Haber Detayı
06 Mayıs 2016 - Cuma 21:18 Bu haber 1170 kez okundu
 
Antalya Osb’de Simbiyoz Atağı
Ekonomi Haberi
Antalya Osb’de Simbiyoz Atağı

Antalya OSB firmalarının, birbirlerinin atıklarından faydalanmasına imkan sağlayacak Endüstriyel Simbiyoz ve Eko-Verimlilik projesinin tanıtımı, AOSB Müdürlüğü idari hizmet binasında gerçekleşti.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaların birbirlerinin atıklarından faydalanmasına imkan sağlayan “Endüstriyel Simbiyoz ve Eko-Verimlilik” projesinin tanıtım toplantısı AOSB Müdürlüğü idari hizmet binasında gerçekleşti. Türkiye’de bulunan diğer organizesanayi bölgeleri arasında bir ilk olan, 24 ay sürecek ve ilk 6 aylık birinci etabı tamamlanan projenin tanıtım toplantısına Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih İncir, Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Bülent Topkaya, KOSGEB Antalya Müdür Vekili Hamza Alper Doğru, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Proje Danışmanı Ferda Ulutaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yetkilileri ve çok sayıda sanayici katıldı.

REKABET GÜCÜ ARTACAK

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Vekili Fatih İncir, TTGV-AOSB işbirliğiyle gerçekleşen projenin Bölge sanayicisininyatırımlarına artı değerler katmak için atılan en büyük adımlardan biri olduğunu söyledi. İncir, “Endüstriyel simbiyozbirbirine fiziksel olarak yakın olup, normalde birbirinden bağımsız çalışan iki veya daha fazla ekonomik işletmenin bir araya gelerek malzeme, enerji, su veya yan ürünlerin fiziksel değişimi de dahil olmak üzere, her türlü varlığın, lojistik ve uzmanlık kaynaklarının paylaşımı ya da ortak kullanımı demektir. Bu paylaşım ile ortaklık kültürünün benimsenmesi, ortak satın alma, ortak pazarlama, ortak eğitim gibi konularda da işbirliklerinin oluşması beklenmektedir. Böylece endüstriyel simbiyoz; bağımsız işletmeleri, daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak kullanımı çerçevesinde bir araya getirecektir. Ayrıca firmalar arası simbiyotik ilişkiler oluşturularak kaynak tüketiminin azaltılması, atıkların kaynağında önlenerek ya da azaltılarak daha verimli ve çevre dostu üretim ve hizmet süreçlerinin uygulanması, bu yolla hem çevre performansının iyileştirilmesi hem de ekonomik kazanım sağlanması yoluyla rekabet gücünün artırılmasını hedefliyoruz” dedi.

HEDEF KAYNAK TÜKETİMİNİ AZALTMAK

Projenin ilk aşamasınınsektörel ve çevresel analiz ile bilinçlendirme çalışmalarını kapsadığını anlatan İncir, “Uygulama ve sürdürülebilirlik aşaması ise ilk aşamada elde edilen çıktılar doğrultusunda hayata geçirilmesi, gerekli sistematiğin oluşturulması ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik önlemlerin alınması şeklinde devam edecektir. Proje sayesinde bu güzel vatanı emanet aldığımız çocuklarımıza karşı hayati bir sorumluluğu yerine getirerek öncelikle ülkemizdeki, beraberinde ise Bölgemizdeki kaynak tüketiminin azaltılmasını, atıkların kaynağında önlenmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

İLKLERLE DOLU PROJE

Endüstriyel Simbiyoz ve Eko-Verimlilik projesinin bünyesinde iki farklı ilki barındırdığını söyleyen İncir, “Projenin desteklenmesi için KOSGEB’e başvurulmuş ve “Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı” kapsamında hibe desteği alınmıştır. Projeyi Türkiye’deki hayata geçirecek ilk organize sanayi bölgesi olmakla kalmayıp KOSGEB’ten destek alan ilk meslek kuruluşu olarak da aynı projede iki farklı ilke imza atılmış olmanın heyecanını taşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı