Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 00:36 Bu haber 832 kez okundu
 
Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına Rapor
Asayiş Haberi
Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına Rapor

Antalya İnşaat Müteahhitler Derneği Başkanı A.Atılgan Sert bağlı bulundukları İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonun meclis toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletecekleri sorunların ele alındığı önemli bir toplantı gerçekleştirdiğini toplantı da durma noktasına gelen inşaat sektörünün önünün açılması için çözüm yollarının bakanlığa sunulması kararının alındığını belirtti. Başkan A.Atılgan Sert, “Özellikle Büyükşehir Belediyesi statüsünde olup kendi imar planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylatanlar dışındaki tüm Belediyelerin imar ve ruhsat verme işlemini durduran Danıştay kararının bir an önce gerekli düzenlemelerle yeniden hazırlanıp, Türkiye’nin 50’sinde duran ruhsat ve imar işlemleri tekrar çalışır vaziyete getirilmesi gerekiyor” dedi.

Tasviye ve devir hakkı

A. Atılgan Sert, “Aşırı inşaat maliyet artışlarından etkilenen Kamu müteahhitlerine fiyat farkı, ek süre verilmesi, 2019 yılı Ocak ayında çıkartılan tasfiye kararnamesinin hala işletilmemesinden kaynaklı üyelerin mağduriyetinin de giderilmesi konularının ele alındığı toplantı 19 Ocak 2019’da TBMM’de yasalaşan zorda olan müteahhitlere Tasfiye ve Devir hakkı veren Kanun’un uygulamasının bir an önce sağlanması, bu zamana kadar uygulanmamasından kaynaklı teminatı yanan veya yanma riskiyle karşılaşan veya süre kaybı olan müracaat sahiplerinin bu Kanun’un bir türlü olumlu ya da olumsuz uygulanmamasından kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi ivedilikle çözülmesi gereken ayrı bir sorun teşkil etmektedir” diye konuştu.

Müteahhitlerin ortak görüşü

Son dönemlerde piyasalardaki istikrarsızlıktan kaynaklı durağanlaşan konut satışlarını tekrar

hareketlendirecek politikaların görüşülmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirileceğini belirten Başkan A. Atılgan Sert, “Anadolu’dan ve Ankara’dan katılan tüm temsilcilerin ortak görüşü; Hükümetimizin sektör temsilcileri olarak bizlerle birlikte görüşerek, imkanlar dahilinde konut satışlarını tetikleyecek olumlu politikaların oluşturulmasını sağlama arzusundayız. Uzun zamandır sektörün gündeminde olan TOBB çatısı altında Konfederasyon olarak da birlikte çalıştığımız “Müteahhitlik Hizmet Yasası” tasarısının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sivil toplum ayağı yoksunluğunun yanında; mesleğin, piyasanın reel durumuna, müteahhitlik rekabet şartlarına ve hizmet kalite anlayışına da uygun olmayacak şekilde çıkartılmış olmasından kaynaklanacak muhtemel sıkıntıların görüşülerek ilgili Bakanlığa rapor sunulacak ve raporun olumlu değerlendirilmesini heyecanla beklemekteyiz” dedi

Ekonomik işleyişin devamı için…

“Son 5 yıldır sürdürülebilir olmaktan çıkan müteahhitlik sektörü ve ona bağlı olan inşaat sektörünün

bir anda tedbirsizlikten dolayısı küçültülmesi ekonomik işleyişin geleceği açısından mümkün değildir” diyen A.Atılgan Sert, “ Dolayısıyla bu fazla birikimin devlet desteği ile yurtdışına çıkarılması teşvik edilerek, hem iç piyasanın rahatlatılması hem de yurtdışından döviz bazlı gelir elde etmenin yolları desteklenmelidir. Kendi imar lejantlarını hazırlamamış bölgelerde Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği kararla durdurulan imar ve dolayısıyla ruhsat işlemlerinden kaynaklı problemin görüşülmesi acil ele alınması gereken konuların başında gelmektedir” diye konuştu.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Çevre, Ve, Şehircilik, Bakanlığına, Rapor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı