Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 21:13 Bu haber 1360 kez okundu
 
Antalya Yörükler Derneğinden Dev Şölen
Kültür-Sanat Haberi
Antalya Yörükler Derneğinden Dev Şölen

Antalya Yörükler Derneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri "2.Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni" yarın Cumhuriyet Meydanından "Göç Duası" ile başlıyor.

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, Türkiye’de ikinci kez düzenlenecek olan "2.Uluslararası Yörük Festivali" ile ilgili yaptığı açıklamada; “Büyükşehir Belediye ve Yörükler Derneği işbirliğinde 6-7-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festival ile 23. Yörük Şöleni’nin yarın Cumhuriyet Meydanı’nda "Göç Duası" ile başlayacağını ve meydandan Karaalioğlu Parkı’na Yörük Göçü yapılacağını söyledi. Duanın ardından Karaalioğlu Parkı’na temsili Yörük Göçü yapılacağı, Yörük kültürünün birçok unsurunun yaşatılacağı kaydedildi.

MENDERES TÜREL’E TEŞEKKÜR EDERİZ

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman şölenin gerçekleşmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkür ederek; “Bugüne kadar Antalya’ya birçok büyükşehir belediye başkanı geldi geçti. Bu kutlu şölene hiçbir başkan Menderes Türel uluslar arası boyuta taşımadı. Bugün bizim bu şöleni Büyükşehir Belediyemizle yapıyor olmamızdan ‘Dem vurup’ eleştiri getirenler şunu bilmelidir ki, Antalya Büyükşehir Belediyesi ‘Türk Milleti’ne ait bir belediyedir ve bu belediyenin başkanlık koltuğunda oturan Sayın Menderes Türel demokrasi çerçevesinde halkın oyları ile seçilmiş bir başkandır. Büyükşehir Belediyemizin bu şölene harcadığı her kuruş ‘Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğü içindir. Menderes Türel başkanımız bu şöleni Türk dünyasına ve uluslar arası boyuta taşıyan bir ‘Şehr-ül Emini’dir ve biz bu katkılarından dolayı kendisine her zaman teşekkür ettik ve etmeye de devam edeceğiz” dedi. Geçen sene yapılan ‘Terörü Tel’in’ yani terörü kınama mitingine ‘gayri resmi’ karar alıp katılmayan AK Parti, MHP ve CHP’yi eleştiren Başkan Duman; “Binlerce insanın teröre karşı yürüdüğü o gün karar alıp, aldığı kararı parti tabanlarına ulaştıranların ‘Yörük Türkmen Hareketi’nin’ siyasallaştığından bahsetmeye hakları yoktur. Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğü için yapılan bu faaliyetleri ‘basın yolu’ ile karalamaya çalışanların milletimizin birliği hakkında ahkâm kesmeleri abesle iştigal bir durumdan başka bir şey değildir. Altını çizerek bir kez daha belirtmek isterim ki, bizim bu şöleni Büyükşehir Belediyemizle yapıyor olmamızı AK Parti’ye payende olarak değerlendirip provoke etmeye çalışanların ne ‘Türk Milliyetçiliği’ ile ne de bu toprakların birlik ve bütünlüğü ile alakaları vardır. Onlar sadece konuşur ve eleştirir biz iş yaparız” dedi.      

YÖRÜK VE HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİN DESTEĞİ
Türkiye’de ikinci kez uluslararası alanda Yörük Festivali’nin yapıldığını belirten Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, 6-7-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale diğer Yörük dernekleri ve hemşeri derneklerinin destek verdiğini ifade etti.

BÜYÜK GÜN PAZAR

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman büyük şölenin Düzlerçamı’nda gerçekleşeceğini kaydederek şölen hakkında şu bilgileri verdi; “23 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirdiğimiz ‘Yörük Türkmen Şöleni’ bu yılda büyük bir coşku içinde geçecek. Şölenimize birbirinden değerli Yörük Türkmen Dernek başkanları, ülkemize ve Antalya’mıza hizmet eden bütün siyasi partilerimizin yetkilileri, birliğimizin temel taşı olan Yörük kardeşlerimiz ve doğudan batıya, güneyden kuzeye 60 ilden 850 dernek mensupları ve folklor ekipleri Türk Dünyası’ndan kıymetli sanatçı dostlarımız katılacak. Bunlara ek olarak Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Kırgızistan, Kazakistan ve Rusya Federasyonu’ndan 160 kişilik bir ekipte bizimle birlikte olacak. Antalya Yörükler Derneği ekibi olarak ‘Milli Birlik ve Kardeşlik’ buluşması adı altında 23. Yörük Şölenimizi 8 Mayıs Pazar günü yapıyoruz.  Şölenimize bu toprakları benimseyen, Şanlı Türk Bayrağını ‘Benim’ diye kucaklayan, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ruhunda hisseden, kardeşlik tohumlarının bir kez daha yeşertileceği bu büyük ve önemli buluşmaya tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.   

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı