Haber Detayı
10 Nisan 2017 - Pazartesi 20:36 Bu haber 402 kez okundu
 
Büyükşehir’de 4 Yıl Önce 50 Milyon Lira Olan Yatırım, 733 Milyon Liraya Fırladı
Başkan Menderes Türel, yüzde 92’lik gerçekleşme ile tamamlanan 1 milyar 460 milyon liralık 2016 yılı bütçesinin tam bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.
Gündem Haberi
Büyükşehir’de 4 Yıl Önce 50 Milyon Lira Olan Yatırım, 733 Milyon Liraya Fırladı

.2013 yılında 50 milyon lira olan yatırımın miktarının 2016’da 733 milyon liraya yükseldiğini vurgulayan Türel, “Yok canım bu kadar da olur mu denilebilir ama rakamlar yalan söylemez, gerçek budur” dedi. Boğaçayı Projesi’nde altyapı çalışmalarının başladığını kaydeden Başkan Türel, “Boğaçayı projemize de bugün itibariyle artık start verdik diyebiliriz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Nisan ayı meclis toplantısında kabul edilen 2016 yılı faaliyet raporu ile ilgili bilgi verdi, muhalefetin eleştirilerini yanıtladı.  2016 bütçesinin tam bir başarı öyküsü olduğunu belirten Türel, hem yatırım, hem proje hem de bütçe disiplini açısından önceki dönemle mukayese kabul edilemeyecek kadar önemli farklılıkların ve gelişmelerin olduğu bir faaliyet raporu olduğunu söyledi. 2016 yılı bütçesinin yüzde 92’lik bir gerçekleşme ile tamamlandığını kaydeden Türel şu bilgileri verdi: “2016 yılı bütçemiz 1 milyar 460 milyon gider bütçesi olarak öngörülmüştür. Yüzde 92’lik bir gerçekleşme ile tamamlanmıştır. Bunları kesin hesapta önümüzdeki ayda görüşeceğiz. 2016 yılı bütçemizin gider bütçemizin 1 milyar 342 milyon lira, gelir bütçemizin 1 milyar 95 milyon olarak gerçekleşmesi fevkalade önemli.  Gelir bütçemizin de yüzde 90’a yakın tamamlanması bizim taslak bütçelerimizi ne kadar gerçekçi yaptığımızı ortaya koyuyor. Çünkü bizden önceki dönemlerde bu gerçekleşme oranının yüzde 65’ler civarında olduğunu hatırlarsak, taslak bütçelerin tamamen kağıt üstünde bütçeler olduğu görülür. Göreve geldiğimizde, her bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 90’lar civarında olacak demiştim. Hatta geçen seneki bütçemizin gerçekleşmesi yüzde 128’di yanlış hatırlamıyorsam, taslağın da üzerinde bir gerçekleşme ile tamamlanmıştı.”

202 MİLYON DA BORÇ ÖDEDİK

Bir taraftan gerçekçi bütçeler yapıp, ciddi şekilde yatırımlar yaparken diğer taraftan da borç ödediklerini anlatan Başkan Türel,  “2016 senesinde 201 milyon 959 bin TL 202 milyon TL borç ödemişiz. Tüm bu yatırımları yapıyorken bu da fevkalade önemli.  Ayrıca yatırım bütçemizin genel bütçe içindeki oranı da çok önem arz ediyor. Yatırım bütçemizin genel bütçe içindeki payı mukayese edilemeyecek kadar artıyor. Raporumuz incelendiğinde görülüyor ki geçtiğimiz sene 546 milyon 546 bin TL bir yatırım yüzde 41’lik oranda gerçekleşmiş. Aslında 2017 yılına devreden bu yatırımlara ait borcu da bu yatırım miktarına içerisine koyduğumuzda aşağı yukarı 733 milyon 333 bin liralık bir yatırımı 2016 senesinde gerçekleştirmişiz. Bu da oran itibari ile bütçemizin yarısına yani yüzde 50’sine tekamül etmektedir. Gerçekten iftihar vesilesi rakamlardır” diye konuştu.

NEREDEN NEREYE

Önceki dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılı bütçesi içinde toplam yatırım miktarının 55 milyon lira olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “O günkü gerçekleşen bütçe 424 milyon liradır. Bütçenin içindeki yatırım toplam 55 milyon iken, bütçeye oranı yüzde 13’tür. 2013’te yüzde 13 olan yatırımın bütçe içindeki payı, 2016’da yüzde 50’ye çıkmıştır. 55 milyon lira olan yatırım miktarı 733 milyon liraya yükselmiştir. Yok canım bu kadar da olur mu denilebilir ama rakamlar yalan söylemez, gerçek budur” dedi.

Türel, kapıdaki güvenlik görevlisinden, temizlik işçilerine, bürokratlardan, memur, işçi ve taşeronlara kadar tüm belediye personeline gayretleri için teşekkür etti.

HİZMET ALANI ARTTI PERSONEL ARTMADI

Bu başarı da finans yönetiminin önemine işaret eden Türel, şunları aktardı: “Sineğin yağını çıkartacak hassasiyet gösteriyoruz.  2014’te belediyede taşeron hariç 2074 personel çalışıyorken, bu sayı 2016 yılında sadece 2145 personele çıkmıştır. Yüz ölçümümüzün 10 misli büyümesine, ilçe sayımızın 5’ten 19’a çıkmamasına rağmen Katar gibi bir ülkenin 2 misli büyüklükte yüz ölçümüne sahip belediyemizin personel sayısı 2014’e göre neredeyse artmamıştır. Bu da bizim bütçe disiplini açısından ne kadar dikkatli gittiğimizi ortaya koymaktadır. 2016 senesinde taşeron bütçemiz aşağı yukarı yüzde 18, personel bütçemiz yüzde 15 civarındadır. 2013 senesine yani bizden önceki seneye baktığımızda bu oran yüzde 43’tür. 2013 senesinde yani bizden önceki seneye baktığımızda bu yüzde 43 oranındadır. 2016 yılında taşeronlarla birlikte bütçe oranlarımızdaki personel rakamları yüzde 33’lere gerilemiştir. En önemlisi 2017’de bu oranın yüzde 20 buçuğa düşürülmesi hedeflenmiştir. Yüzde 90’lı gerçekleşen gördüğümüzde bunu da inşallah başaracağız. Bu konuda büyük bir hassasiyet gösteriyoruz.”

FAİZ ÖDEMELERİ DÜŞTÜ

2016 yılında bütçeyle ilgili faiz oranlarının son derece düştüğüne de dikkat çeken Türel, şunları anlattı: “ Çünkü Antalya’da Büyükşehir Belediyesi aşağı yukarı iç borç ve dış borç faiz giderleri itibariyle 24 -25 milyon liralık bir faiz ödemiştir. Tabi bunların büyük bir bölümü bizden önceki dönemlerden de intikal eden borçların faizi. Burada dikkat çekmek istediğim husus şudur. 2013 senesinde bütçe içerisinde faiz ödeme oranı 4.80 iken bu rakam 2016’da 1.79’a düşmüştür. Borç ödeyen bir belediye olarak tabi birlikte faiz rakamlarının oransal olarak düşmesi kaçınılmazdır. Bu da dikkate değer bir husustur. Tabi ihalelerimizle de birçok husus önerildi. Teşekkür ediyoruz. Park Bahçe ihalemiz 2013 yılında 22 milyon lira ile bütçenin aşağı yukarı yüzde 5’ine tekamül ediyorken, 2016’da merkez ve 19 ilçede bu konuda 2596 personel ile 129 milyon lira civarında hizmet alımı gerçekleştirilmesi ayrıca bir dikkate değer husustur.”

TAMAMLANAN YATIRIMLAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2016 yılında birçok önemli projeyi tamamladıklarını belirterek, tamamlanan yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Tünektepe Teleferik, Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, Antalyaspor Atilla V. Konuk tesisleri hızlı bir şekilde tamamlandı ve hizmete açıldı. Bunların yanı sıra Tonguç Caddesi Tünel Geçişli Köprülü Kavşağımız, Altınova Yol İkmal İnşaatı, Serik Kız Deresi yol yapımı, EXPO 2016’da Antalya Sergi Alanı ve EXPO ile Kundu arasındaki bağlantı yolu, Akseki-Otobüs Terminal inşaatı, Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki yaya üst geçidi ve diğer üst geçitlerimiz ve Kumluca Finike ilçemizin ortak kullanacağı mezbaha, Gazipaşa Elmalı Mezbahaları, Muhtar Evleri tamamlanan yatırımlardır.”

DEVAM EDEN YATIRIMLAR

Başkan Türel yapımı ve ihale süreci devam eden projelerini ise şöyle sıraladı: “Alanya Toptancı Hali, Manavgat Türkbeleni, Kızıllı Katı Atık ve Entegre Tesisi. Burada Alanya’da Türkler’de yapacağımız katı atık çevrim tesisinin seçimlerden sonra temelini atacağımıza da değinmeden geçmeyeyim. Yine Bosna Hersek’te bir yurt yapımı ile Antalya Camii İslam Eserleri Müzesi’nin ihale süreci tamamlanmıştır. Doğu Garajı Kültür Merkezi inşaatımız, Nekropol inşaatımız devam ediyor. Düden Kavşağı Sakarya Kavşağı tünel geçiş projesini de yaz sonunda hizmete açmayı hedefliyoruz. Finike Toptancı Hal kompleksimizi sezona yetiştirmeye çalışıyoruz. Hobi bahçelerimizin bu sene bitirilmesi planlanmakta. Şarampol Caddesi Kentsel Tasarım projemiz hızla devam ediyor, o da bu sene tamamlanacak. Alanya Uğrak’taki Kadınlar Plajımızın yüzde 80’i tamamlandı. Sezona inşallah yetiştireceğiz. Kepez Varsak Yaşlı Bakım Evi’nin inşaatı bitti. Demre mezbahasının yüzde 30’unu tamamladık. Finike’de Çocuk Gençlik Evimizi tamamlıyoruz. Gündoğmuş’ta da bir kültür merkezi inşaatımız devam etmekte.”

10 VATANDAŞA SOSYAL KART

Sosyal hizmetlere ayrı bir parantez açan Başkan Türel, şöyle devam etti: “Sağ elin verdiğini sol el görmeden bu çalışmaları yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bildiğiniz gibi bizim bir sosyal kart projemiz var. Biz buna 2015 senesinde 1000 kişi ile başlamıştık bunu 2016’da 3 bine yani 3 katına çıkarttık. Ve 10 bin vatandaşımıza sosyal kart dağıtımını bu sene bütçemize koyarak gerçekleştireceğiz. Tek tek anlatırsam çok fazla dolayısıyla bir tek bu örnek bile bizim sosyal projelerimize her ne kadar reklam yapmasak da ne kadar önemli bir gelişme gösterdiğimiz ifade ediyor” dedi.

KONYAALTI’NI BİZ YAPACAĞIZ

Konyaaltı Sahili Projesi’ni iki ihalede de talip çıkmadığı için belediye olarak yapmaya karar verdiklerini söyleyen Türel, “Uygulama projesi devam ediyor. Bunu çok hızlı hazırlıyoruz bitmek. Haziran-Temmuz ayında da tamamlayarak, yaz aylarında ihalesini gerçekleştirip, turizm sezonu ardından inşaata başlayacağız. 2018 senesine kadar sahil düzenlemesini en azından tamamlamak gibi bir hedefimiz var” dedi.

TURİZME KATRİLYONLUK YATIRIM

Turizmle ilgimi tanıtım faaliyetlerinin yurt içinde ve dışında takdirle karşılandığını söyleyen Başkan Türel, “Bu faaliyetlerimizin çok büyük bir geri dönüş sağladığını Antalyamıza bizzat Alman turist endüstrisinin en önemli isimleri ifade ettiler Sayın Bakanımızın huzurunda. Tünektepe’den, Konyaaltı Sahili’ne, Kruvaziyer Liman’dan Boğaçayı’na kadar bu milyar dolarlık projelerin hepsi turizme hizmet edecek. Katrilyonluk projelerle turizme hizmet eden kaç şehir vardır bilemiyorum” diye konuştu.

BOÇAĞAYI’NA STARTI VERDİK

Boğaçayı Projesi’nde altyapı çalışmalarının başladığını kaydeden Türel, “Çarşamba günü sahada da bir inceleme yapacağız. Bunu da kamuoyu ile paylaşacağız. Boğaçayı projemize de bugün itibariyle artık start verdik diyebiliriz. Kamu izinleri ile ilgili yat limanı ile ilgili bakanlıklar nezdindeki girişimlerimiz devam ediyor. Onların onayları gerekiyor ama bu alt yapı çalışmalarımızı yürütmemize engel değil. Çünkü artık alt yapı çalışmaları ile ilgili de mutabakat sağlandı. DSİ ile bizim de iş makineleri takviyelerimizle Boğaçayı altyapı çalışmaları, proje kapsamında başlamıştır. İnşallah uğurlu kademli olur memleketimize. Bunu da hızlı bir şekilde inşallah sonuçlandıracağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Büyükşehir’de, 4, Yıl, Önce, 50, Milyon, Lira, Olan, Yatırım,, 733, Milyon, Liraya, Fırladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı