Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 21:20 Bu haber 919 kez okundu
 
Kepez’den evleneceklere büyük kolaylık
Gündem Haberi
Kepez’den evleneceklere büyük kolaylık

Kepez Belediyesi, Türkiye’de,  evlilik işleminde istenen kan testi raporunun verildiği “Talasemi Tanı Merkezi” kuran ilk belediye oldu. Kepez Belediyesi’nin,  bu hizmetiyle evlenecek çiftler, yüksek fiyatlarla özel merkezlerde talasemi testi yaptırmak zorunda kalmayacak.

Sağlık Bakanlığı da Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan merkezin, “Hemoglobinopati (Talesemi) Tanı Merkezi olarak çalışabilmesi için gerekli olan ruhsatı verdi.

Merkezin ruhsatı alındı

Ruhsatın alınması dolayısıyla düzenlenen törende Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Talasemi Tanı Merkezi’nin ruhsatını, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür’ün elinden aldı.
Talasemi testinin, evlilik işlemi sırasında istendiğine işaret eden Başkan Tütüncü, “Evlenecek olan çiftlerimiz, talasemi testini, belediyemizin merkezinde daha uygun fiyatta yaptırabilecekler. Piyasada 70-80 TL olan talasemi testini, belediyemizde 20 TL gibi bir ücretle yapabilecekleri bir laboratuar imkanını evlenecek olan çiftlerimizin hizmetine sunduk.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de ilk kuran Kepez oldu

Merkezin ruhsat işleminin tamamlandığını aktaran Tütüncü, şunları söyledi: “Halka dönük çalışmalar yapan bir belediyeyiz. Sağlık alanında pek çok hizmet yapıyoruz. Bu hizmette Türkiye’de bir belediyenin talesemi testi merkezi açması bakımından ilktir. Son derece önemli bir hizmeti halkımızla buluşturduk. Kepez Belediyesi Talesemi Tanı Merkezi evlenecek olan çiftlerimizin hizmetindedir.”

Tütüncü, konuşmasının ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür’e,  çiçek takdim etti.
Törene belediye meclis üyeleri, sağlıktan sorumlu Başkan Yardımcısı Dr Mustafa Özsoy ile Sağlık Müdürlüğü çalışanları katıldı. Kepez Belediyesi hizmet binası içerisindeki talasemi tanı merkezinde günde 25- 30 kişiye kan testi yapılıyor.  

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı