Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 22:00 Bu haber 1942 kez okundu
 
Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Balık: Eğitimi Kaos Haline Getiren Akp İktidarı Eğitim-Öğretimin Problemlerini Çözemez!
Ekonomi Haberi
Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Balık: Eğitimi Kaos Haline Getiren Akp İktidarı Eğitim-Öğretimin Problemlerini Çözemez!

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi Açılış Töreni’ndeki eğitim ve öğretime ilişkin açıklamalarını eleştirerek “Cumhurbaşkanı, 18 yılda eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağyamadık demesiyle eğitim-öğretimideki kaosun en üst düzeydeki itirafını bizzat yapmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitimde reform yapmaktan söz etmesinin kabul edilemeyeceğine dikkat çeken Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Balık, “Erdoğan'ın üzüldüğü konu, okullarımızda çocuklarımıza matematik, fizik, kimya öğretemiyor olmamız değildir. Üzüldüğü şey, ‘dinine ve kinine sahip çıkacak nesiller’ yetiştirmeyi başaramamış olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanın eğitime ilişkin geçmişte yapılan uygulamalarını bildiğimizden konuşmasını hayretle ve şaşkınlıkla karşıladığını belirten Balık,  “18 yıllık AKP iktidarında bugüne kadar yapılan sözde reformlar eğitim bilimcilere danışılmadan yapıldı. 83 milyonun yaşadığı bir ülkede eğitim sisteminde yapılacak değişiklikler, reformlar büyük bir toplumsal uzlaşıyla ve tamamen pedagojik gerekçelerle yapılması gerekirken eğitim bilimcilerin görüşleri önemsenmeden, bilimsel temellerden yoksun bir şekilde hayata geçirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Eğitim-öğretimin nüfusun hane hesabı ile değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Balık, “eğitim sistemi ülke nüfusunun dolaylı ve dolaysız olarak tümünü ilgilendiren yaşamsal bir ögedir. Her hanede ya öğrenci ya öğretmen bulunmaktadır. Dolayısıyla yapılacak düzenlemelerin toplumun ve sistemin tüm paydaşlarının onayı ile olması sistemin, düzenlemenin başarısını da etkilemesi olasılığı yüksektir. Oysa 2002 yılında iş başına gelen ve 14 yıldır tek başına ülkeyi ve dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığını yöneten AKP iktidarı müfredat başta olmak üzere, sistemin bütünlüğü, teşkilat yapılanması ve eğitim mevzuatlarında sayısız düzenlemeleri “emrivaki” bir şekilde yapmış ve istenilen sonuç alınamamıştır” değerlendirmesini bulundu.

Balık,  2002 yılında bu yana iktidarda olan AKP’nin temel sorunun uzun vadeli bir eğitim planlamasının olmayışına değinerek sözlerini şöyle sonlandırdı:“Genellikle anlık reform diye başlatılan ama alt yapısı olmayan projeler ya da ideolojik dayatmalarla yapılan düzenlemeler eğitim sistemini kaotik bir yapıya sürüklemiştir. Eğitim sistemi tüm paydaşlarla birlikte değerlendirilmeli ve uzlaşı yoluyla sorunlar çözülmelidir. Eğitim sorunlarını AKP’nin çözemeyeceği ortaya çıkmıştır. “

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Birleşik, Kamu-İş, Genel, Başkanı, Balık:, Eğitimi, Kaos, Haline, Getiren, Akp, İktidarı, Eğitim-Öğretimin, Problemlerini, Çözemez!,
Yorumlar
Haber Yazılımı