Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 15:54 Bu haber 1878 kez okundu
 
Başkan Düzen Müflis Tüccara Benziyorlar
Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, ekonomik krizi iliğimize kadar htiğimiz şu günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesinin Piyano, Film ve diğer festivallere Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 40 milyon lira kaynak aktarmasına isyan etti.
Politika Haberi
Başkan Düzen Müflis Tüccara Benziyorlar

Antalya Büyükşehir Belediyesi bu yıl 55. Antalya Altın Portakal Film Festivalinin startını 29 Eylül’de verdi. 5 Ekim’e kadar devam edecek olan festival için onlarca yerli ve yabancı sinema yıldızı Antalya’ya geliyor. Festivalle ilgili değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, kültür ve sanat etkinliklerine karşı olmadıklarını fakat bugünkü ekonomik kriz şartlarında Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 25 milyon lirasını sadece Piyano ve Film festivaline harcamalarının doğru olmadığını dile getirdi.

Geçen yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 593 milyon lira açık verdiğini ifade eden Düzen, bu açığın içerisinde festivallere ayrılan rakamın hiç de azımsanmayacak derece olduğuna dikkat çekti. Düzen “Geçen yıl bütçeden festivaller için 24 milyon lira ayrıldı. Bunun 20 milyonu Film festivali, 3 milyonu Piyano festivali, 1 milyonu da Yörük festivali içindi. Bir tüccar düşünün, iflas etmiş, gırtlağına kadar borca batmış ama akşamları evinde barbekü partileri veriyor. İşte Belediye Başkanımızın durumu aynen iflas etmiş bu tüccar gibidir. Boğazlarına kadar borca batmışlar ama festivallere para saçıyorlar” dedi.

Bu yıl Belediye bütçesinden festivaller için 40 milyon liralık bütçenin ayrıldığını söyleyen Başkan Düzen, “2017 yılının denetleme raporunda Komisyon Başkanı Mesut Kocabey’in  "Antalya Uluslararası Film Festivali, Piyano Festivali gibi etkinliklerin mümkün olduğunca maliyetlerinin daha düşük ve halkın içinde olabileceği hale getirilmelidir” uyarısına rağmen 2018 yılında geçen yılan oranla yüzde 40’a yakın bir artışa giderek 40 milyon liralık bütçe ayırmışlardır. 2018 yılı Performans Programı Taslağında yer alan Ulusal ve Uluslararası Festivallerin düzenlenmesi için önerilen 30 milyon (Film ve Piyano 25 milyon, diğer festival ve şenlikler için 5 milyon) TL’lik bütçe, daha sonra Plan Bütçe Komisyonu tarafından 40 milyon TL’ye, 6 milyon 440 milyon TL’lik kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve destek verilmesi bütçesi 10 milyon 15 TL’ye çıkartıldı. Şimdi Başkan Türel’in Denetleme raporuna yazılan bu uyarıya kulak asmamasını ve aksine bütçeyi yüzde 40 daha artırmasını Antalyalılar nasıl okumalı, nasıl anlamalılar, açıkçası biz merak ediyoruz?” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Sanatın ve sanatçının düşmanı olmadıklarını dile getiren Düzen, Saadet Partililerin israfın ve milli kaynaklarımızın har vurulup harman savrulmasına düşman olduklarını söyledi. Düzen, “Bu kadar büyük bir bütçe ile ne yapıyor Sayın Türel, kamuoyu önünde madde madde açıklasın. Dünyaca ünlü yönetmenlere, artistlere ne kadar ödenek ayırıyor bu işten? Kimin parasını kime veriyor? Sayın Başkan dünyaca ünlü oyuncularla kortej yapacağına, çarşıda esnafla bir çay içsin bakalım, hangi tepkilerle karşılaşıyor? İnsanlar iş yapamıyor, siftah edemiyor, esnaf kan ağlıyor.  2018 yılında 853 milyon Antalya bütçesi açık verecek. Başkan bu açığı nasıl kapatacağını düşünüyor mu? Film ve piyano festivallerine ayırdığı bütçenin asgari ücretli 2079 kişinin bir yıllık maaşı olduğunu biliyor mu? Lütfen Sayın Başkan bu soruların cevabını kamuoyuna verin, merakla bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamdı.  

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Başkan, Düzen, Müflis, Tüccara, Benziyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı