Haber Detayı
09 Mayıs 2016 - Pazartesi 20:06 Bu haber 1193 kez okundu
 
Türel: “Antalya’nın Küresel Başarı Serisine Yeni Bir Halka Ekleyeceğiz”
Gündem Haberi
Türel: “Antalya’nın Küresel Başarı Serisine Yeni Bir Halka Ekleyeceğiz”

Antalya dünya çapında bir toplantıya daha ev sahipliği yapacak. Dünyanın en önemli şehirlerinin liderleri 11-12 Mayıs tarihlerinde Antalya’nın da bir parçası olduğu Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi’nde buluşacak. Antalya’nın dünya şehirlerinden belediye başkanlarını, diplomatları ve uzmanları ağırlayacağını belirten Başkan Türel, “İnşallah başarılı bir zirveyle Antalya’nın küresel başarı serisine yeni bir halka ekleyeceğiz” dedi.

 

G20 Zirvesinde dünya liderlerini en iyi şekilde ağırlayan Antalya, şimdi de dünyanın en önemli şehirlerinin belediye başkanlarını ve heyetlerini ağırlayacak. Yerel yönetimler arasında küresel işbirliğiyle, terörle ve teröre yol açan şiddete varan aşırılıkla mücadeleyi esas alan Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ev sahipliğinde Antalya’da toplanacak. Başkan Türel, Antalya’nın 11-12 Mayıs tarihlerinde ev sahipliğini yapacağı Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. ASAT’ta gerçekleştirilen toplantıya basının ilgisi yoğun oldu.

ANTALYA DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

Antalya’nın dünya çapında önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacağını vurgulayan Başkan Türel, Güçlü Şehirler Ağı’nın ilk zirvesini Antalya’da gerçekleştireceğini ve Antalya’nın dünyanın birçok önemli şehrinden belediye başkanlarını, diplomatları ve uzmanları ağırlayacağını kaydetti. Antalya’nın bu ağda Türkiye’yi temsil etmesi ve ilk zirvenin Antalya’da yapılıyor olmasının, şehrimiz için ayrı bir gurur vesilesi olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “G20 Zirvesi’nde ülke liderlerini ağırladık, şimdi de şehir liderlerini ağırlayacağız. Güçlü Şehirler Ağı’nın güçlü bir üyesi olmamızın da ayrı bir önemi vardır. Çünkü, Antalya bir barış ve huzur şehridir. Antalya dünyanın en güvenli şehirlerinden birisidir ve öyle kalacaktır. Antalya’da huzur ve güvenliğin korunması, gençlerimizin ve çocuklarımızın aşırıcılıktan korunması, Antalya’nın küresel terör tehdidi karşısında güçlü bir şehir olması için bütün halkımızla, Emniyetten Milli Eğitime bütün kurumlarımızla ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte çalışacağız” diye konuştu.

Antalya’nın bu alandaki başarısıyla, örnek çalışmalarıyla dünyaya örnek olacağına inandığını ifade eden Türel, “Bu vesileyle bu konuda her zaman olduğu gibi bizi destekleyen Hükümetimize ve özellikle de Dışişleri Bakanımıza teşekkürlerimi burada ifade etmek isterim. İnşallah başarılı bir zirveyle Antalya’nın küresel başarı serisine yeni bir halka ekleyeceğiz” dedi.

JOHN KERRY TELEKONFERANSLA BAĞLANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun zirvenin açılışında bir konuşma yapacağını belirterek, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de telekonferans yöntemiyle zirveye bağlanarak, belediye başkanlarına sesleneceğini söyledi.

TERÖR BATAKLIKLARINI KURUTMAYA YÖNELİK İŞBİRLİĞİ

Güçlü Şehirler Ağı’nın, yerel yönetimler arasında küresel işbirliğiyle, terörle ve teröre yol açan şiddete varan aşırılıkla mücadeleyi esas alan yeni bir oluşum olduğunu ifade eden Başkan Türel, “Şiddete varan aşırılık, terörün beslendiği temel kaynak olup, özellikle gençlerin terör örgütlerinin etkisine girmelerini ifade etmektedir. Çünkü, terör örgütleri, ilk aşamada gençlerin beyinlerini yıkayarak, gençleri etkileri altına alarak taban bulmaktadırlar. Bu radikalleşme sürecini daha sonra terör örgütü mensubu haline gelme ve terörist olma süreci izlemektedir. Yani, aşırılık ve radikalleşme terörün bataklığına benzetilebilir. Bu bataklık, çeşitli sosyolojik sebeplerle terör örgütlerinin taban bulmasına, zemin bulmasına imkan sağlayan bir bataklıktır. Güçlü şehirler ağı, işte artık şehirlerde oluşan bu bataklıklarla mücadeleyi, bataklıkların mümkün olduğunca kurutulmasını hedef alan bir işbirliği ağıdır” dedi.

KÜRESEL İŞBİRLİĞİ KAÇINILMAZ

Güçlü şehirler ağının kurulmasının çeşitli nedenleri olduğunu anlatan Türel, şunları söyledi: “Bugüne kadar terörle mücadele yerel yönetimlerin bir konusu olarak değil, milli hükümetlerin işi olarak ele alınmıştır. Oysa artık hem küresel düzeyde işbirliğinin hem de yerel yönetimler dahil topyekun bir mücadelenin gerekli olduğu anlaşılmıştır. Aslında Türkiye, bir terör mağduru olarak bunun uzun yıllardan bu yana söylemiş, savunmuştur. Fakat özellikle Batı dünyası meselenin farkına geç varabilmiştir. İletişim teknolojisinde gelişme, yani internet ve sosyal medyanın gelişmesi radikal fikir ve hareketlerin, terör hareketlerinin de küreselleşmesine yol açmıştır. Bir kısım gençler internet ve sosyal medya ortamında terör örgütlerinin veya radikal hareketlerin etkisi altına girmektedir. Böyle bir küresel fenomenle mücadele küresel işbirliğini kaçınılmaz hale getirmiştir.”

GÖÇLE ARTAN SORUNLAR

Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşamaya başladığına dikkat çeken Başkan Türel, şunları aktardı: “Gelişmiş ülkelerde ve Türkiye’de bu oran yüzde 75’e gelmiştir. Kırdan kente göç hızlı bir şekilde devam etmekte ve dünyada birçok şehir, Antalya gibi hızla büyümektedir. Hızlı şehirleşme, büyük şehirlerin ülke içinden ve ülke dışından göç almasıyla ortaya çıkmaktadır. Göçler, çok kültürlü şehirler meydana getirirken, beraberinde sosyal, ekonomik sorunları ve güvenlik sorununu da beraberinde getirmektedir. Çok göç alan şehirlerde kültürel entegrasyon zorluğu yaşanmakta, kültür şoku sebebiyle topluma tepki duyan gençler radikal hareketlere meyil gösterebilmektedir. Son zamanlarda Avrupa’da yaşanan terör olaylarını Müslüman gençlerin gerçekleştirmiş olması da bu gelişmeyi göstermiştir. Bir taraftan dini, etnik farklılıklar radikalleşme sebebi olurken, yine Avrupa’da ırkçı hareketlerin de zemin bulmaya başladıklarını görüyoruz. Şehirlerde gençler arasında, özellikle göç eden gençler arasında işsizliğin yükselmesi de ayrı bir faktördür.”

YEREL YÖNETİMLER AKTİF OLMALI

Bu nedenlerle terörle ve şiddete varan aşırıcılıkla mücadelede artık yerel yönetimlerin de aktif olması kaçınılmaz hale geldiğini belirten Türel, “Yerel yönetimler, şehirlerde değişik topluluklarla, gençlerle temas kuran bütün kurum ve kuruluşlar, bu mücadelenin bir parçası olmak durumundadır. Şiddete varan aşırılık, sadece devletlerin de sorunu değildir. Topluluklar ve aileler de bu sorundan etkilenmektedir. Beyni yıkanan bir genç ailesinin kontrolünden çıkmakta ve ailelerin de çaresiz kaldığı bir durum ortaya çıkmaktadır. Dünyada bazı şehirler ve kurumlar şiddete varan aşırılılıkla mücadele konusunda şimdiden bir tecrübe kazanmışlardır. Güçlü şehirler ağı mücadele yöntemlerini geliştirmek, tecrübe alışverişi yapmak ve birlikte mücadele etmek görevini üstlenmiştir” diye konuştu.

ŞEHİRLERİN KABUL ETTİĞİ PRENSİPLER

Başkan Menderes Türel, Güçlü Şehirler Ağı’na üye olan şehirlerin kabul ettiği prensipleri, “Ağa üye olan şehirler, şiddete varan aşırıcılığın her türüyle mücadele etmeyi kabul etmişlerdir. Bu aşırıcılığın ve mücadelenin hiç bir din, millet veya etnik grupla sınırlandırılamayacağını kabul etmişlerdir. Yani terör ve şiddete varan radikalleşme karşısında ayrım yapılmayacaktır. Şehirlerde yerel yönetimler, şehirdeki bütün toplulukları kucaklayıcı olacak, onlarla işbirliği yapacak, ayrımcılık yapmayacak ve uluslararası insan hakları standartlarına uyacaktır” şeklinde açıkladı.

AĞIN İLK ZİRVESİ

Güçlü Şehirler Ağı’nda ilk aşamada 25 şehirden oluşan bir Uluslararası Yürütme Komitesi kurulduğunu anlatan Türel, şu bilgileri verdi: “İlk hazırlık ve lansman toplantısı 2015 yılı Eylül ayında yapılmıştır. Antalya zirvesi ağın ilk zirvesidir. Zirvede çalışma prensipleri geliştirilecek, ilk çalışmalar başlayacak ve küresel web sayfası, yani on line hub lanse edilecektir. İlk aşamada Türkiye’den Antalya Büyükşehir Belediyesi hükümetimizin desteğiyle ağ üyesi olmuştur. Şu anda Antalya dışında, Atlanta, Beyrut, Usküp, Khag, Dakar, Denver, Dresden, Londra, Malaga, Medellin, Minneapolis, Mumbai, Montreal, New York, Oslo, Paris, Palermo, ayrıca Mombasa, Kaduna gibi şehirler bulunmaktadır.”  

 

 

GÜÇLÜ ŞEHİRLER AĞI ZİRVESİNE KATILACAK BELEDİYE BAŞKANLARI

 

İsim

Unvanı

Ülke

Marik Fetouh

Bordeaux Belediye Başkan Yardımcısı

Fransa

Andrew Lawrence

Belediye Başkanı

ABD

Frank Jensen

Khag Belediye Başkanı,

Danimarka

Andrew Berke

Chattanooga Belediye Başkanı

ABD

Julio Andrade Ruiz

Sosyal Haklardan Sorumlu Malaga Belediye Başkan Yardımcısı

İspanya

Anton Said

Malang Belediye Başkanı

Endonezya

EBE Mohamed Lemine

Kiffa Belediye Başkanı

Moritanya

Oumou Sall-Seck

Mali belediye Başkanı

Mali

Bonte Hans Jozef

Vilvoorde Belediye Başkanı

Belçika

Luc Assamba

Yaoundé II Belediye Başkanı,

Kamerun

Hamawa Wassilli

Meri/Diamare Belediye Başkanı

Kamerun

Seiny Boukar Lamine

Kolofata Belediye Başkanı

Kamerun

Isseini Darkadre

Kousseri Belediye Başkanı,

Kamerun

Besim Ilazi

Kaçanik Belediye Başkanı

Kosova

Izet Mexhiti

Çayır(Cair) Belediye Başkanı(Üsküp)

Makedonya

Gazmand Muhazheri

İpek(Peja/Pec) Belediye Başkanı

Kosova

Mohammed Shihab

Male

Maldivler

Ivan Flores Quispe

Puno Belediye Başkanı

Peru

Jorgen Haugland Kristiansen

Kristiansand Belediye Başkan Yardımcısı

Norveç

Hassan Ali  Joho

Mombasa Valisi

Kenya

Abdullahi Umar Ganduje

Kano Valisi

Nijerya

Federico Gutierrez

Medellin Belediye Başkanı,

Kolombiya

Ranjit Patil

Maharaştra (Maharashtra), Mumbai Devlet Bakanı

Hindistan

 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı