Haber Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 18:58 Bu haber 1701 kez okundu
 
Antalya Vanlılar Derneğinden 2 Nisan Van’ın Kurtuluşu Mesajı
Antalya Vanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı M.Yaşar Müncester ve Yönetim Kurulu üyeleri 2 Nisan Van’ın Kurtuluşu yıldönümü sebebiyle mesajı yayımladı.
Asayiş Haberi
Antalya Vanlılar Derneğinden 2 Nisan Van’ın Kurtuluşu Mesajı

Antalya Vanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı M.Yaşar Müncester ve Yönetim Kurulu üyeleri 2 Nisan Van’ın Kurtuluşu yıldönümü sebebiyle mesajı yayımladı.

Antalya Vanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı M.Yaşar Müncester yayınladığı mesajda, “2 Nisan Van ve ülkemiz için önemli bir gündür. Bu tarihi günde hem hüzünlüyüz hem de sevinç doluyuz.  

Hüzünlüyüz; Türkiye’nin önemli vilayetlerinden Van, İran Körfezi ve İç Asya ticaret yollarına hükmeden askeri-stratejik köprü konumu nedeniyle tarih boyunca birçok devletin ele geçirmek istediği şehir olmuştur. Batılı devletlerin kışkırtarak yönlendirdiği Ermeniler, I. Dünya Savaşı öncesinde olduğu gibi savaş sırasında 1915’te devlet kurma hayaliyle isyan çıkararak Van’ı yakıp yıkmış, 30 bini aşkın Vanlı katledilmiş, on binlerce Vanlı memleketlerinden göç etmek zorunda kalmıştır. O nedenle Birinci Dünya Harbi sırasında Van kadar yakılıp yıkılan Anadolu vilayeti, Vanlılar kadar çile çeken ahali yoktur. 

Sevinçliyiz;  20 Mayıs 1915’te Ruslar tarafından işgal edilen Van,  2 Nisan 1918’de Ali İhsan Sabis komutasındaki Türk ordusunun Van’a girmesiyle yeniden istiklaline kavuşmuştur.   

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kalkınması, gelişmesi ve modern şehir olması için özel bir önem verdiği Van, 1923’te yeniden il olmuştur. Cumhuriyet ile birlikte yaralarını sarmaya başlayan Van, turizm, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere her alanda kalkınarak gelişme göstermiştir.  Doğal güzellikleri ve tarihi özellikleri ulaşım imkânlarıyla Van, yatırım teşvikleriyle girişimci ve yatırımcıların ilgisini çeken cazibe merkezine dönüşmüştür.  

Ülkemizin önemli turizm kenti Antalya ile kardeş şehir olan Van, yakınlığını Vantalya temasıyla ölümsüzleştirmiştir.  Antalya Vanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetimi olarak Antalya’da Antalyalı komşularıyla her zaman dostluk kardeşlik içinde yaşayan Vanlılar başta olmak üzere tüm Vanlıların 2 Nisan Kurtuluş Bayramı ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Gününü içten dileklerimizle kutluyor;  aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz” dedi.                        

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya, Vanlılar, Derneğinden, 2, Nisan, Van’ın, Kurtuluşu, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı