Haber Detayı
12 Mayıs 2016 - Perşembe 17:08 Bu haber 1041 kez okundu
 
Asansörde Kırmızı Etikete Dikkat
Gündem Haberi
Asansörde Kırmızı Etikete Dikkat

Ekiplerle birlikte denetimlerine katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu; vatandaşları, kırmızı etiket yapıştırılmış asansörlerin kullanılmaması konusunda uyardı

Başkanlar denetime çıktı

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi, Muratpaşa Belediyesi ile yaptığı protokol gereği, ilçedeki asansör denetimlerini sürdürüyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu da, asansör denetimlerine katılarak vatandaşları bilgilendirdi. Başkan Uysal ve MMO Şube Başkanı Hamamcıoğlu, kırmızı etiketli asansörü kullanmamaları konusunda uyardıkları vatandaşlara, asansörlerini kontrol ettirmeleri çağrısında da bulundu.

1200 asansöre kırmızı etiket

Bir çok vatandaşın asansör kazalarından yaralanabildiğine işaret eden Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal; “Asansörde beklemeler, kalmalar çocuklarda da travmatik etkiler bırakabiliyor. Daha da vahimi can güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıkabiliyor. Komşularımızın can ve mal güvenliği için Makine Mühendisleri Odamızla çalışmaktan memnunuz. Sadece son bir yılda 1200 asansör kırmızı etiket yapıştırılarak mühürlendi. İyileştirmeleri yaptırıldı. Komşularımız, kırmızı etiketli asansörü kullanmasın” dedi.

 

Sorumluluk site ve apartman yöneticilerinde

Asansör kontrolü için MMO ile protokol imzalayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teşekkür eden MMO Şube Başkanı Hamamcıoğlu da, “Geçen yıl 8500 asansörün 6500’ünün kontrolünü gerçekleştirdik. Kırmızı etiketli asansörün asla kullanılmaması gerekiyor. Kırmızı etiketli asansörleri 30 gün süresince kapatıyoruz. Belirlenen sorunlar giderildikten sonra tekrar kontrol ediyoruz. Kırmızı etiketli asansörün kullanılmasından doğacak olumsuzlukların sorumluluğu site veya apartman yönetimindedir” diye konuştu.

Mevlana Caddesi

Bu yılın Ocak-Nisan ayları aralığında 2519 asansörün kontrol edildiğini, 1504’üne kırmızı etiket konduğuna işaret eden MMO Şube Başkanı Hamamcıoğlu şöyle devam etti; “2012 yılından bugüne kadar toplam kontrol sayısı 18 bin 500. Kontrolünü yaptığımız asansörlerde herhangi bir kaza veya olumsuzluk meydana gelmedi. Ekipler, şu an Mevlana Caddesi’nde kontrol çalışmalarını sürdürüyor. Kontrol bedeli olarak, devletin belirlediği 150 TL alınıyor.”

Renklerin anlamı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Asansör Yıllık Kontrol Faaliyetlerinde Görev Alacak Tipi Muayene Kuruluşlarınca Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Tebliğine göre, asansörlere; kullanıma ‘uygun’ anlamında yeşil, ‘hafif kusurlu’ anlamında mavi, ‘kusurlu’ anlamında sarı, ‘güvensiz ve kullanılması tehlikeli’ anlamında kırmızı renkte etiket yapıştırılıyor.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı