Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 22:23 Bu haber 1911 kez okundu
 
Atay Uslu Yazır Üzümünün Hasadına Katıldı
Atay Uslu Her Kesimden Çiftçilerle Buluşmaya Devam Ediyor
Politika Haberi
Atay Uslu Yazır Üzümünün Hasadına Katıldı

Antalya Milletvekili Atay Uslu, Finike Yazır Mahallesinde bağları gezdi, çiftçilerle sohbet etti, üzüm hasadı yapan üreticilere ve pekmez sıkan köylülerle eşlik etti.

Ak Parti Antalya Milletvekili ve Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Atay Uslu ve Ak Parti Finike İlçe Başkanı Osman Aladağ, Finike’ye bağlı Yazır köyünü ziyaret ettiler. Hasadı devam eden Yazır Üzümü Bağlarında çiftçilerle sohbet etti, bereketli ve güzel bir hasat temennisinde bulundular.

Yazır Üzümü’nün özel bir ürün olduğunu, yalnızca Finike Yazır mahallesinde yetiştirilebildiğini, 80 yıllık bir üretim mazisi olduğunu ifade eden Antalya Milletvekili Atay Uslu, bu tür üzümün üretiminin devamının sağlanması, tanıtılması ve markalaşması için çalışmalar yapmaya devam ettiklerini de anlattı.

SUSUZ ÜZÜM: YAZIR ÜZÜMÜ
Atay Uslu açıklamasında şunları ifade etti: “1940’lı  yıllardan beri yaklaşık  80 yıldır yalnızca Finike Yazır Mahallemizde üretimi yapılan Yazır üzümü, su ihtiyacını yalnızca yağmurlardan karşılıyor. Yazır
Mahallemizdeki çiftçilerimiz Yetiştirdikleri üzümleri, çevre ilçelerde kendileri pazara çıkararak satıyorlar. Antalya dışından talep olduğunda kargo ile gönderiliyor.  Müthiş bir aroması ile sulu ve
çekirdekli bir üzüm türü. Pekmezi de, kurusu da çok hoş bir lezzete sahip. Bu özel ürünün üretiminin muhafazası, markalaşması, tanıtılması- için çaba göstermeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Bakanlarımız, Hükümetimiz ve Milletvekili Arkadaşlarımızla beraber her daim Üreticilerimizin, çiftçilerimizin yanındayız. Bu gün üzüm üreten çiftçilerimizi, hemşerilerimizi ziyaret ettik”

YAZIR ÜZÜMÜNÜN ÖZELLİKLERİ
Adını Finike’nin 30 km üzerindeki Yazır köyünden alan “Yazır Üzümü” sadece yazır mahallesinde ve sınırlı miktarda yetiştirilir. Başka bir yere ekildiğinde aynı lezzet ve kalite yakalanamıyor. Sebebi, Yazır
köyünün yeri, havası, toprak yapısı ve dar bir vadinin tam ortasında olmasıdır.
Sadece yağmur suları ile beslendiği için tadı, aroması, sulu yapısı kendine has ve eşsizdir. Ağustos ve Eylül ayında olgunlaşır, sadece 1 ay boyunca hasat edilir.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Atay, Uslu, Yazır, Üzümünün, Hasadına, Katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı