Haber Detayı
10 Mayıs 2016 - Salı 22:25 Bu haber 649 kez okundu
 
Belediyeyi Mahallelere Götürüyor
Gündem Haberi
Belediyeyi Mahallelere Götürüyor

Başkan Hakan Tütüncü, birlikte yönetim anlayışına iyi bir örnek olan muhtar ziyaretlerinin 4.turunu başlattı. Tütüncü, muhtar toplantılarıyla hem belediyeyi mahallelere götürüyor hem de problemleri yerinde çözüyor.

Başkan Hakan Tütüncü, yapılan ve yapılacak olan hizmetleri değerlendirdiği muhtar istişare toplantısının 4. turunun ilk buluşmasını Varsak bölgesindeki muhtarlarla gerçekleştirdi.
Demirel Mahalle Muhtarı Mehmet Arslan’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya Tütüncü, Başkan Yardımcıları Sebahat Adanır, Mustafa Sağdur, Mustafa Özsoy, yatırımcı birimlerinin müdürleri, Meclis Üyesi Serhat Demir ile Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri ve Kepez Muhtarlar Derneği Başkanı Feyzullah Büyükkeleş ile geldi. 

Muhtarlar taleplerini anlattı

Hizmet istişare toplantısına Varsak bölgesindeki Karşıyaka, Ayanoğlu, Menderes, Altıayak, Zeytinlik, Şelale, Esentepe ve Gaziler mahalle muhtarları katıldı.
Bugüne kadar yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyeti dile getiren muhtarlar, toplantıda mahallelerindeki asfalt, kaldırım, yeni yol ve park yapımıyla ilgili taleplerini dile getirdiler. Toplantıda bulunan belediye bürokratları da muhtarların isteklerini not aldılar ve gerekli çalışmaları en kısa sürede yapacaklarını ifade ettiler. 

“Hizmeti mahallelerimizin ayağına götürüyoruz”

Muhtar istişare toplantısının Antalya’da bir ilk olduğuna işaret eden Başkan Hakan Tütüncü, “66 mahalle muhtarımızı kapsayan bu toplantımızla hem hizmeti, belediyeyi vatandaşın ayağına götürüyoruz hem de problemlere yerinde çözüyoruz.” dedi.
Muhtarları evlerinde ziyaret ederek mahallelerin problemlerine çözüm aradıklarını aktaran Tütüncü, şunları söyledi: “Muhtarlarımız, şahsıma her zaman ve her şart altında ulaşabiliyor. Ama hizmet değerlendirme toplantısıyla zaman baskısı olmadan, bir çay sohbeti ortamında hizmetleri konuşuyoruz. Toplantılarımıza belediye bürokratlarımız, meclis üyelerimiz, partimizin ilçe başkanı da eşlik ediyor. Muhtarlarımızla yaptığımız hizmet istişare toplantıları, bürokratlarımızla adeta hizmeti mahallelerimizin ayağına götürdüğümüz bir çalışma oluyor.”

Varsak’ta hizmet sözleri tutuldu

Tütüncü, 2. döneminde bölgede yaptıkları ve yapacakları hizmetlerle ilgili de şu açıklamayı yaptı: “ Varsak’a sözümüz olan 112 acil servis istasyonu, aile sağlığı merkezi, ağız ve diş sağlığı polikliniği hizmete girdi. Geçtiğimiz yıl temelini attığımız Varsak Polis Merkezi tamamlanma aşamasına geldi. Süleyman Demirel Bulvarı’nın yağmur suyu sorununu çözme sözümüzü Büyükşehir ile yerine getiriyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, 10 milyon TL’lik bir yatırımla, bulvarda ve çevre mahallelerde yaşanan yağmur suyu birikmesi sorununu çözüyor. Kepezpark Varsak Kompleksi içerisinde alışveriş merkezlerindeki gibi 4 salonlu bir sinema salonunu bölgeye kazandırdık.  Varsak’ın hemen yanı başındaki tarihi şehir Lyrboton Kome’yi gün yüzüne çıkarıyoruz. Bitki temizliğini yaptığımız antik kenti arkeopark olarak 2017’te turizmin hizmetine sunacağız. Antalya’nın 4. şehir girişi olan ve geçtiğimiz yıllarda açtığımız Hamza Taş Bulvarı’nın, Çamlıca Mahallesi Kavşağı’ndan Kirişçiler Mahallesi kavşağına kadar olan 2. bölümünü açma çalışmalarımız sürüyor. Altıayak Mahallemizin semt pazarı yeri talebini karşıladık. Fevzi Çakmak ve Varsak Karşıyaka mahalle sakinlerimizin şikâyetçi olduğu kurbanlık hayvan pazarı yerini bölgeden kaldırdık. Hayvan pazarı, yerleşimin olmadığı bir bölgede kurulacak.”

Bölgeye tramvay geliyor

Başkan Tütüncü, Büyükşehir Belediyesi’nin, eski Varsak Belediyesi önünden başlatacağı tramvay hattının projesini tamamladığını ve bu yatırama ilk kazmanın bu yılın sonunda vurulacağını ifade etti.

Varsak’ın imar sorunlarının yüzde 70’i çözüldü

Bölgenin imar sorunlarının yüzde 70’ni çözdüklerini aktaran Tütüncü, konuyla ilgili şunları söyledi: “Gaziler, Altıayak, Zeytinlik ve Menderes mahallelerini kapsayan Kamu Yararı kararlarını aldık. Yine aynı şekilde Esentepe, Altıayak, Zeytinlik ve Menderes mahallelerinin doğusundan geçerek Altınova Kavşağı’na kadar uzanacak taşıt yolunun ve çevresinin planlarını yapıyoruz. B ve R gibi imar çapını kısıtlayıcı ibareler ortadan kalkıyor.
Demirel Mahallesi’nde yer alan dere yatağının çözülmesi hususunda imar plan revizyonu yapılmış, uygulamaya dönük çalışmalar sürüyor.

Varsak’ta 90lı yıllarda Kepez Belediyesi’ne bağlandığı döneme kadar geçen sürede plan uyumsuzluklarını çözüyoruz. Varsak döneminde yapılan 1/5000 ile 1/1000 plan uyumsuzluklarını giderdik ve 0.75 emsal ile kat artışı sağladık.
1.2 katsayı ayrıca ticari alanlarda bodrum katlar da emsale harici tutulması hususlarının yürürlüğünü uzattık. Şelale Mahallesi’ne kazandırdığımız eğitim kampüsünün imar planı tadilatını yaptık. Geçen dönem belli güzergahlara getirmiş olduğumuz yol boyu ticaret uygulamalarımızın, Varsak’ın sorunsuz diğer bölgelerinde de uygulanmasını hızlandırdık. Karşıyaka mahallesinde kent merkezi sorununu çözdük.”

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı