Haber Detayı
13 Mayıs 2016 - Cuma 17:41 Bu haber 858 kez okundu
 
En Özel Festival
Gündem Haberi
En Özel Festival

Türkiye’nin en özel festivali Özel Çocuklar Bilim, Sanat ve Spor Festivali (ENFEST) Antalya’da yapıldı. Renkli görüntülerin yaşandığı festivalde engelli öğrencilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Engelsiz Antalya hayaline gönül verdik. Üstümüze düşen bütün görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen ENFEST, Karaalioğlu Parkı’nda gerçekleştirildi. Festival açılışına, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, aileler ve çok sayıda Antalyalı katıldı. Antalya’nın merkez ilçelerindeki özel eğitim sınıfı bulunan okullar, özel eğitim okulları, özel rehabilitasyon merkezleri ile Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nden 1750 öğrencinin yer aldığı festival, renkli görüntülere sahne oldu. Açılış töreninde işitme engelli öğrenciler İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudu. Her engelli grubundan özel öğrenciler, ritim, semazen, halk oyunları ve dans gösterileri sundu. Öğrenciler, alkış yağmuruna tutuldu. Hakkari Çukurca’daki şehitler nedeniyle festivalin konser bölümü yapılmadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, festival alanına gelişinde engelli öğrencilerin ve ailelerinin sevgi çemberine alındı. Türel, tek tek fotoğraf çektirdiği özel bireylerle, yakından ilgilendi.

CANIMIZ YANDI YÜREĞİMİZ DAĞLANDI

Açılış konuşmasına Hakkari Çukurca’da 8 askerimizin şehit olması nedeniyle duyduğu büyük üzüntüyü dile getirerek başlayan Başkan Türel, “Bir kez daha canımız yandı, yüreğimiz dağlandı. Ama ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu alçaklarla vermiş olduğu mücadeleden alnının akıyla çıkacak ve bu teröristlerin en sonuncusu ortadan kaldırılıncaya kadar mücadeleye devam edecek. O yüzden tek vatan, tek millet, tek devlet ve tek bayrak diyoruz” diye konuştu.

ENGELSİZ ANTALYA HAYALİ

Törende engelli öğrencilere meleklerim diye seslenen Başkan Menderes Türel, Engelliler Haftası’nı kutladı. Engelsiz bir Antalya için çalışıp, projeler ürettiklerini belirten Türel, “Bazı hizmetler vardır ki değeri madden ölçülemez. Bu hizmetleri para ile yapamazsınız. Bunları yapabilmeniz için gönül vermeniz gerekiyor. Engeli Hizmetleri bunların başında geliyor. Ben, kıymetli eşim ve çalışma arkadaşlarım Engelsiz Antalya hayaline gönül verdik. Büyükşehir Belediyesi olarak engellilerin yaşam kalitelerini yükseltmek, sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağlamak ve sorunlarına daha kolay ve daha hızlı çözüm bulabilmelerine yardımcı olmak amacıyla, üstümüze düşen bütün görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

SİZE OLAN SEVGİMİZİ ANLAYAMAZLAR

Çocukların ve gençlerin güzel yaşaması, iyi bir geleceğe sahip olması için gece gündüz çalıştıklarını kaydeden Başkan Türel, şunları söyledi: “Hizmetlerinizi gönülden yapınca, amaç reklam yapmak, şov yapmak olmayınca çalışmaların da karşılığını fazla fazla alıyorsunuz. Bunun en güzel örneği ise Döşemealtı’ndaki rehabilitasyon merkezimiz. İlk başkanlık dönemimde inşaatını tamamlamış ve açılışa hazır hale gelmiştik. 2009 yılında seçimi kaybedince açılışı bize nasip olmadı. Yerimize gelenlere gazeteci dostlarımız eski belediye Başkanlarının adının tesislere verildiğini belirterek “Menderes Türel’in adını bir yere vermeyi düşünüyor musunuz” diye sordular. Ne cevap verdiler biliyor musunuz? ‘Ben Menderes Türel’in adını Engelli Rehabilitasyon Merkezi’ne vermek istiyorum’ diyor. Benim şeref duyduğum onur duyduğum en önemli yatırımım ve projem dediğim engelli merkeziyle adeta dalga geçiyor, benim adımı vereceğini söyleyerek. Bunu duyunca ben ne dedim. ‘Adımın engelli merkezine verilmesi benim için şereflerin en büyüğüdür. Benim için en büyük mutluluktur’ dedim. Aradaki fark bu biz şeref duyarız birileri küçümser. Bunlar bizim sizlere olan sevgimizi aşkımızı anlayamazlar.”

DÜNYAYA ÖRNEK REHABİLİTASYON MERKEZİ

Tekrar göreve geldiklerinde ilk icraatlarından birisinin de Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’ni yeniden ele almak olduğunu vurgulayan Başkan Menderes Türel, “Görevi devraldığımızda merkezden sadece 6 öğrenci faydalanıyordu. Bugün bu sayı 600’lere ulaştı. Merkezimiz kısa süre içinde Türkiye’ye hatta dünyaya örnek oldu. Dünyaya örnek oldu derken öylesine söylemiyorum. Bunu Dünya liderlerinin eşleri diyor. G20 zirvesi sırasında Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi, rehabilitasyon merkezimizi dünya liderlerinin eşlerine gezdirdi. Dünya liderlerinin eşleri merkezimize hayran kaldıklarını belirterek, tüm dünyaya örnek bir merkez olduğunu söylediler. Bu da bizi ayrıca gururlandırdı. Merkezimizde, engelli bireylerin eğitimine destek oluyoruz. Bakım, rehabilitasyon ve iş istihdamı sağlamak amacıyla dünya standartlarında rehabilitasyon ve eğitim hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

HAYATI KOLAYLAŞTIRAN ENGELLİ PROJELERİ

Her projede engelli bireyleri düşünerek hizmet verdiklerini belirten Türel, şunları anlattı: “Tüm alt yapı ve üst yapı yatırımlarının merkezine Engelli dostlarımızı koyarak planlarımızı yapıyoruz. Amacımız sizlerin yaşamlarını kolaylaştırmak daha yaşanabilir bir kent sunmak. Çok önemsediğim;  Engelsiz Mekanlar Projemiz ile engelli bireylerin özel mülkiyetlerinde yaşamlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında, evlerin girişlerine rampa yapılması, eşiklerin kaldırılması, banyo-tuvalet, priz, mutfak tezgahı gibi alanların engellinin durumuna uygun hale getirilmesini sağlıyor konutlarınızda sizlerin rahat kullanımına uygun düzenlemeler yapıyoruz. Ulaşılmayan Engelli Kalmasın Projemiz ile uzmanlarımız, 5 merkez ilçemizde yaşayan engelli bireylere ziyarette bulunuyor. Bu projeye başladığımız günden bu yana bu ziyaretler kapsamında toplam 93 köye gitmişiz. 420 engelliye bizzat ulaşmışız ve sorunlarını yerinde dinleyerek çözüm üretmişiz. Engelli Veri Haritası Projemizde kamu kurumları ile işbirliğinde kentimizin engelli veri tabanını oluşturuyoruz. Engellilerimize tekerlekli sandalye, beyaz baston, ev eşyası desteği, aşevi hizmeti desteği, giysi desteği, danışmanlık-rehberlik gibi sosyal yardım ve desteklerde bulunarak, sorunlarınıza bir nebze çözüm bulmaya çalışıyoruz.”

ENGELLİ HİZMET MERKEZLERİ İLÇELERDE

Başkan Türel, engellilere yönelik diğer hizmetlerini şöyle sıraladı: “Evde Bakım ekibinde çalışan doktor ve hemşirelerimiz sizlerin sağlık kontrollerini yapıyor, görevli bakım elemanlarımız da öz bakımlarını, ev temizliği, alış-veriş gibi günlük ihtiyaçlarını gideriyor. Toplu ulaşımdan faydalanamayan engellilerimizi Engelsiz Ulaşım Arıcımız ile istedikleri yere götürüyoruz. Engelli Hizmet Merkezlerimiz ile sorunlarınıza çözüm bulmaya, hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Yavuz Özcan Parkı, Serik Kadriye’de yeni oluşturduğumuz Engelli Hizmet Merkezlerimizi, yakında Korkuteli, Alanya, Gazipaşa, Manavgat ilçelerimizde de açacağız. Geçtiğimiz yıl ilk kez Engelsiz Yaz Okulu açtık. Engelli Sporcular Şenliği’nin bu yıl ikincisini düzenledik.”

Sahnede Başkan Türel’in konuşmasının işitme engelli diliyle çevrisi de yapıldı. Türel, daha sonra Türkiye ve Antalya çapındaki çeşitli yarışmalarda dereceye giren engelli öğrencilere ödül verdi. Festival boyunca engelli öğrencilerle ve aileleriyle yakından ilgilenen Başkan Menderes Türel, sorunlarını dinledi. Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke de bir engelli öğrenciyle pinpon oynadı.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı