Haber Detayı
12 Mayıs 2016 - Perşembe 15:52 Bu haber 1169 kez okundu
 
Uçak bakım teknisyeni eğitim projesi bilgilendirme toplantısı
Asayiş Haberi
Uçak bakım teknisyeni eğitim projesi bilgilendirme toplantısı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) hazırladığı ve AB İnsan Kaynakları Operasyonel Programı’ndan 333 bin Euro hibe almaya hak kazanan projeye göre gerçekleştirilecek ‘Uçak Bakım Teknisyenliği Eğitim Projesi’ bilgilendirme toplantıları Isparta ve Burdur’da yapıldı. Antalya’da ise 16.05.2016 günü saat 14.00’de Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katıldığı toplantılarda; dünyanın en hızlı büyüyen sektörü olan havacılıkta nitelikli iş imkanı sağlayacak, 193 ülkede geçerli uçak bakım teknisyenliği sertifikası verilecek ve 30 öğrenciye de dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden Hamburg’da 1 hafta staj imkanı sağlayacak eğitim programı anlatıldı. Eğitime katılmak için başvuru sahiplerinin nitelikleri, yabancı dil bilgisi, eğitimin içeriği ve sonrasındaki istihdam konularında ayrıntılı bilgiler verilerek katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Başarılı olan kursiyerlere uluslararası geçerli sertifika verilecek ‘Uçak Bakım Teknisyenliği Eğitimi Projesi’ ile ilgili bilgilendirme toplantıları; Isparta’da SDÜ Mühendislik Fakültesi E8 Konferans Salonu’nda, bir gün sonra da Burdur’da MAKÜ Veterinerlik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. BAKA Fon ve Proje Uygulama Birim uzmanları Volkan Demirkıran, Öznur Parmaksız ile Yücel Yıldırım; salonları dolduran gençlere AB destekli projede gerçekleştirilecek uçak bakım teknisyenliği eğitim programı hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. BAKA’nın SDÜ ve ASAL Havacılık işbirliğiyle yürüteceği projede; mühendislik, teknik eğitim ve teknoloji fakültelerinde, teknik bilimler ile meslek yüksek okullarınilgili bölümlerinde öğrenim gören veya mezunların eğitime nasıl başvurabileceği, neler yapmaları gerektiği, yabancı dil ile eğitim sonrasında almaya hak kazanacakları uluslararası kabul gören uçak bakım teknisyenliği belgesinin sağlayacağı istihdamla ilgili bilgiler verildi.

Toplantılarda; BAKA’nın SDÜ ve ASAL Havacılık işbirliğiyle yürüteceği “Uçak Bakımı Teknisyenliği Eğitimi Projesi’ ile Batı Akdeniz’de 100 kişiye EASA Part66 Lisansı için gerekli olan sertifika eğitimleri verileceği, gençlere son yıllarda önemli bir ivme kazanan havacılık sektöründe nitelikli istihdam edilme imkânı sağlanacağına dikkat çekildi. Eğitim programının ardından öğrencilerin Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) akredite ettiği kurumlarca yapılan sertifika sınavlarına girmeleri sağlanacak. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı tarafından verilen bu sertifika dünya üzerinde 193 ülke tarafından tanınıyor.Uçak teknisyenliği eğitim programını başarıyla tamamlayıp sertifika alacak adaylardan 10’unun Süleyman Demirel Havalimanı’nda faaliyet gösteren uçak bakım hangarında istihdam edilmesi ve en başarılı 30 öğrenciye de dünyanın en büyük üçüncü havacılık bölgesi kabul edilen Almanya’nın Hamburg kentinde bir hafta staj yapma imkânı sağlanacak.

Eğitim programıyla ilgili bilgilendirme toplantısı Antalya’da ise 16.05.2016 günü saat 14.00’de Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı