Haber Detayı
08 Mayıs 2016 - Pazar 19:36 Bu haber 1146 kez okundu
 
Budak: “Turizmde 3 Aylık Kayıp 1 Milyar Dolar”
Politika Haberi
Budak: “Turizmde  3 Aylık Kayıp 1 Milyar Dolar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizmdeki gerilemenin düşük sezonda milyar dolar düzeyine çıktığına dikkat çekerek, “Ocak-Mart döneminde yabancı turistlerden sağlanan gelirdeki kayıp 934 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam, yüksek sezon için alarm zilidir” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, turizmdeki gerilemenin ekonomiyi de sarsacak boyutlara ulaşmaya başladığına dikkat çekti.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm gelirleriyle ilgili ilk dönem rakamlarını açıkladığını ve yabancı turist gelirlerinde 934 milyon dolarlık kaybın ortaya çıktığını vurgulayan Budak, “Turizm cari açığın ilacı konumunda bir sektördür. Doğrudan döviz girdisi sağlayan en önemli sektördür.  Ancak AKP’nin iç ve dış politikadaki yanlış adımları nedeniyle turizm ciddi kan kaybı yaşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, geçen yıl ilk üç ayda yabancı turistlerden 3 milyar 814 milyon dolar, yurtdışındaki vatandaşlardan 1 milyar 54 milyon dolar olmak üzere toplam 4 milyar 868 milyon dolar gelir elde edilirken, 2016 yılında yabancı turistlerden 2 milyar 880 milyon dolar, vatandaşlardan ise 1 milyar 186 milyon dolar olmak üzere toplam 4 milyar 66 gelir sağlanmıştır.. Toplam gelir kaybı 802 milyon dolardır. Yabancı turistlerdeki gelir kaybı ise 934 milyon dolara çıkarak, 1 milyar dolar eşiğine gelmiştir. Bu rakamlar cari açığın bu yıl çok daha kırılgan hale geleceğini gösteriyor” dedi.

İSTANBUL’DA KAYIP BÜYÜYOR

Nisan ayındaki kayıpların 3 aylık dönemdeki toplam kaybın üstüne çıktığına dikkat çeken Budak, özellikle İstanbul’daki kayıp miktarında ciddi bir artış olduğunu belirtti. İstanbul’da Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre kayıp oranının yüzde 31.1 olduğunu kaydeden Budak, şunları söyledi:

 “Nisan rakamları krizin derinleştiğinin kanıtıdır.  Antalya’da yüzde 39’luk, İstanbul’da yüzde 31.1’lik, İzmir’de yüzde 46.8’lik, Muğla’da yüzde 11.7’lik kayıp var. Kapadokya’da, Mardin’de kayıplar çok daha fazla. Türkiye genelinde 2016 yılının ilk 3 ayında geçen yıla göre 466 bin 747  daha az turist gelirken, sadece Nisan ayında iki büyük turizm kenti İstanbul ve Antalya’daki kayıp 564 bin 745’tir. İki ilin bir aylık kaybı, 3 aylık Türkiye kaybının üstündedir. İstanbul’un 4 aylık turist kaybı 541 bin 173’tür. Bakan Mahir Ünal’ın helal turizm hedefleri de rakamlara yansımıyor. İstanbul’a geçen yılın ilk 4 ayında Arap ülkelerinden 629 bin 947 turist gelirken, bu rakam 2016 yılında yüzde 12.9 azalarak, 548 bin 984’te kalmıştır.”

DÜŞÜK PROFİL VE BIYKLA KRİZ AŞILMAZ

Turizmdeki gerilemenin uçak desteğinin başlamasına rağmen arttığına dikkat çeken Budak, “Düşük sezondaki kayıp yoğun sezon için alarm zilidir. Ama turizm gündemde yok. Binlerce kişi işsiz aşsız, esnaf kepenk kapatıyor ama bu tablo, Cumhurbaşkanı’nın, Kültür ve Turizm Bakanı’nın gündemine giremiyor. Onların gündemi, başkanlık, bıyık ve düşük profil. 1 milyar dolarlık kayıp, düşük profille, bıyıkla örtülemez.”

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı