Haber Detayı
12 Mayıs 2016 - Perşembe 18:12 Bu haber 1539 kez okundu
 
Kepez’den Anlamlı Proje
Eğitim Haberi
Kepez’den Anlamlı Proje

Kepez Belediyesinin sosyal sorumluluk alanında geliştirdiği projesi olan Engeliniz Engelimizdir Projesi, Engelliler haftasında da sürdürüldü.

Kepez Belediyesi tarafından sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen ‘Engeliniz Engelimizdir’ uygulaması, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda da her ay olduğu gibi devam etti.

Kepez Belediyesi önünden hareket eden öğrenciler, hayvanat bahçesinde geziye başlayarak Kent Ormanı’nda öğle yemeği yedi. Ekip okul saatlerini göz önünde bulundurarak öğleden sonra Antalya Müzesi ve Minicity’i gezerek gezi programını noktaladı. Kepez ilçesinde bulunan lise ve ortaokullarda öğrenim gören engelli öğrencilerle engelsiz öğrencileri bir araya getiren sosyal sorumluluk projesinde, 40 öğrenci yeni dostluk bağları kurdu. İlk uygulamada alınan sonucun etkisiyle zamanla sayısı artan  ve ayda iki kere düzenlenen proje, ilçedeki tüm okulları kapsayacak şekilde güçlendirildi. Günü birlik gezi turları esnasında 6 öğretmen ve 1 belediye personeli, 40 öğrenciye eşlik etti. Farkındalık yaratmak ve engelli öğrencilerle fiziksel engeli olmayan öğrencilerin dostluklar kurmasını sağlamak amacıyla düzenlenen programlar, ayda iki kere düzenlenerek geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yüzlerce öğrenci arasında dostluk bağları kurmayı amaçlıyor.

Daha çok öğrencinin yararlanması amacıyla yaygın hale gelen uygulamada engelli öğrencilerle, arkadaşları arasındaki tüm engeller ortadan kalkıyor. 20 engelli 20 engelsiz öğrenciyle gerçekleşen gezilerde, engelsiz öğrencilerin sağduyuları gelişirken, engelli öğrencilerin özgüveni yükseltiliyor.

Engelliler Haftası’nda da rutin olarak devam eden proje kapsamında şehrin tarihi, doğal ve kültürel mirasını tanıyan öğrenciler, sosyalleşerek birbirleri arasındaki tüm engelleri kaldırıyor. Amaçlarının engelsiz bir yaşam olduğunu ifade eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, çocukların birbirini anlayarak gelecekte engellilikle ilgili her konuda daha bilinçli olması için projenin önemli olduğunun altını çizdi. Engelliler için yapıla projelerin sadece bu hafta dolayısı ile değil, her zaman gerçekleştirildiğinin altını çizen Tütüncü, Kepez’de engelleri kaldıracak projelerin devam ettiğini ifade etti. Engelliler Haftası’nda bir araya gelen 40 öğrenci, dostluk bağları kurarak engelsiz bir hayat için yeni adımlar attı.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı