Haber Detayı
06 Nisan 2017 - Perşembe 01:21 Bu haber 845 kez okundu
 
Budak Taşımacı Esnafıyla Rejim Değişikliğini Konuştu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP’nin iç ve dış politikadaki hatalarının özellikle esnaf kesimini zora soktuğunu, nakliyeci esnafının da iş bulmakta güçlük çektiğini belirterek, “İşsizlik, turizm, tarım gibi ülkenin temel sorunları, esnaf
Politika Haberi
Budak Taşımacı Esnafıyla Rejim Değişikliğini Konuştu

AKP Hükümeti yatlarda, gezinti teknelerinde vergiyi sıfırladı ama nakliyeci esnafının, taksici esnafının ekmek teknesinde vergi sıfırlaması yok” dedi.  Rejim değişikliği için “beka sorunu”nun gündeme getirilmesini de eleştiren Budak, “Türkiye beka sorunu yaşıyorsa sorumlusu ülkeyi 15 yıldır yöneten AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Nakliyatçılar ve Ambarcılar Derneği’ni ziyaret ederek, nakliyeci esnafının sorunlarını dinledi, rejim değişikliğini anlattı. AKP hükümetleri döneminde her alanda ciddi tahribat ortaya çıktığını kaydeden Budak, Türkiye’nin borç yükünün üçe katlandığını, işsizliğin yüzde 12.7 gibi rekor seviyelere çıktığını, milli gelirin hesap yöntemi değişikliklerine rağmen düştüğünü söyledi. Budak, “Ekonomide büyük kayıplar var. Dış politikada büyük kayıplar var. Turizm sektöründe afet hali var. İşsizlik, enflasyon rekor kırıyor. Ülkenin gündemi ekonomi ve terörle mücadele olması gerekirken, neden OHAL altında referandum dayatılıyor? ‘Beka sorunu var’ diyorlar. 15 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor? Bugün ülkede beka sorunu varsa sorumlusu 15 yıldır ülkeyi yönetenlerdir. 15 yılda ne istedilerse yaptılar, hangi kanunu istedilerse çıkardılar. Şimdi tüm yetkileri tek adama vererek çözüm vaat ediyorlar. Tek adam çözüm değil, yeni sorunlar doğuracaktır” dedi.

EKMEK TEKNESİNE VERGİ İNDİRİMİ YOK

Ekonomideki daralmadan en fazla etkilenen kesimlerin başında nakliyeci esnafının geldiğini belirten Budak, “Ekonomi küçülünce, taşınacak yükler de küçülüyor ve nakliyeci esnafı zora düşüyor. Bugün de esnaf büyük sıkıntı içinde. Ekonomideki daralma nakliyeci esnafını vurdu. Çünkü talep azaldıkça, satışlar azaldıkça taşıma faaliyetleri de azalıyor. Ama esnaf, hükümetin gündeminde yok. Kredi müjdeleri açıklanıyor ama esnaf borçlar yüzünden krediyi alamıyor. Borcu olmayan esnaf mı kaldı? Esnaf ve Kobi kredilerinde takibe düşme oranı her geçen ay artıyor. Takip oranı yüzde 5.22’ye takibe düşen esnaf sayısı 320 bine çıkmış durumda. Esnaf kan ağlarken, bunlar gezi teknelerinin, yatların vergilerini sıfırlıyor ama nakliyecinin ekmek teknesi olan kamyonlarda vergi sıfırlaması yok. Taksici esnafında böyle bir indirim yok. Yakıtta ‘esnaf tarifesi’ önerilerimiz var ama dinlenmiyor. Esnaf işsizliği büyüyor, Türkiye’de işsizlik rekor kırıyor. Esnafın araç yenilemesi için de vergi teşvikleri getirilmeli, esnafın yakıt giderlerinde de destek sağlanmalı” dedi. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Budak, Taşımacı, Esnafıyla, Rejim, Değişikliğini, Konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı