Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 21:22 Bu haber 2522 kez okundu
 
Antalya Yeni İcra Dairesinin Açılışı Yapıldı
Asayiş Haberi
Antalya Yeni İcra Dairesinin Açılışı Yapıldı

Adalet Bakanlığımızca başlatılan “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında gelişen çağın ihtiyaçlarına uygun olarak icra dairelerinin yeniden yapılandırılmasını kapsayan büyük ölçekli mahallerde uygulanacak olan Antalya Yeni İcra Dairesi,  2 Aralık 2019 Pazartesi günü Antalya Adliyesi Ek Hizmet Binamızda düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine; Adalet Bakanlığı İcra İşleri Daire Başkanı Sayın Alim POLAT, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Halil İNAL, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Oğuzhan YAŞAR, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Rıza CAN, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Sayın Orhan ÖZDEMİR, 1. İdare Mahkemesi Başkanı Sayın Kamil ERGÜN, Antalya Barosu Başkanı Sayın Polat BALKAN, Antalya Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Sayın Haydar KILINÇ, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Sayın Mehmet KARAKAYA, Sayın Ali GÜLLÜ, Hakimler, Cumhuriyet Savcıları, Avukatlar, İcra Dairelerinin Müdürleri ve Personeli katıldı.

Cumhuriyet Başsavcımız sn. Halil İNAL yaptığı açılış konuşmasında, “İcra Dairelerinin etkinliğinin artırılmasına yönelik olarak yurt çapında bir süredir uygulanan pilot icra uygulamasının yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında, tüm çalışmalarımız tamamlanmış olup, bugün açılış ile birlikte Antalya İcra Müdürlüğü olarak faaliyete başlayacağız. Yeni İcra Dairesi Modelinde, birden fazla icra dairesi modeli kaldırılarak; Genel İcra Dairesi, Gayrimenkul Satış İcra Dairesi, Abonelik Sözleşmeleri İcra Dairesi ve Banka Alacakları İcra Dairesi olmak suretiyle tek bir icra dairesi çatısı altında toplanmıştır. Böylece hizmetlerin uzmanlaşmış alt birimler eliyle yürütülmesi amaçlanmaktadır. Bu itibarla yapmış olduğumuz açılış yeni bir icra dairesinin açılışı olmayıp, mevcut icra dairelerimizin tek çatı altında toplanmasıdır. İcra dairelerinde bütünlüğün, koordinasyonun ve mükemmelliğin hedeflendiği Yeni İcra Modeli ile vatandaşlarımıza daha hızlı ve etkili bir hizmet sunulacaktır.

Bu projenin getireceği yeniliklerden ve sağlayacağı faydalardan bazılarına değinmek isterim. Yeni İcra Dairesi Modeli uzmanlaşma, karar alma süreçlerinde hızlılık, hata sayısının azalması konularında klasik icra modelinden çok daha kullanışlı olacaktır. Uygulanacak olan modelde avukat, avukat yardımcıları ve dosya taraflarının adliyedeki icra takiplerine ilişkin mesaileri en aza inecektir. Bu sistemin asgari düzeyde fiziki iş ve kırtasiye malzemesi gerektirmesi, ekonomik yönden önemli tasarruflar sağlayacaktır. Yeni İcra Dairesi Modeli ile tüm dosyalardaki evrak taranarak, UYAP sistemi aracılığıyla elektronik ortamda ulaşılmasına olanak sağlanacaktır. Pilot icra projemizde görevli tüm personel ve müdürlerimiz ile diğer tüm adliye personelimizden en önemli ricamız ve talebimiz Adliyeye gelen vatandaşlarımıza nezaketle davranmaları ve hızlı bir şekilde işlemlerinin yapılmasıdır.

Başta Sayın Adalet Bakanımız olmak üzere projede emeği geçen Adalet Bakanlığımız İcra İşleri Dairesi Başkanlığına, Cumhuriyet Başsavcılığımız İdari İşler Müdürleri ve personeline, İcra Müdürlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, Pilot İcra Müdürlüğümüzün Antalya ilimize,  vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Adalet Bakanlığı İcra İşleri Daire Başkanı Sayın Alim POLAT yaptığı konuşmasında, “Başta Adalet Bakanımız olmak üzere Bakan Yardımcılarımız ve tüm Bakanlık Birimleri icra sisteminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için büyük önem vermektedirler, yaptığımız çalışmaları desteklemekte ve bizi teşvik etmektedirler. Adalet dediğimiz zaman adaletin tecellisi için hukuk sistemimizde iki birim öne çıkıyor, birincisi mahkemeler yani yargılama ayağı, ikincisi bunların uygulanması yani infaz ayağı. Mahkemeler yargılama ayağında bir hakkın tespitini yapıyorlar ancak adaletin tecellisi için bir hakkın tespiti yetmiyor, önemli olan bu hakkın sahibine teslim edilmesi, yerine getirilmesi gerekiyor. İşte bu noktada icraların önemi ortaya çıkıyor. Yani icralar adalet için bir insanın iki elinden biri, iki ayağından biri, iki gözünden biri mahiyetindedir. Eğer bu sistem düzgün çalışmıyorsa adalet sistemi sakat kalacaktır. Dolayısıyla burada icralara gereken önemin verilmesi, her alanda desteklenmesi, farkındalığının oluşturulması gerekmektedir. Bu kapsamda icra daireleri etkinliğini artırırken yeni bir sistem deniyoruz. Bunun içinde Avrupa Birliği bünyesinde İspanya Hükümeti ile birlikte yürütmekte olduğumuz icra dairelerinin etkinliğinin arttırılması projesi kapsamında büyük ölçekli mahallerde uygulanacak olan modeli Antalya ilinde faaliyete geçiriyoruz. Bu Yeni İcra Dairesi Modeli ile birlikte vatandaşlarımıza daha hızlı ve kaliteli bir hizmet sunulacaktır. Yeni icra dairemiz hepimize hayırlı olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından İcra İşleri Daire Başkanımız, Cumhuriyet Başsavcımız ve İl Protokol Mensuplarımız Yeni İcra Dairelerinin açılış kurdelesini keserek icra dairelerini gezdiler.

Antalya İcra Müdürlüğü görevlileri tarafından katılımcılara çeşitli bilgiler verilmesiyle tören sona erdi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Antalya, Yeni, İcra, Dairesinin, Açılışı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı