim kurulumuz ve taksi durak başkanlarımız ile birer toplantı daha yaptık ve duraklarımızdaki şoför ve üyelerimizin ihtiyaç sahibi olanların tespitlerini yaparak 2300 civarında üyemize gıda yardımı yaptık.

Ardından Ramazan Bayramı geldi ama bu defa imdadımıza Sayın Valimiz Münir Karaloğlu yetişti ve her türlü ihtiyaçlarmızın karşılanması talimatını verdi.

 

SORU- Sizler, sokağa çıkma yasakları başladığı zaman halkın hizmetini nasıl karşıladınız.?

--Hizmette sınır yoktur prensibiyle hareket ettik ve öncelikle hastanelere yakınduraklarda 3 er nöbetçi bırakarak ve daha sonra her durakta kısmi faaliyetimiz ile işe koyulduk. Çalışmalarımız ile taksicilerimizinde önünü açarak onları da memnun ettik ve kısmen de mağduriyetten kurtardık. Sokaklarda kimseler yokken taksicilerimiz bulundukları yerlerin bekçilik görevlerini üstlendiler. Taksici esnafımızı sadakatleri ve özverili çalışmalarından dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum. Unutulmamalıdır ki, hiçbir başarılı çalışma karşılıksız değildir.

 

SORU- Türkiye genelinde 65 yaş üstü takside çalışan kişilerin çalışma sözleşmeleri iptal edildi. Sizde, yani Antalya genelinde bu durum nasıl.?

--Birliğimize bağlı 600 tane 65 yaş üstü esnafımız var, bunların yaklaşık 320 civarında olanı taksi sahibi esnafımız, bunların çalışmaları kanunen yasaklandığı için taksi kullanamıyorlar ama kendi araçlarını kullanmalarında bir sorun yok.  Bu kanun 2007 yılında çıkmış.

 

SORU- Antalya turizm memleketi ve göz alıcı bir bölge. Taksici esnafınıza kıyafetleri ile ilgili bir düzenleme getirmeyi düşünüyor musunuz. ?

 --Evet.. Projelerimizden birisi de taksici esnafımızın kıyafet sorunuydu. Titiz bir çalışmayla bu sorunu hallettik ve müşterilerimizin karşısına güven ortamında kıyafetleri düzgün ve parfüm kokulu olarak çıkmayı başardık.

 

SORU- İş başına geldiğiniz zaman nasıl bir yönetim getirisi bekliyordunuz, nasıl bir yönetim getirisi ile karşılaştınız.?

--Ne yalan söyleyeyim böyle bir rezil yönetim tarzı beklemiyorduk. Hani her yönetime gelen, ENKAZ DEVRALDIK derler ya, vallahi biz, enkaz değil, HURDA TESLİM ALDIK ama bu geçen 7 ayda bu hurdayı altın değerine getirerek, ilgili bütün birimlerden takdir aldık, övgüler aldık, örnek olarak gösterilen oda olduk. Bu da bizim çalışma azmimizi artırdı. Daha önceki yönetimin yaptıkları yanlışlıklar artık bundan sonra Hakimlerin, savcıların işleri. Bizler iş başına geldiğimiz zaman temiz bir sayfa açarak taksici esnafımızın taktirini ve güvenini kazandık. Bu gördüğümüz saygı bize yetiyor. Buradan özellikle çalışmalarımızda bize yardımcı olan ve destek veren gönüllü taksici esnafımıza çok teşekkür ediyorum.

Biz işe, BEN değil, BİZ varız düşünce ve prensibiyle başladık ve kapalı kapıları açarak başarıya ulaştık. Bu başarılı çalışmalarımızı devam ettireceğiz ve yüzü asılmış, gülmez olmuş esnafımızın yüzünü güldürerek, başarılarımızı onlarla paylaşacağız. Geçmişte başarısız çalışmaları ile talihsizlikler yaşamış olan odamız şu anda Türkiye’nin de saygın ve sayılı odalarından birisi olmuştur. Şu anda odamızda şaibeli personelimiz bile yok, bundan böyle olmayacak da. Bundan sonra odamız, yolsuzluk, arsızlık ve hırsızlıkla uğraşmayacak. Biz şeffaflığımızı korumak için bir oda olmak için esnafımıza söz vererek güvenlerini kazandık ve görevi devraldık. Göreve geldiğimiz günden bu güne 7 aylık zaman zarfında her hangi bir olay ve vaka ile karşılaşmadık, karşılaşmayacağız da, bize verilen mühürü en iyi şekilde şaibesiz kullanacağız.

 

SORU- Koronavirüslü günlerde çift plaka, tek plaka konusunda sıkıntı yaşadınız mı.?

--İçişleri Bakanlığından bize bu konuda bir genelge gelmeden, yönetim kurulumuz ile biz bu konuyu görüşmüştük. Hemen 2 vardiya olarak çalışmaya başladık, biz bu uygulamaya başladıktan çok sonra bu uygulama önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulandı, daha sonra 81 ile yayıldı. Bu konuda da Bakanlık uygulamamızdan dolayı bizi kutladı.

 

SORU- Sıkıntılı günlerde esnafınız da haliyle zor günler yaşadı. Bu sıkıntıyı aşabildiniz mi, yoksa ne gibi önlemler aldınız.?

--Haliyle taksici esnafımızın kazancı birden 80-85 e kadar düştü ve evine ekmek götüremez duruma kadar geldi. Halk Bankası 25 liralık uygun kredi açtı ama şart koydu ve borcu olmayan esnaf kullanabilir dedi. Borçsuz esnafımız olmadığı için bu krediden faydalanamadı. Bizler hemen harekete geçerek ESNAF ODALAR BİRLİĞİMİZE, TÜRKİYE ŞOFÖRLER FEDERASYONUMUZA, ESNAF SANATKARLAR KONFEDERASYONUMUZA, BAKANLIĞIMIZA VE CUMHURBAŞKANLIĞIMIZA resmi yazılarımızı yazdık, taleplerimizi ve isteklerimizi gönderdik. Bu yazışmayı da Türkiye’de ilk biz yaptık ve her esnafımızın borcu var, bizler 50 bin lira faizsiz destek paketi verilsin dedik, bu talebimiz bütün Türkiye geneli için olsun diye yaptık.

Bizler her an yönetim kurulumuz ile toplantı halindeyiz ve bu sıkıntılı günlerden inşallah hayırlısı ile kurtulacağız. Devletimize güveniyoruz ve dün olduğu gibi yine yanında olacağız.

“AZMİN ELİNDEN KURTULAN VAR MI.?

ÇALIŞACAĞIZ VE HEP BERABER BAŞARACAĞIZ.”

 

Bize ayırdığınız zaman için teşekkürler Sayın Başkan.

Rica ederim, ben teşekkür ederim.

 

Röportaj: Fatma Şahin – Mesut İnci

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: , Antalya, Şoförler, ve, Otomobilciler, Odası, Başkanı, Niyazi, Özçelik, “Enkaz, Değil,, HURDA, Devraldık”,
Yorumlar
Haber Yazılımı