Haber Detayı
08 Mayıs 2016 - Pazar 19:39 Bu haber 929 kez okundu
 
ASMEK-AKBEM Yılsonu Sergileri Başladı
Belediyeler Haberi
ASMEK-AKBEM Yılsonu Sergileri Başladı

Türkiye’nin en büyük yaygın eğitim kurumlarından biri olan Antalya Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (ASMEK) yılsonu sergisi ile büyüledi. Şehir merkezi ve ilçelerdeki 19 ayrı kurs merkezinde eğitim alan kursiyerlerin el emeği ürünlerinin yer aldığı sergiyi ziyaret edenler saç, makyaj ve kıyafet defilelerine hayran kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 2005 yılında kurdukları ASMEK’in bugüne kadar 163 bin 035 kişiye hizmet verdiğini söyledi.

 

Merakla beklenen sergi kapılarını açtı. Antalya Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (ASMEK) ve Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezleri’nde (AKBEM) eğitim alan öğrenciler tarafından hazırlanan ürünlerin, özel tasarımların yer aldığı sergi ANFAŞ’ta başladı. ASMEK ve AKBEM sergileri açılış törenine AK Parti Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Gökçen Enç, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ASMEK kurucu mimarı Ebru Türel, çok sayıda kursiyer, aileleri ve davetliler katıldı.

19 KURS MERKEZİ

Serginin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ASMEK’lerin Türkiye’nin en önemli eğitim markalarından birisi olduğunu belirterek ‘2005 yılında çıktığımız bu yolda şimdi ülkemizin en büyük üç eğitim kurumundan biri olduk. İlk kurduğumuz ASMEK’lerle el sanatlarından bilgisayar eğitimine kadar birçok dalda farklı mesleki eğitim kursu veriyorduk. Bugün artık 686 ayrı branşta 13 bin 255 yetişkin bireye hizmet veriyoruz” dedi.

Yeni Büyükşehir Yasası ile ilçelerde de art arda yeni ASMEK’ler açtıklarını ifade eden Türel sözlerini şöyle sürdürdü “Yeni bütün şehir yasası ile sadece alt ve üst yapı yatırımlarımızı değil ASMEK gibi eğitim projelerimizi de ilçelerimize taşıdık. Alanya, Gündoğmuş, Manavgat, Akseki, Gebiz, Elmalı ve Demre’de ASMEK kurs merkezlerimizi açtık. ASMEK’lerin başarısını şimdi vereceğim rakamlar ile çok daha iyi göreceksiniz. İlk kurstan bugüne açılan ASMEK kursu sayısı 6 bin 767’ye ulaştı. 2005 yılından bu tarafa ise 163 bin 35 kişiye hizmet veriyoruz.”

 EŞİM ASMEK ATÖLYELERİNDEN GİYİNİYOR

ASMEK’lerde sadece mesleki eğitim vermediklerini, girişim okulları ile özellikle ev hanımlarına hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunduklarını dile getiren Türel birçok kursiyerin kendi iş yerini açtığını ifade etti. ASMEK bünyesinde kurulan dikiş atölyelerinin kursiyerlere gelir kapısı olduğunu vurgulayan Başkan Türel, ‘Halkımız bu atölyeler sayesinde kaliteli ve daha ucuza kıyafet sahibi olma imkanı sunuyor. Açıkça bu benim şahsen aile bütçeme de katkı sağlıyor.  Kıymetli eşim artık ASMEK kursiyerine kıyafet diktiriyor kaliteli ve daha ucuza mal oluyor. Aile bütçemize olan katkısından istifade ediyorum” şeklinde konuştu.

AKBEM’DE ÇOCUKLAR HEM EĞLENİYOR HEM ÖĞRENİYOR

Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezleri’nin çocukların eğitimine büyük katkı sağladığının altın çizen Başkan Türel, ‘AKBEM’lerimiz hızla büyüyor. 11 kurs merkezinde 557 kurs ile 7 bin 375 çocuğumuza hizmet veriyoruz. AKBEM’lerde kurs alan çocuklar hem eğleniyor hem öğreniyor. Bir yandan farklı sanat dallarında yeteneklerini keşif ederken uzmanlardan da ders alıyor. Şükürler olsun Antalyamıza sevgili hemşerilerimize bu konuda hizmet etmeyi Allah bana nasip etti. Ne kadar şükür etsem azdır.

 

KENDİ REKORUMUZU KIRDIK

Antalya’nın her alanda büyüdüğünü ve geliştiğini ve Türkiye tarihinin en büyük organizasyonlarına ev sahipliği yaptığının altını çizen Başkan Menderes Türel, “En büyük örnek EXPO 22 Nisan’da açtık. EXPO Havaalanı-Meydan Raylı Sistem Hattını toplam 19 kilometrelik hattı 5.5 ay gibi rekor sürede tamamladık. Benim ilk dönemimde yaptığım 11 kilometrelik Raylı Sistem hattını da 11 ay gibi kısa sürede Antalya’ya kazandırmıştık. 5.5 ayda tamamlayarak kendi rekorumuzu kırdık” şeklinde konuştu.

ANTALYA SÜPER LİGDE

Antalya’nın artık dünya süper ligine çıktığını vurgulayan Başkan Türel, G-20’de bunu ispatladıklarını belirtti. Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü.  ‘G-20’de dünya liderlerini Antalya’da ağırladık. Birçok lideri havalimanında uğurlarken bize tarihin zirvesine ev sahipliği yaptığımızı söylediler. Önümüzdeki hafta da güçlü şehirler zirvesine ev sahipliği yapacağız.  New York, Paris, Londra gibi şehirlerin belediye başkanları ile birlikte olacağız. Türkiye’den tek belediye başkanı olarak sizleri temsil edeceğim.  Türkiye’den tek belediye başkanı olarak Antalya’yı temsil edeceğim. Dünyanın en güçlü şehirlerinin belediye başkanları benim ev sahipliğimde misafirimiz olacak. BM nezdinde Türkiye’de sadece Antalya’nın olduğu güçlü şehirler ağının New York’ta 30 Eylül’de yapılan ilk toplantısı Amerika Başkanı Obama’nın ev sahipliğinde yapmıştık. Şimdi ikincisini benim ev sahipliğimde yapıyoruz.  Önümüzdeki hafta da Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşması ile Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’de video konferansı ile eşlik edecek. Boşuna söylemiyoruz Antalya süper ligde diye. Başka bir konu da UNESCO’nun dünyadaki en gelişmiş şehirleri arasında Brasilia City’de Antalya’da var. Bunun için önümüzdeki Haziran ayında Lizbon’da kabulü yaptıkları için oradaki heyete sunum yapmak için Antalya’yı adeta sizler adına deplasmanda temsil edeceğim inşallah” şeklinde konuştu.

ANTALYA HAK EDİYOR

 Konuşmasında sık sık ASMEK’lerin önemine değinen Başkan Türel,” Bunun dışında sosyal projelerimiz sadece ASMEK’ler değil. Döşemealtı’ndaki Engelli Rehabilitasyon Merkezimiz geçmişte düşündüğümüzde bizim için bir hayaldi. Şimdi gerçek oldu. Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Hanımefendi dünya lideri eşlerini getirerek dünyaya örnek olmasına vesile oldu. Hepsi buranın dünyada benzeri olmadığını; bırakın Avrupa’yı dünyada bile olmadığını söylediler. Ama Antalya’ya şunu söyleyelim bunları hak ediyor” dedi.

HAYALLERİMİZ BİTMİYOR

Antalya için hayallerinin bitmediğine dikkat çeken Başkan Türel, ‘Yeni bir hayalin peşinde koşuyoruz. Ben hayal etmekten korkmam. Turgut Özal derdi ki ‘Hayal etmekten korkmayın. Çok çalışın’ biz de onu yapıyoruz. Çok çalışıyoruz hayallerimizi gerçekleştiriyoruz. Şimdi yeni hayalimiz var dünyanın en iyi film platolarını Antalya’ya getireceğiz.  Hollywood Antalya’ya ya gelecek, Allah’ın izniyle bunu da yapacağız. Film platoları için bir dizi toplantılar için Amerika’daydım. Washington’a gittim projeyi beklentilerin üstünde buldular. Toplantıya katılanlar sunduğumuz projeye hayran kaldılar. Dünyanın en önemli filmlerini çekileceği günler çok uzak değildir. Bir gün kaldırımda yürürken bir bakıyorsunuz, yanınızdan Brad Pitt geçiyor, bir bakıyorsunuz Tom Cruise geçiyor ya da Angelina Jolie geçiyor. Neden olmasın bu da olabilir. Eğitim merkezlerimize bir süre sonra sinema endüstrisini de ekleyeceğiz. Çünkü eğitilmiş personel önemli. Belki bir sinema fakültesi planlayacağız.

SERGİMİZ HAYIRLI OLSUN

ASMEK -AKBEM yılsonu sergisinin Antalya’nın değil Türkiye’nin potansiyelini gösterdiğine dikkat çeken Başkan Türel, ‘Kendine güvenirsen her işi başarırsın. İşte bugün bu özgüven bu salonlarda sunulan ürünlerde görülüyor. Her biri gerçek sanatçı olan kursiyerlerimizin el emeği göz nuru sergilerini açıyoruz. 2005 te bu yola çıkıyorken ASMEK’in bu noktalara gelebileceğini biz dahi ihtimal vermemiştik. Bu vesileyle çok kıymetli eşim Ebru Türel büyük emek verdi. Bu kursların bugünlerin gelmesine sebep oldu özel teşekkür ediyorum çünkü hak ediyor. Bütün öğretmenlerimize, öğrencilerimize halkımıza teşekkür ediyoruz. Sergimiz hayırlı olsun’ dedi. Başkan Menderes Türel konuşmasının ardından eşi Ebru Türel’e de çiçek takdim etti. Ve Ebru Türel’in giydiği kıyafetin de ASMEK tasarımcılarının eseri olduğunun altını çizdi. Ebru Türel’de çiçeği tüm ASMEK öğretmenleri ve öğrencileri adına aldığını belirterek ‘Biz bir aileyiz. Aile olmadan hiçbir şeyi başaramayız’ diyerek teşekkür etti.

DEFİLEYE HAYRAN KALDILAR

Başkan Türel ve eşi Ebru Türel daha sonra ASMEK tasarım ve saç makyaj kursiyerleri ile ve çocuklarının defilesini büyük keyifle izledi. Başkan Türel ve eşi Ebru Türel daha sonra sergi stantlarını tek tek gezerek kursiyerleri tebrik etti.  Ebru Türel, Milletvekili Gökçen Enç ile birlikte ASMEK Android Programlama kursiyerlerinden Emre Evgen ve Emre Taşbaş’ın yaptığı (Freak Face) oyunu oynadı. Başkan Türel ve eşi Ebru Türel resimlerinin olduğu sürpriz pastayı oğulları Akant ile birlikte kesti.

14 MAYIS’A KADAR AÇIK

ASMEK ve AKBEM kursiyerlerinin yıl boyunca öğrendikleri hünerleri, ürettikleri el emeği ve göz nuru eserlerin yer aldığı ASMEK ve AKBEM yılsonu sergisi 7 -14 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak. 8 güne yayılan yılsonu sergileri bu yıl daha kapsamlı ve çeşitli etkinliklerle dolu dolu bir program içeriğine sahip.

AKBEM çocukları ve ASMEK kursiyerlerinin, bağlama, bale, gitar, halk oyunları, keman modern danslar, tiyatro, gösterileri sunduğu sergi boyunca sürpriz etkinlikler de gerçekleştirildi. ASMEK stantlarında ebrudan, cam sanatına çeşitli dallarda atölye çalışmaları yapılıyor.

ÇOCUK ETKİNLİK ODALARI

Çocuklu ailelerin sergiyi rahat gezebilmeleri ve sahne etkinliklerini rahat izleyebilmeleri adına çocuklar için ‘ Çocuk Etkinlik Odaları’ oluşturuldu.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı