Haber Detayı
12 Mayıs 2016 - Perşembe 17:38 Bu haber 827 kez okundu
 
Devrim Kök, İbradı Topraklarının Bir Kısmının Konya’ya Dahil Edilmesi Kabul Edilemez
Politika Haberi
Devrim Kök, İbradı Topraklarının Bir Kısmının Konya’ya Dahil Edilmesi  Kabul Edilemez

CHP Parti meclisi Üyesi ve Antalya Milletvekili Devrim Kök, İçişleri Bakanlığının 19.12.2011 tarih ve 2011/903 sayılı Antalya ili İbradı İlçesi merkez Belediyesi ile, Konya ili Derebucak İlçesi Gencek Bucağına bağlı Pınarbaşı Belediyesi arasında kalan iki il arası sınırın değiştirilmesi kararını TBMM’ye taşıdı.

İçişleri Bakanı Efkan ALA’nın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Devrim Kök,“bu karar hem  5442 sayılı İl  idaresi kanununun 2. Maddesinin 1. Fıkrasının (B) bendindeki gerekçelere  hem de  1580 sayılı belediye kanununun 7. Maddesine aykırılık içermektedir “dedi.

Bu değişikliğin kasıtlı ve yasalara aykırı olarak yapıldığını ifade eden Kök, Antalya’nın İbradı ilçesinin ve bölge halkının mağdur edilerek, arazisinin  belirli bir kısmını yıllarca bağlı olduğu Antalya ilinden bir oldu bitti ile kopartılıp Konya iline dahil edilmesi kabul edilemez bir durumdur.

Bu değişiklik tamamen rant amaçlı yapılmış bir değişikliktir. Üç beş tane taş ocağının Antalya’dan alamadığı ruhsatı Konya’dan rahatlıkla alabilmesi için yapılmış bir operasyondur diyen Kök, “bu değişiklik tarihine kadar İbradı İlçesinde taşocağı ruhsatı almak için yapılan başvuru sayısı ile  değişiklik yapıldıktan sonra, İbradı’dan Konya’ya kaydırılan bölgede taş ocağı faaliyetinde bulunmak için yapılan başvuru sayısını öğrenmek istiyorum. Bu başvurulardan kaç tanesine olumlu cevap verilmiştir? Bu ocakların sahipleri kimlerdir? Bakanlık açıklama yapmalıdır” dedi.

Kök, İbradı Belediye Başkanımız Serkan Küçükkuru’nun konuyu yakından takip ettiğini, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2’nci maddesinin 1. Fıkrasının (B) bendinde yer alan bir köyün veya kasabanın yada bucağın başka bir il ve ilçeye bağlanmasının İçişleri Bakanlığının kararı ve Cumhurbaşkanının onayı  ile  gerçekleşeceği belirtilmiş olmasına rağmen,  Sınır Anlaşmazlığı, Mülki Ayrılma ve Birleşme ile Köy Kurulması ve Kaldırılması Hakkında Yönetmeliğin 4. Maddesinde  de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununa göre belirlenmiş sınırların değişmezliğinin esas olduğu yer almasına rağmen  sınır değişikliği yapılması nedeniyle konuyu yargıya taşıyarak yasalara ve yönetmeliklere aykırı olan bu kararın iptali için dava açtığını söyledi.

Kök, ayrıca, aynı yönetmeliğin,  mevcut sınırın değiştirilmesinin ancak, sınır noktalarının belirginlik ve değişmezlik niteliklerini yitirmiş olması, idari birimlerin sosyal, ekonomik, idari ve coğrafi durumlarında eskiye oranla farklılıkların meydana gelmesi ve bu sonuçların sınır anlaşmazlığına yol açmış olduğunun Bakanlıkça saptanması halinde mümkün olacağı açıkça belirtilmesine rağmen  bakanlıkça bu konular ile alakalı yapılan tespit çalışması yoktur. Eğer var ise söylesinler. Bizlerde gerekçesini bilmek istiyoruz.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı