Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 21:02 Bu haber 2939 kez okundu
 
Av. Mehmet Ali Başaslan Çin’e Maddi ve Manevi Tazminat Davası Açtı (Özel Haber)
Antalya Barosuna Kayıtlı Avukat Mehmet Ali Başaslan salgının başladığı ülke olan, Çin Halk Cumhuriyetine Coronavirüs (Covid-19) Sebebi İle Maddi Ve Manevi Tazminat Davası Açtı.
Gündem Haberi
Av. Mehmet Ali Başaslan Çin’e Maddi ve Manevi Tazminat Davası Açtı (Özel Haber)

Antalya Barosuna Kayıtlı Avukat Mehmet Ali Başaslan salgının başladığı ülke olan, Çin Halk Cumhuriyetine Coronavirüs (Covid-19) Sebebi İle Ülkenin ve Şahsının Uğradığı Zararlar Neticesinde Maddi Ve Manevi Tazminat Davası Açtı.

 

Av. Mehmet Ali Başaslan dava dilekçesinde şu ifadelere yer verdi. Av. Başaslan'ın dilekçesinde  “31 Ocak 2019 Tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hubei Eyaletinin Vuhan Şehrinde ortaya çıkan Korana Virüs sonrası gerek ülkece gerek şahsım ve ailemin yaşadıkları maddi ve manevi zorluklar, kayıplar konu edilerek dava açılmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkıp hızlıca tüm Dünyaya yayılmakta olan Korana Virüsü, tüm Dünya’da ciddi can kayıplarına sebep olmuş ve akabinde milyarlarca insanın ekonomisini de olumsuz yönde etkilemiştir. Çin’den tüm dünyaya hızla yayılan bu virüs, dünya ekonomisi de olumsuz etkilemiş, tüm sektörlerde gerek kısmi gerekse tamamen durma noktasına getirmiş bulunmaktadır.

Ülkemizde de 10.03.2020 itibari ile ilk vakanın tespiti sonrası, hastalık hızla yayılmış, tüm ülke genelinde olağanüstü tedbirler alınmış, bu tedbirler neticesinde, okullar da ki eğitimler başta olmak üzere bütün sektörler ve hizmetler durma noktasına gelmiştir. Ve durum git gide daha bir kötüye gitmekte daha bir muamma içinde seyir göstermektedir.

Bu davayı açmamda ki sebep, Mensubu bulunduğum Antalya Barosu Avukat olmamdan dolayı duruşmaların durdurulması, cezaevi ziyaretlerinin geçici olarak iki haftadır durdurulması ve sonrasında bu sürelerin uzatılması neticesinde, ofisimi kapatmak zorunda kaldığımı, çalışanların maaşlarını, kiralarımızı ve tüm ihtiyaçlarımızı karşılamak için maddi kazancımızın durması asıl amaçtır.

Bu virüs sonrası tüm ödemelerde ve alacaklarımızda maalesef aksaklıklar olmaktadır. Virüs görüldükten sonra bir çok ülkede benzer zorluklar yaşanmakta, mesleki olarak ta bundan en fazla etkilenin biz avukatlar olduğu anlaşılmaktadır.

Çünkü;

Virüsün görüldüğü çoğu ülkede cezaevlerinde bulunan mahkumlar için af çıkması yada çıkacak olması neticesinde mahkumlar ve yakınları vekaletlerini iptal etmekte yada ödenmesi gereken paraları haklı olarak ödemekten vazgeçmektedirler. Ülkemizde de bunla ilgili önlemler alınması neticesinde, bir çok sektöre verilen maddi destekler ve imkanlar biz avukatlara verilmemiş, bu netice itibari ile yaşadığımız zorluklar aşikardır.

Çin’den dünyaya yayılan virüs, Çin Halk Cumhuriyetin’de bulunan Vuhan şehrinde ki hijyenik olmayan şartlar ve devletin tedbirlerinin, denetlemelerinin yetersiz oluşundan kaynaklı olarak tek sorumlu ve mesul olan taraftır.

Yukarıda da izah ettiğim hususlardan dolayı, maddi ve manevi zararlarımın giderilmesi, ülkemize yaptığı ağır tahribat sonucu bu virüsten zarar gören her vatandaşımızın ve devletimiz hakkının da ayrıca talep edilmesini istemekteyim.

Ayrıca;

Özetle yukarıda da izahını yaptığım konular da mağduriyetimiz bellidir iki hafta süredir, evimizden çıkamamakta, hiçbir özel ve umumi işlerimizle ilgilenememekteyiz. Ciddi kayıplar yaşamaktayız. Ve işin en vahim olan durumu ise bu durumun daha ne kadar süreceği, son durumunun nerelere geleceğini bilmemekte olup müphemiyet hali ortadadır.

İzah ettiğimiz konular neticesinde maddi ve manevi kayıplarımız aşikardır. Durumun normale dönme süresi de büyük bir muamma içindedir. Durumdan kaynaklı olarak ciddi anlamda maddi zarara uğradığımız gibi, ayrıca büyük bir manevi zarara uğramış bulunmaktayız. Bu nedenle davacı olan şahsımın maddi ve manevi zararlarının tazminini sağlamak amacıyla işbu davayı açma zorunluluğumuz hasıl olmuştur” dendi.


Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Av., Mehmet, Ali, Başaslan, Çin’e, Maddi, ve, Manevi, Tazminat, Davası, Açtı, (Özel, Haber),
Yorumlar
Haber Yazılımı