Haber Detayı
29 Mart 2017 - Çarşamba 20:14 Bu haber 508 kez okundu
 
Budak: Perişan Haldeki Esnafın Parası Hükümet Reklamı İçin Çarçur Ediliyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ekonomideki bozulmadan en fazla etkilenin kesimin esnaflar olduğunu, açıklanan kredi müjdelerinin de kağıt üzerinde kaldığı bir dönemde esnaf kredilerinden kesintilerle bütçesini oluşturan TESKOMB’un hazırlad
Politika Haberi
Budak: Perişan Haldeki Esnafın Parası Hükümet Reklamı İçin Çarçur Ediliyor

 Budak, “Kredi müjdeleri lafta kalmış, esnaf perişan haldeyken, TESKOMB, esnafın parasını, Hükümeti övmek için  gerçekle bağdaşmayan reklam filmleriyle çar çur ediyor.   AKP milletvekili olan TESKOMB Başkanı, ‘faizsiz 50 bin TL kredi alan yüzbinlerce esnaf’  neredeymiş. Bırakın yüzbinlerceyi, 100 bin esnaf 50 bin TL kredi alabilmiş mi?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kayseri’de esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. AKP hükümetlerinin iç ve dış politikadaki hataları nedeniyle esnafın büyük bir sıkıntı içine düştüğünü, son bir yılda 120 bine yakın esnafın kepenk kapattığını, esnaf ve KOBİ kredilerinde takibe düşme oranının yüzde 5.1 gibi rekor seviyelere geldiğine dikkat çeken Budak, böyle bir dönemde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’nin hazırladığı reklam filmleriyle “Hükümet propagandası” yaptığını kaydetti. Budak, “Esnaf perişan halde. Bunun sorumlusu hükümet. Referandum öncesinde esnafı ikna edebilmek için sürekli müjde açıklanıyor ama çarklar dönmüyor. Bankalar önünü göremediği için sicil affı işlemiyor. Tehditler de işe yaramıyor. Esnaf çarkları döndürecek krediye ulaşamıyor. Ama TESKOMB esnafın parasıyla pembe tablo çiziyor” dedi. Budak şöyle devam etti:

YÜZBİNLERCE 50 BİN TL KREDİ NEREDE

 “Esnaf kepenk kapatıyor ama TESKOMB, esnafı unutmuş Hükümet’e şirin görünme derdinde. Esnafın kredi kesintilerinden beslenen TESKOMB, esnaf için değil Hükümet için reklam çekiyor.  Hükümeti sahiplenmişler; ‘Hükümetimizin sağladığı faizsiz kredinin kefili biziz’ diyorlar.  ‘Yüzbinlerce esnaf ve sanatkarımızın yararlandığı faizsiz 50 bin TL’lik esnaf kredisinin kefiliyiz’ diyorlar. Kendisi aynı zamanda AKP Milletvekili ve 3 ayrı kooperatifin başkanı olan TESKOMB Başkanı’na sormak isterim; 50 bin TL faizsiz kredi alan ‘yüzbinlerce’ esnaf nerededir? Yüzbinlerce esnaf 50 bin TL sıfır faizli krediyi hangi bankalardan almıştır? Bırakın yüzbinlerceyi, yüzbin esnaf 50 bin TL sıfır faizli kredi alabilmiş midir? Perişan haldeki esnafın parasını böyle gerçek dışı reklamlarla, Hükümet propagandası için, ‘Evet’ kampanyası için çar çur etmeye kimsenin hakkı yok. Esnaf sıkıntıdayken, esnaf kredi kooperatif başkanın da milletvekili maaşıyla birlikte, 3 ayrı kooperatiften aylık almaya da hakkı yok. Ayrıca TESKOMB sayfasına bakıyorsunuz, bu kefalet süreciyle ilgili de hiçbir bilgi yok. ” 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Budak:, Perişan, Haldeki, Esnafın, Parası, Hükümet, Reklamı, İçin, Çarçur, Ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı