Haber Detayı
04 Nisan 2017 - Salı 20:55 Bu haber 504 kez okundu
 
Antalya ve Şırnak Din Görevlileri Arasında Kardeşlik Köprüsü
2015-2016 yıllarında güneydoğu vilayetlerinde yaşanan terör olaylarında birçok şehit verilmiş, şehirler tahrip olmuş, birçok mabet yıkılmıştı.
Asayiş Haberi
Antalya ve Şırnak Din Görevlileri Arasında Kardeşlik Köprüsü

Bu dramlar yaşanırken ister istemez din görevlileri de kendi hisselerine düşen paylarını almışlardı. Aralarında aileleri, çocukları zarar görenler, yakınlarını kaybedenler, evleri yıkılıp harabeye dönenler vardı. Görev yaptıkları, yapımında emek verdikleri nice camiler içinde ibadet edilemez hale gelmiş, Kur’an kursları eğitim öğretime ara vermek zorunda kalmıştı. Allah’ın evleri kötü emeller için adeta karargâh haline getirilmiş, kitaplar yakılıp tarihi eserler tahrip edilmişti. Din görevlilerinden bazıları, cemaatlerinden mahrum kalmışlar, zaman zaman ezan okuyamamışlar, taşınmak zorunda kalmışlardı. Yaşanan bu acı olaylar elbette onları da etkilemiş, bazılarında yüksek boyutlarda travmaya neden olmuştu.

Bölgede yaşanan bu acı olaylardan sonra onlara bir geçmiş olsun demek, dertleriyle hem hal olmak, çekilen sıkıntıları paylaşmak ve o günleri unutturup gönüllerdeki kardeşliği pekiştirmek maksadıyla Antalya İl Müftülüğü, Kemer Müftülüğü ile işbirliği içerisinde bir girişimde bulundu. Bu girişimin ilk ayağında Kemer Müftülüğü Şırnak ve Cizre’de görev yapan din görevlilerini ilçelerine davet etti.

Bu bağlamda Şırnak ve Cizre'de görev yapan Müftü, Müdür, İmam hatip, Müezzin Kayyum ve Kur’an Kursu Hocalarından yetmiş beş kişi Kemer'e geldi. Onlar, Kemer’de 5 yıldızlı otelde dört gün boyunca ağırlandılar ve kendilerine Kemer din görevlileri eşlik etti. Bu süre zarfında Antalya’da bulunan tarihi ve turistik yerlere geziler düzenlendi, yat turlarına çıkıldı. 1 Nisan Cumartesi günü İl Müftüsü Osman Artan ve İl Müftü Yardımcısı Osman DEMİREL’in de iştirak ettiği ve her iki bölge din görevlilerinin de katıldığı özel bir toplantı da düzenlendi.

Toplantıya Cizre din görevlilerinden Hamza ATIŞ’ın Kur'an tilaveti ile başlandı. Kemer Müftüsü Ayhan ERMİŞ konuşmasında misafirlerine “Hoşgeldiniz” derken onlara davete icabet etmeleri sebebiyle teşekkür etti, bu program ile hedeflerinin doğu ile batı arasındaki kardeşlik köprüsünü sağlamlaştırmak olduğunu söyledi. Cizre Müftüsü Selahaddin Çelik de Kemer görevlilerinin kalplerinin beş yıldızlı olduğuna dikkat çekti. Ayrıca gerçek anlamda kardeşliğin tesisinin Diyanet kadrolarının çalışmaları neticesinde sağlanabileceğine vurgu yaptı. Antalya İl Müftüsü Osman ARTAN ise konuşmasında, görev hayatı süresince genellikle Antalya civarında kaldığını, rotasyon sebebiyle Van'a tayininin çıktığını, gidip gitmeme hususunda tereddütler yaşarken gittiğini ve burada görev yaptığı dört yıl süresinde güzel günler yaşadığını, dostlar kazandığını ve günde birkaç kez Van’dan dostları ile görüşmeyi sürdürdüğünü belirtti ve bölgesi ezansız kalmasın diye camide yatıp ezan okumaya devam eden görevlilere şükranlarını iletti. Program, İl Müftü Yardımcısı Osman DEMİREL’in yaptığı dua ile sona erdi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Fatma Şahin
Etiketler: Antalya, ve, Şırnak, Din, Görevlileri, Arasında, Kardeşlik, Köprüsü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı