Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 22:29 Bu haber 1532 kez okundu
 
Stone Antalya Doğal Taş ve Mermer Fuarı, Antalya Expo Center’da ziyaretçileriyle buluşuyor
Ekonomi Haberi
Stone Antalya Doğal Taş ve Mermer Fuarı, Antalya Expo Center’da ziyaretçileriyle buluşuyor

Bu yıl ikincisi gerçekleşecekolan Turkey Stone Antalya kapılarını mermer alıcılarına 26-29 Mayıs 2016 tarihlerinde yeniden açıyor. İMİB- İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Antalya Büyükşehir Belediyesive Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği desteğiyle; Türkiye’nin en önemli ocaklarına yakın olan Antalya,firmalarla müşterileriniTurkey Stone’da buluşturuyor.

Pyramids Grup’un Mısır, Irak, Hollanda, Fas, Türkiye ofisleri ve 18 ülkeden yurt dışı partnerleriyle gerçekleştirdiği yoğun işbirliğiyle fuara Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, İsrail, İran,  Ürdün, Filistin, Irak, Lübnan, Amman, Mısır, Yunanistan, Fas, Tunus, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Çin ve Hindistan başta olmak üzere Avrupa, Körfez Ülkeleri, Ortadoğu, Balkanlar, Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Uzak Doğu’dan 2 bin 500 kişilik alım heyeti fuara katılacak.

Açılışını Antalya Belediye Başkanı Sn. Menderes TÜREL, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Sn. Ali KAHYAOĞLU, Pyramids Grup Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Mohamed HASHEM ve Yönetim Kurulu Baş. Yrd. Sn.DilekDİLBAZ’ın yapması beklenen fuar, bu yıl da ilgiyi Antalya bölgesine çekecek.

Antalya’nın Avantajları Yine Göz Önünde!

Dünyaca ünlü bej mermer ve daha yüzlerce çeşit doğal taşın kesişim noktası Antalya, hem çeşitlilik hem de lojistik açıdan önemini kanıtlamış; coğrafi konumu, turizmdeki etkinliği ve özellikle Orta Doğu'dan direk uçuşlarla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan mermer sektöründe de ticaretin kalbi olarak yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Antalya’nın bir numaralı ihracatı olan mermer, toplam ihracatın ‰85 ini oluşturmaktadır. Antalya, Burdur, Isparta, Afyon ve Denizli illerinden Antalya limanına gelen blok mermerler başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Hong Kong’a, bölgede üretilen mermerler ise ABD, B.A.E, Suudi Arabistan, İsrail ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 36 ülkeye ihraç edilmektedir.  Dünya rezervlerinin ‰40ını oluşturan Türk doğal taşları dünyaca ünlü projeleri süslemektedir. New York JFK Havalimanı 1. Terminalinin renovasyonunda 220.000$ değerinde Burdur Beji kullanıldı. Türk Mermeri ayrıca, DisneylandAvustralya (18.000m2), Riyad Merkez Bankası ( 40.000m2), Kazakistan Almatı Uluslararası Havaalanı, Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Üniversitesive Özbekistan Amerikan Büyükelçiliği’nin yapımında da kullanıldı. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı