Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 21:10 Bu haber 981 kez okundu
 
Türkiye’de ilk kez Yöresel ezgiler senfoniyle birleşiyor
Kültür-Sanat Haberi
Türkiye’de ilk kez Yöresel ezgiler senfoniyle birleşiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Yörük Festivali muhteşem bir konsere ev sahipliği yapacak. Festivalin açılışında ünlü sanatçı Sümer Ezgü, kendi kurduğu Yöresel Senfoni Orkestrası ile ilk kez konser verecek. 6 Mayıs Cuma günü saat 21.00’de Karaalioğlu Parkı’nda gerçekleşecek konserde, batı sazları ve otantik çalgılar eşliğinde çok sesli türküler seslendirilecek.

Büyükşehir Belediyesi’nin Yörük kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla Antalya Yörükler Derneği ile birlikte organize ettiği 2. Uluslararası Yörük Festivali, Türk Halk Müziği’nin ünlü ismi Sümer Ezgü’yü Antalyalılarla buluşturacak. Ezgü’nün kurduğu Yöresel Senfoni Orkestrası festival kapsamında ilk kez konser verecek.

BATI VE YEREL ÇALGILARIN BULUŞMASI

Batı sesleri ve otantik çalgıların birbiriyle harmanlandığı konser izleyenleri müziğe doyuracak. Ünlü sanatçı Sümer Ezgü’ye sahnede sipsilerin, curaların, bağlamaların, zurnaların, davulların bulunduğu yaklaşık 50 müzisyenlik bir orkestra eşlik edecek. Ayrıca İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Halk Oyunları ekibi de türkülere yöresel dansları ile eşlik edecek.

ÇOK HEYECANLIYIM

Sümer Ezgü, Yöresel Senfoni projesinin ilk konseri olması nedeni çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Anadolu sazları ve batı sazları eşliğinde çok sesli türküler söyleyeceğiz. Bir yıldır Emre Kaçar ile orkestraya nota yazıyoruz ve görücüye çıkacağız. Bu projenin Antalya için Türkiye’ye ve dünyaya açılacak bir prestij projesi olduğunu düşünüyorum. Bu projeyi ilk fark eden Başkan Menderes Türel oldu. Desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı