Haber Detayı
13 Mayıs 2016 - Cuma 17:52 Bu haber 753 kez okundu
 
E-İmza Gençlere Ücretsiz Verilsin
Asayiş Haberi
E-İmza Gençlere Ücretsiz Verilsin

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak, kişisel verilerin internette yayınlanması durumunda uygulanacak yasal mevzuatın netleştirilmesini istedi. 4. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda konuşan İlker Tabak, mahremiyet içeren kişisel verilerin internette ya da medya gibi ortamlarda kamuoyuyla paylaşılmasının neden olacağı tehlikeli duruma dikkat çekti. Tabak,  “Bu türden verilerin yeni çıkan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında olup olmadığı açıklanmalıdır” çağrısında bulundu. Tabak, 18-25 yaş arasındaki gençlere e-imzanın ücretsiz verilmesi önerisinde de bulundu.

KURULTAYI İZMİR’DE YAPIYORUZ ÇÜNKÜ…

Türkiye Bilişim Derneği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ’ın organizasyonunda gerçekleştirilen 4. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı İzmir’de başladı. Bilişim sektörü temsilcileri, yargı mensupları ve akademisyenlerin de yer aldığı geniş bir yelpazeden seçkin katılımcıları buluşturan kurultayın açılış konuşmasını yapan Türkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker Tabak, ilk günden itibaren etkinliğin ana temasını “hukuk için bilişim, bilişim için hukuk” olarak seçtiklerini belirtti. Kurultayı İzmir’de yapmalarının da birçok nedeni olduğunu belirten Tabak, “Bu Kurultayı burada yapmamızın bir nedeni de İzmirlilerin özgürlüğe, hukukun üstünlüğüne, adalet ve demokrasiye olan inanç ve yaklaşımının tüm Türkiye’ye örnek olmasıdır.” dedi.

BULUT BİLİŞİMİN YASASI YOK

Bilişim alanında son yıllarda yaşanan gelişme ve değişimlerin baş döndürücü olduğunu söyleyen Tabak, şöyle devam etti:

“Bilişim alanındaki gelişmeler ve değişimler, bunlarla ilgili hukuksal düzenlemelerin önünde gidiyor. Büyük veri, bulut bilişim ve nesnelerin interneti (Internet of Things) bilişim teknolojilerindeki yeni eğilimler arasında. Mesela “bulut bilişim”in yasası yok. Bulut ortamında tutulan verilerin güvencesi yok. Bulut Bilişim teknolojilerinin kullanılmasıyla sağlanacak “güven”, “güvenilirlik”, “enerji tasarrufu” ve “verimlilik artışı” gibi birçok yararın, yasal düzenlemelerin yokluğu ya da eksikliği nedeniyle elimizden kayıp gitmesine seyirci kalmamalıyız.”

GENÇLERE E-İMZA ÜCRETSİZ VERİLSİN

Bilişim alanındaki gelişmelere bağlı olarak e-imzanın da artık günlük hayatın bir parçası haline geldiğini belirten Tabak, buna karşın halen e-imza konusunda da yasal eksiklikler bulunduğunu belirtti. E-imza ile doğrulanmış bilgilerin ve belgelerin işleme alınması ve paylaşılmasında ayrıca ıslak imza istenmesinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Tabak, bir de öneri de bulundu. Tabak, “E-imza, 18 ile 25 yaş arasındaki herkese devlet tarafından ücretsiz olarak verilmelidir.” dedi.

KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ MEVZUAT NETLEŞSİN

Türkiye Bilişim Derneği olarak, yıllarca çıkarılması için gayret gösterdikleri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun tam istedikleri gibi olmasa da nihayet çıktığına da dikkat çeken Tabak, bu konuda dikkat çekici bir uyarıda bulundu. Kişisel verilerin internette yayınlanmasının sık sık mağduriyetlere yol açtığını belirten Tabak, şunları söyledi:

“Kişisel veriler, bireyin ekonomik, adli, tıbbi, siyasi, kültürel, psikolojik, sosyal yaşam verileri gibi kişiye özel, mahremiyet içeren veriler olup bunların (izinsiz) paylaşılması kişilere çok masumane gelebilir. Ancak, bu verilerin internette ya da, medya gibi çeşitli ortamlarda kamuoyu ile paylaşılmasının neden olacağı tehlikeler ortadadır. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 7 Nisan 2016 günü Resmi Gazete’de yayımlanmasından önce kişisel veri olarak değerlendirilen kimlik / adres gibi verilerin, kanunun yayımından sonra da bu özelliğini yitirmeyeceği aşikardır. Bu türden verilerin de kanunun kapsamında olup olmadığı açıklanmalıdır. TBD olarak bu etkinliğin en önemli sonuçlarından birinin, bu durumun kamuoyunu aydınlatacak biçimde netleştirilmesi olduğunu düşünüyoruz.”

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı