Haber Detayı
13 Mayıs 2016 - Cuma 17:49 Bu haber 784 kez okundu
 
Yaz heyecanı e-ticarete yansıdı
Ekonomi Haberi
Yaz heyecanı e-ticarete yansıdı

Açık pazar iş modeliyle KOBİ’lerin kalkınmasına ve dijital ekonomiye dâhil olmalarına imkân veren n11.com, yaklaşan yaz döneminin en popüler ürünlerini açıkladı. Yaz döneminde öne çıkan ürünlerin diğer sezonlara göre büyük değişkenlik gösterdiğiniifade eden n11.com Satış Direktörü Örpen Koçak,“Ailelerin tatil heyecanını, çocukların karne sevincini, yeni evleneceklerin çeyiz telaşını ürün satışlarımızda net olarak görüyoruz” diye konuştu.

2015 yılını 38 bin 500 kayıtlı mağaza, 27 milyon kayıtlı ürün,  6 milyona yakın üye ve toplamda 400 milyon ziyaret sayısı ile tamamlayan n11.com, yazagirerken satışı en çok artan ürünleri açıkladı. n11.com’un paylaştığı veriler Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarıyla ilgili önemli veriler içerirken, verilere göre yaz döneminde en çok satılan ürünler diğer sezonlara göre değişkenlik gösteriyor.

Konuyla ilgili bilgi veren n11.com Satış Direktörü Örpen Koçak, “Türkiye’nin geneline baktığımızda yaz mevsimine yaklaşırken alışveriş tercihlerinde de farklılıklar gözlemliyoruz. Havaların ısınmasıyla beraber satış rakamlarımız, ailelerin tatil heyecanını, çocukların karne sevincini, yeni evlenecek çiftlerinse çeyiz telaşını birebir yansıtıyor. Bugünlerde ciddi taleple karşılaştığımız bu ürünlerin satışından oldukça memnunuz” diye konuştu.

Yolculuk hazırlıkları başladı, motosiklete rağbet var

Yaz döneminde otomobil sahipleri uzun yol öncesi keyifli ve güvenli bir yolculuk için otomotiv yedek parça ve aksesuarlarına yöneliyor. Far, yedek parça, oto koltuk, telefon tutacağı, oto güvenlik ürünleri, oto temizlik ve bakım ürünleri, paspas ve bagaj havuzu gibi ürünlerin satışı yaz sezonunda yüzde 24 artıyor.Havaların ısınması motosiklet tutkunlarını da harekete geçiriyor. Motosiklet satışları yüzde 62’ye varan oranlarda artarken, motosiklet kıyafet ve ekipmanlarında da yüzde 44’e varan artışlar dikkat çekiyor.

Bilgisayar oyunları yüzde 635’le rekor kırdı

Özellikle karne ve ardından gelen uzun tatil dönemi, çocuklar için bol bol oyun anlamına geliyor. Oyun satışları yaza girerken yüzde 635’e varan oranda artıyor. Bunun yanı sıra çocuklar yaz tatilinde gittikleri her yerde internet ve oyundan kopmak istemiyor. Bu da tablet satışlarına yüzde 46, modem ve ağ ürünleri satışına yüzde 27 artış olarak yansıyor. Bisiklet satışlarındaki artış yine bu dönemde yüzde 81’e varıyor.

Tatile gidemeyen mangalınıbuzunu evine getirtiyor

Tatili evinde veya yazlığında geçirmeyi tercih edenler de yazın keyfinden vazgeçmiyor. Yaz dönemi başlangıcında elektrikli barbekü ve ızgara satışları yüzde 31 artarken, buz yapma ve buz kırma makineleri kategorisi yüzde 875 ile satış oranındaki artışta rekor kırıyor.

 Yemek odası satışlarında yüzde 189, bulaşık makinesinde yüzde 82 artış

Yaz döneminde evlilik hazırlığında olan çiftlerin çeyiz heyecanı beyaz eşya kategorisine yansıyor. Yaz döneminde çamaşır makinesi siparişlerinde yüzde 13, buzdolaplarında yüzde 38, pişirme gruplarında yüzde 47 ve bulaşık makinelerinde yüzde 82 artış gözleniyor. Ayrıca yatak odası takımları yüzde 30, karyolalar yüzde 16, yemek odaları yüzde 189 ve oturma grubu siparişleri yüzde 24’e varan oranlarda artarak hareketlilikten nasibini alıyor. Bu dönemde perde ve tüllerde yüzde 34, jaluzi ve güneşliklerde ise yüzde 172’ye varan oranda sipariş artışı dikkat çekiyor.

Yorgan satışları yerini pike takımına bıraktı

Mayıs ayıyla başlayan eskileri kaldırma telaşı hurç, kutu, askı, dolap içi düzenleyici ve vakumlu torba gibi aksesuarlara da yansıyor. Özellikle mevsim bitene kadar kışlıkları saklama görevini üstlenen hurçların siparişi yüzde 66 artarak yılın zirvesine yerleşiyor. Yorganların yerini alan pike takımları da yüzde 100 sipariş artışından nasibini alıyor.

Tatil kitabına hücum: Satışlar yüzde 460 arttı

Kitaplarıyla ve kültür turlarıyla sessiz ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler de soluğu çevrimiçi alışverişte alıyor. Tatil kitaplarının satışı yüzde 460’a varan oranda artarken, yaz dönemine denk gelen Ramazan ayıyla birlikte dini kitaplar da yüzde 295’e varan oranda talep patlaması yaşıyor.Mevsimsel etki, seyahat kategorisindeki kültür turlarında da kendini gösteriyor. Yazın başlangıcında kültür turlarına olan talep yüzde 157’ye kadar artıyor.

Mayo ve altın satışları yılın zirvesinde

Yaz mevsimiyle birlikte kendine özen göstermek isteyenler giyim, takı ve kozmetik gibi kategorilere de etki ediyor. Yazla beraber erkek giyimde şort, tshirt, atlet, mayo satışı artıyor. Mayo satışı yaz boyu devam ediyor. Kadın giyimde ise mayo, bikini, pareo, yazlık elbise, tshirt, şort, bermuda, kapri kategorilerinde satışlarda patlama yaşanıyor. Özellikle mayolarda satış oranındaki artış yüzde 215’e kadar tırmanıyor.

Mayıs ve Haziran aylarına denk gelen Anneler ve Babalar Günü’nün etkisiyle altın takılar başta olmak üzere hediyeliklere olan talep artıyor. Anneler için altın, gümüş ve pırlanta takılar tercih edilirken, altın kategorisinde ciro artışı yüzde 67’ye kadar yükseliyor. Babaların tercihi olan saat, kol düğmesi, tespih, puro seti kategorilerinde de ciro artışı dikkat çekiyor.

Yalova, Muğla ve Antalya e-ticarette yaz coşkusu yaşıyor

E-ticaret müşterileri, unuttukları veya ihtiyaç duydukları ürünleri Türkiye’nin önde gelen tatil bölgelerinde de kapılarına kadar getirme rahatlığını yaşıyor. Yaz döneminde n11.com’da sipariş oranı en çok artan iller ve artış oranları şöyle:

  1. 1.       Yalova: ‰30
  2. 2.       Muğla: ‰20
  3. 3.       Antalya: ‰17
  4. 4.       Amasya: ‰17
  5. 5.       Bartın: ‰17
  6. 6.       Sinop: ‰13
  7. 7.       Rize: ‰13
  8. 8.       Eskişehir: ‰12
  9. 9.       Balıkesir: ‰12
  10. 10.   Tokat: ‰11 
Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı