Haber Detayı
06 Mayıs 2016 - Cuma 21:30 Bu haber 878 kez okundu
 
Vali Türker Kaleiçi Old Town Festivali Heyetini Kabul Etti
Gündem Haberi
Vali Türker Kaleiçi Old Town Festivali Heyetini Kabul Etti

Antalya Valisi Muammer Türker, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve beraberindeki “Kaleiçi Old Town Festivali” heyetini makamında kabul etti.

Antalya Valisi Muammer Türker, Muratpaşa Belediyesi tarafından ilki düzenlenen “Kaleiçi Old Town Festivali” kapsamında Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Festivale katılan İtalya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Tunus şehirlerinden gelen heyet üyelerine hitap eden Vali Türker, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirek, Başkan Uysal ve ekibini kutladı.

Heyet  üyelerine Antalya’nın turizmi ve tarihi hakkında bilgiler aktaran Vali Türker;  “Antalya, 600 binden fazla yatak kapasitesi ile Türkiye’de gerçekleşen turistik gecelemelerin yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl 36 milyon turist ülkemizi ziyaret ederken bunun 12 milyonu Antalya’yı tercih etmekte ve Antalya’da gecelemektedir. Ekonomik açıdan bakıldığında ise turizm gelirinin yaklaşık yüzde altmışı Antalya’da sağlanmaktadır. Bunun başlıca nedenlerinden bir tanesi ise Antalya’nın tarihi bir kent olması ve birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapıyor olmasıdır” diye konuştu.

Vali Türker, 640 km sahil şeridine sahip, Türkiye’nin 5. büyük kenti olan Antalya’nın turistik aktivite ve tesisler açısından Türkiye’de birinci sırada olduğunu kaydetti. Vali Türker; “İstatistiklere bakıldığında Antalya dünyadaki en güvenli kentlerden bir tanesidir. Bu güvenliğin sağlanması için de elimizden geleni yapıyoruz. Antalya Türkiye’nin en güvenli kentidir” dedi.

Kaleiçi’nin Antalya turizmi açısından önemine değinen Vali Türker, tarihi dokunun korunması için merkezi ve yerel yönetimlerin yeni projelerine ve restorasyon çalışmalarına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Antalya’nın 2015 Yılında Kanada’da düzenlenen Uluslararası  Çiçek Açan Şehirler Yarışmasında “Beş çiçekli Altın şehir” ödülünü aldığını hatırlatan Vali Türker; “Bu bir başlangıç, bunu daha da ileriye taşımak için elimizden geleni yapacağız. Kaleiçi’ni çok daha güzel bir yer yapmak için çalışıyoruz. Konumuz Kaleiçi olduğu için buradayız ancak Antalya Kaleiçi gibi birçok tarihi mekâna sahip bir kenttir. Kaleiçi’ndeki mekânlar, dükkânlar da çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü Kaleiçi, içerisindeki esnafıyla anlam kazanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Antalya’nın aynı zamanda bir tarım kenti olduğunu belirten Vali Türker; “Türkiye’nin yaş meyve ve sebze üretimi açısından bir numaralı kenti. Yaş meyve sebze ve kesme çiçek ihracatında da ilk sıradayız” dedi.

Antalya’nın sahip olduğu potansiyelin yerinde kullanımı için bütün kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve lokomotif konumundaki özel sektörle eş güdümlü olarak çalışmakta olduklarını kaydeden Vali Türker; “Geçen yıl Kasım ayında G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yaptık. Dünya ekonomisinin yüzde 80’ini elinde tutan G20 ülkelerinin liderlerini burada ağırladık. Daha birçok uluslararası toplantı, konferans ve buluşmaya ev sahipliği yapıyoruz. Geçtiğimiz ay açılışı yapılan, 6 ay sürecek Türkiye’nin ilk Exposu EXPO 2016 Antalya’nın ev sahipliğini yapıyoruz” dedi.

Çeşitli ülkelerden gelen heyet üyeleri de, Antalya’da bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek Vali Türker ile toplu fotoğraf çektirdi.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı