Haber Detayı
09 Mayıs 2016 - Pazartesi 20:32 Bu haber 968 kez okundu
 
Tekerlek tümsekte kalmadı
Gündem Haberi
Tekerlek tümsekte kalmadı

Başkan Hakan Tütüncü, Kepez'e modern ve örnek bir imam hatip lisesi (İHL) kazandırma hayalini gerçekleştirdi. Tütüncü, "Tekerlek tümsekte kalmadı.  Allah'ın yardımıyla başladığımız işi bitirdik." dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün himayesinde, hayırsever katkılarıyla ilçeye modern bir eğitim kurumu kazandırıldı. 
24 derslikli Kepez Mahmud Celaleddin Ökten Anadolu İHL'nin ve 420 yatak kapasiteli yurt binasının yapımı tamamlandı.
İHL ve yurt binası, Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi Yapma Yaşatma ve Geliştirme Derneği'nin himayesinde inşa edildi.
İHL, Kepez Belediyesi'nin, Kültür Mahallesi'nde, Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis ettiği araziye yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'na devri yapılan Kepez İHL, imam hatip okullarının manevi kurucusu olan Celal Hoca'nın isminin verildiği ilk eğitim kurumu olma özelliğini de taşıyor. 2016-2017 eğitim öğretim döneminde hizmete açılacak olan okul ve yurt binasının maliyeti yaklaşık 20 milyon TL oldu. Bu maliyetin büyük kısmı da hayırseverler tarafından karşılandı.

Hayırseverlere teşekkür yemeği

Başkan Hakan Tütüncü ve Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi Yapma Yaşatma ve Geliştirme Derneği Başkanı Mustafa Ece ile dernek yönetimi, lisenin yapımında katsı olan 140'a yakın hayırsevere teşekkür yemeği verdi.
Mahmud Celaleddin Ökten Anadolu İHL'ye Katkı Sağlayanlar Buluşması etkinliği okulun kantininde gerçekleşti.
Buluşmada bir konuşma yapan Başkan Tütüncü, "Biz de basamaklar zor çıkılır ama en yüksek noktaya çıkıldığı zaman herkes gelinen noktayı kendinden bilir. O zorlukları, güçlükleri beraber göğüslediğimiz kişilere teşekkürü çok nadir görürüz. Ama derneğimiz teşekkür yemeği düzenleyerek, çok örnek bir çalışmaya imza attı." ifadesini kullandı.

Okulu neden devlet yapmadı?

Tütüncü, okulun devlet tarafından neden yapılmadığı sorusunun akıllara gelebileceğini kaydederek, konuyla ilgili şunları söyledi:  "Bu lisenin temelini 19 Temmuz 2011'de Cuma namazından sonra attık. O zaman 4+4+4 sistemi yoktu. İHL'lerin önündeki katsayı engeli kalkmamıştı. Başörtüsüyle ilgili sıkıntılar hala devam etmekteydi. Böyle bir konjonktürde bazı Kepez Belediyesi meclis üyelerimizle, madem ki zamanın bir devrinde Cenabı Allah biz hizmet etme imkanı bahşetti o zaman Kepez'de kalıcı ve güzel bir esere imza atalım, dedik.  Antalya'da 2011'de 2 tane İHL vardı.  Şehrin 3. İHL'sini hayırsever desteği ile yapalım, istedik.  2011'de İHL'lerin yapılması bir devlet politikası haline gelmemişti.  O yıla kadar ülke genelinde yapılan İHL'lerin tamamı Anadolu insanının kendi iaşesinden, dişinden, tırnağından artırdığı paralarla yapılmıştı.  Fırsat varken İHL okullarının sayısını artıralım, dedik."

Okulun yapımında en büyük pay hayırseverlerin

Okulun, 22 bin m2 inşaat alanının tamamlanabilmesi için 20 milyon TL'ye yakın bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunu anımsatan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: " Dernek yönetimindeki arkadaşlar, bu rakamı bulabilir miyiz, dediler.  'Allah için bir nokta ortaya koyuyorsanız o noktayı büyütmek Allah'ın görevidir.' diye güzel bir söz var. Bu söz gereği tekerlek tümsekte kalmayacak ve binayı bitireceğiz, dedim. 5 yıllık zaman çok zor geçti. Çünkü okulun yapılmasında belediyemizin önemli katkısı var ama bu lise, kahir ekseriyeti hayırseverlerin dişlerinden- tırnaklarından artırdıkları paralarla yapıldı. 5 bin TL üzerinde katkıda bulunan 140 hayırseverimiz yemeğe davet ettik. Verdikleri paralarla nasıl bir eserin yükseldiğini ve bu eseri hangi ufukla yaptığımızı kendileriyle paylaşalım istedik."

"Allah bize yardım etti."

Hayırseverlere, dernek yönetimine katkılarından dolayı teşekkür eden Başkan Hakan Tütüncü,"Okulun inşası sürecinde çok zor günler geçirdik. Para bulamadığımız zamanlardaki çektiğimiz sıkıntıları biliyorum. 20 milyon liralık bir yatırım kolay yapılmıyor. Allah bize yardım etti. Okulun yapılacağına inanmayanlar da vardı.  Kötü, karanlık senaryolar çizenler de oldu. Hamdolsun şimdi nitelikli bir eğitim kurumunu açıyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kolejlerin bile sahip olmadığı bir takım imkanların olduğu modern, nitelikli güzel bir İHL yaptık." diye konuştu. 

Celal Hoca'ya vefa

Tütüncü, okula, neden ‘Mahmud Celaleddin Ökten’ ismini verdiklerini ise şu sözlerle açıkladı: "Celal Hoca, İHL okullarının manevi kurucusudur. İmam hatip okullarının kurulmasında 3 kişi ciddi inisiyatif kullandı.  Başbakan Adnan Menderes, malum bir kahramandır. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri'nin ismi Ankara Merkez İHL'ye verilmişti. Bu işin çilesini çekmiş, bu işin derdiyle dertlenmiş, her şeyini, bütün hayatını imam hatip okulu davasına adamış bir adamın malum bir kahraman olmadığını tam tersine meçhul bir kahraman olduğunu görüyoruz.  Yaptırdığımız okula, Mahmud Celaleddin Ökten ismini vermemizdeki temel yaklaşım; ömrünü imam hatip okullarının kurulmasına vakfetmiş bir büyüğümüze vefa borcumuzu ödemekti. Bugün binin üzerinde imam hatip okulu var ama Mahmud Celaleddin Ökten büyüğümüzün hatırasına hürmeten isminin verildiği ilk eğitim kurumu bu okuldur.
Bu güzel okul, Celal Hoca'nın hatırasıyla yaşayacak. Bu okul gibi okullar doğacak. Bizden sonra İstanbul ve Trabzon'da Celal Hoca'nın isminin verildiği imam hatip okulları yapılmış. Bundan mutlu oldum. Önemli olan meçhul bir kahramanın malum bir kahraman haline getirilmesi ve o hikâyenin etrafında bir gelecek projeksiyonunun oluşturulabilmesidir."

"Bu okulda ahlaklı nesiller yetişecek "

Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
"Birçok sıkıntıya göğüs gererek, birçok zorluğu aşarak böylesi bir eseri tamamladık.  Allah, bize okulu tamamlamayı nasip etti. Bundan sonra iş eğitimcilerimize düşüyor. Onlarda inşallah bu okulun içerisini en iyi şekilde doldururlar ve burada dinini ve imanını bilen ahlaklı nesiller yetişir.  Aynı zamanda bu neslin tamamının dünyaya algıları açık olur ve kültüre, sanata ilgileri de yüksek olur.  Allah hayırlarınızı kabul etsin demek ve okulun yapım hikayesini paylaşmak ve teşekkür etmek için hayırseverlerimizle bir araya geldik. Tekerlek tümsekte kalmadı.  Başladığımız işi bitirdik. Bundan sonra okul idaremizin, öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Eserin yükselmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim.”
Günün anısına fotoğraf çekilmesiyle program sona erdi.

Okulda neler var?

Hafız öğrencilerinin yetişeceği Kepez Mahmud Celaleddin Ökten Anadolu İHL ve yurt binası, Selçuklu mimarisinde inşa edildi. 7 kattan oluşan okul binasında 24 adet derslik, 5 adet laboratuar, spor salonu, 400 kişilik tiyatro ve konferans salonu, 600 kişilik konferans  salonu, 2 adet mescit  ile 150 m2'lik kütüphane bulunuyor.
7 katlı ve 420 yatak kapasiteli yurt binasında ise 72 adet yatakhane, 4 adet etüt salonu, 1 adet yemekhane, 1 adet çamaşırhane, 1 adet fitness salonu, 650 m2 mescit yer alıyor. Okulun 6 bin m2'lik bahçesinde halı saha, basketbol ve voleybol sahaları da öğrencilerin hizmetinde olacak.  

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı