Haber Detayı
15 Mayıs 2016 - Pazar 15:00 Bu haber 753 kez okundu
 
İşçi Filmleri Festivali Başladı
Gündem Haberi
İşçi Filmleri Festivali Başladı

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Ezginin Günlüğü konseri ile başladı. Festivalin açılışında konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; herşeyin alınıp satıldığı bir ortamda işçinin bakış açısını yansıtan sanat eserlerinin önemli olduğunu söyledi

Coşkulu açılış

Muratpaşa Belediyesi’nin de desteklediği Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, ‘Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri’ temasıyla 11. kez sinemaseverlerle buluştu. 11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Muratpaşa Belediyesi Meltem Çarşı’da Ezginin Günlüğü konseri ile start aldı. Yağmura rağmen; Ezginin Günlüğü konseri ve festivalin açılışına binlerce vatandaş katıldı. Festival, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın açış konuşmasıyla başladı.

 

Alternatif bakış açısı

Festivalin açış konuşmasını yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; “İşçi Filmleri Festivali, alternatif bir bakış açısı sergiliyor. Tarihi imparatorlar yazarsa başka, meydanlarda savaşanlar yazarsa başka yazıyor. Nerden, nasıl baktığınıza bağlı. Herseyin kapitalize olduğu, metalaştığı, alınıp satıldığı bir ortamda; işçinin, emekçinin bakış açısını yansıtan sanat eserlerinin insanlara sunulması çok değerli ve önemli” diye konuştu.

Muratpaşa üretiyor

Nazım Hikmet’in Kerem Gibi şiirinden bir dörtlük de okuyan Başkan Uysal, ‘Size alternatif belediyecilikten sözetmek istiyorum’ diyerek şöyle konuştu; “Kamu üretirse zarar eder diyorlar ya, Muratpaşa Belediyesi; çöp konteynerini, asfaltını, bitkilerini kendi üretiyor ve yarı fiyatına mal ediyor. Diyorlar ki; çılgın projeler ortaya koyun, herkes hayran kalsın. Büyük binalar yapın, beton dökün diyorlar ya; Muratpaşa Belediyesi her kuruşunu insan yaşamına harcıyor.”

Herkese eşit hizmet

Hizmeti herkese eşit dağıttıklarını söyleyen Başkan Uysal; “Muratpaşa Belediyesi; 2500 yaşlısına yaşlıevinde konukseverlik ediyor,1200 yaşlısına evde bakım hizmeti veriyor, 1400 yaşlısına eşya ve gıda yardımı yapıyor, 80 yaşlısına huzur evinde bakım sağlıyor, 4500 insana kurs veriyor, 760 yoksul çocuğa etüd merkezinde ve 693 üniversite adayına MURGEM’de  eğitim veriyor, 200 kız öğrenciye yurt hizmeti, 250 üniversite öğrencisine burs veriyor” dedi.

Film gösterimleri

Festival süresince film gösterimleri Meltem Çarşı’da bulunan Muratpaşa Belediyesi Meltem Cep Sahne’de yapılacak. Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde, Muratpaşa Belediyesi Meltem Cep Sahne’de;

 

15 Mayıs Pazar

Saat 18.00       Gezi’nin Ruhu (Özgür Çataltepe)

Saat 19.00       Annem Bana Peynir Al Gel Dedi (Cihangir Kök)

                        Azad (Yakup Tekintangaç)

 

16 Mayıs Pazartesi

Saat 19.00       Ay (Duncan Jones)

 

17 Mayıs Salı

Saat     19.00   Kameralı Çocuk (İbrahim Yeşilbaş)

                        İsyan-ı Nisyan (Melek Özman)

 

18 Mayıs Çarşamba

Saat 19.00       Joe Hill (Bo Widerberg)

 

19 Mayıs Perşembe

Saat 17.00       Soluk (Metin Kaya)

                        Uzun Lafın Kısası (H.Sevim Işık) gösterimleri yapılacak.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı