Haber Detayı
09 Mayıs 2016 - Pazartesi 23:35 Bu haber 731 kez okundu
 
Vali Türker Avrupa Günü Etkinliğine Katıldı
Gündem Haberi
Vali Türker Avrupa Günü Etkinliğine Katıldı

Antalya Valisi Muammer Türker, Akdeniz Üniversitesi’nde Türkiye’den Almanya’ya göçün 55. Yılında uluslararası göçün eğitim, öğretim açısından sonuçları konusunda düzenlenen panele katıldı.

Panele Vali Muammer Türker’in yanı sıra Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Mustafa Ünal, Heidelberg Üniversitesi Rektörü Hans Wener Huneke ile protokol üyeleri katıldı.

Akdeniz Üniversitesi ile Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi arasında göç konusunda çalışma yapmak üzere protokolün imzalandığı panel öncesinde bir konuşma yapan Vali Muammer Türker, Avrupa’nın kaderini değiştirebilecek olan göç hareketinin sonuçlarıyla ilgili ve sorunların çözümüne yönelik konuların görüşüleceği toplantıda bir araya geldiklerini ifade ederek, 9 Mayıs’ın aynı zamanda Avrupa Günü olduğunu belirtti.

Büyük bir yıkıma neden olan 2. Dünya  Savaşı’nın ardından Avrupa devletlerinin bir araya gelmeyi başardığını kaydeden Vali Türker, Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin Avrupa Birliği’nin  (AB) bugünkü halini almadan önce toplumların ortak ideallerini gerçekleştirmek için bir yapı oluşturduğunu anlattı.

AB'nin adeta federal bir yapıyla  bir çok büyük bir dönüşümü gerçekleştirdiğini, bugün gelinen  noktada Schengen vizesiyle  ortak bir sınır koruma sistemi olduğunu, Euro Bölgesi ile büyük ölçüde para birliğini sağladığını ifade eden Vali Türker, Birliğin insan hakları ve demokratikleşme gibi birçok konuda ortak faaliyet alanı oluşturduğunu söyledi.

Vali Türker, 1960’lı yıllardan buyana AB’yi stratejik bir hedef olarak belirleyen Türkiye’nin inişli, çıkışlı bir süreç yaşadığını, 1999 yılında aday ülke olarak tescil edildiğinde AB’ne desteğin zirve yaptığını belirterek; “Bugün de gelinen noktada AB bizim için önemli hedeflerden bir tanesi” dedi.

2005 Yılında tarama adı altında başlayan müzakere süreciyle 30 civarında fasılda görüşmeler başladığını aktaran Vali Türker, bu sürecin toplumdaki beklentiyi yükselttiğini, ancak AB’nin çifte standartlı davranması sonucunda heyecanın azaldığını dile getirdi. Vali Türker, AB’nin Türkiye söz konusu olunca Khag kriterleri yanında hazmetme kapasitesini gündeme getirdiğini, Güney Kıbrıs’ın üye yapılarak, sorunun çözümünü de güçleştirdiğini anlattı.

AB ile geri kabul anlaşmasının uzun yıllardır konuşulduğunu belirten Vali Türker, Suriyelilerle ilgili yükselen krizi yönetmek için geri kabul anlaşmasının yeniden masaya getirildiğini ifade ederek; “İster üye olalım, ister olmayalım,  AB hedefini toplumu değiştiren, dönüştüren bir süreç olarak görüp, bundan yararlanmanın yollarına bakmamız lazım” diye konuştu.

Vali Türker, Akdeniz Üniversitesi ile 4 milyona yakın Türk  göçmenin yaşadığı Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi’nin göç konusunda bir çalışma yapmak üzere protokol imzalamasının anlamlı olduğunu kaydetti.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı