Haber Detayı
06 Nisan 2017 - Perşembe 01:11 Bu haber 725 kez okundu
 
Çelik: 18 Maddeyi Okumadan Konuşanlar Yalan Rüzgârı Estiriyorlar
Ak Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Türkiye’nin en önemli gündemi 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu çalışmalarını sahada sürdürdü.
Politika Haberi
Çelik: 18 Maddeyi Okumadan Konuşanlar Yalan Rüzgârı Estiriyorlar

Ak Parti’nin en genç Milletvekili Alanya’nın Fakırcalı, Sapadere, Tırılar, Kocaoğlanlı ve Çamlıca mahallelerinde seçmenin nabzını tuttu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin detaylarını ve kazanımlarını anlattı. 

‘’18 maddeyi okumadan konuşuyorlar’’

“Hayır “ cephesinin ‘’Cumhurbaşkanı Meclis’i feshedecek’’ iddialarına tepki gösteren Çelik, şunları söyledi: ‘’Sandıktan çıkamayacaklarını bilenler 18 maddeyi okumadan konuşuyorlar. Tam bir yalan rüzgârı estiriyorlar. Yeni sistemde Cumhurbaşkanın Meclis’i feshetme yetkisi yok. Eğer Cumhurbaşkanı seçim kararı alırsa Meclis ile birlikte kendisi de seçime gidecek. Cumhurbaşkanının görev süresi 5+5 iki dönem olacak. Ara verse bile üçüncü kez Cumhurbaşkanı olamıyor. Bu sistem Cumhurbaşkanının görev süresini 2 dönemle sınırlıyor. Seçime gitme kararı aldığında süresi daha da kısalacak. Ama gerçekleri saptıranlar dürüst davranmıyorlar.’’

‘’Temsilde adaletin sağlanması gerekiyor’’

Antalya Milletvekili Anayasa değişikliği paketinde milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkartılmasıyla ilgili eleştirilere de değindi. Gelişmiş ülkelerdeki nüfus ve milletvekili sayısı oranlarından örnek veren Çelik; 66 milyon nüfusu olan Fransa’da 925 milletvekili ve senatör bulunuyor. İspanya’nın nüfusu 44  milyon, parlamentoda 616 milletvekili ve senatör var. Avrupa’da ortalama 53 bin kişiye bir milletvekili düşüyor. Türkiye’de ise143 bin kişiye bir milletvekili düşüyor.1995’te milletvekili sayısı 450’den 550’ye çıkartıldığında Türkiye’nin nüfusu 58 milyondu. Nüfusumuz bugün 80 milyona ulaştı. Nüfusa oranla milletvekili sayımız yeterli değil.Temsilde adaletin sağlanabilmesi gerekiyor. Avrupa standartlarını yakalayabilmemiz için 900 Milletvekiline ihtiyacımız var. Yeni sistemde 600 milletvekili ile milletin iradesi de Meclis’e daha fazla yansıyacak. Dünyadaki örnekleri takip etmeyenler buna karşı çıkıyorlar. Ne kadar çok vekil o kadar milletin sorunlarıyla ilgilenecek temsilci demek. ‘’diye konuştu.

Çelik, gözleme açtı

Sena Nur Çelik, Fakırcalı, Sapadere, Tırılar, Kocaoğlanlı ve Çamlıca mahallelerinde hemşerilerinin dertlerini dinledi, isteklerini tek tek not aldı. Sapadere Mahallesi’nde gözleme açtı, kadınlarla sac başında sohbet etti. En genç milletvekili ile görüşen 70 yaşındaki Fatma Ünhal, büyük mutluluk yaşadı. Hem vatanına hem de vekiline bol bol dua etti. 

5 mahalle tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek millet için evet sözü verdi. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Çelik:, 18, Maddeyi, Okumadan, Konuşanlar, Yalan, Rüzgârı, Estiriyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı