Haber Detayı
31 Mart 2017 - Cuma 23:06 Bu haber 355 kez okundu
 
Çocuk Şube Müdürlüğü Koordinesinde Okulların Çevresinde Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması Yapıldı
Asayiş Haberi
Çocuk Şube Müdürlüğü Koordinesinde Okulların Çevresinde Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması Yapıldı

Emniyet Genel Müdürlüğümüz koordinesinde ülkemiz genelinde olmak üzere, vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, çocukların etkilenebileceği her türlü zararlı faktörlerden uzak tutulması, güvenli bir eğitim-öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması için risk alanında bulunan okulların çevresinde Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması” başlatılmıştır.

Uygulama kapsamında Çocuk Şube Müdürlüğümüz koordinesinde; Özel Harekat, Terörle Mücadele, Uyuşturucu ile Mücadele, Asayiş, Siber Suçlarla Mücadele, Trafik Denetleme, Radyo Tv ve Foto Film Şube Müdürlükleri ile İlçe Emniyet Müdürlükleri ekiplerinin katılımlarıyla; 29 Mart günü saat 08.00-18.00 arasında “Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması” adı altında il merkezimizde birinci derece risk grubunda bulunduğu değerlendirilen (30) okul çevresinde bulunan parklar, bahçeler, metruk binalar, alkol ve tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddaa, tekel ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları (atari, playstation) genel asayiş ve çocuklar yönünden, ayrıca okul servis araçları ise trafik yönünden denetlenmiştir. 

Yapılan uygulama sonucunda;

Okullar çevresinde faaliyet gösteren (7) internet kafe, (5) oyun salonu (playstation), (5) kahvehane, (2) iddaa bayi, (37) büfe, (19) okul servis aracı, (83) adet diğer otolar incelenmiş; (1) internet kafeye, yaşı küçük çocuklara yasaklı oyun oynatması ve filtre programlarının bulunmaması, (4) büfeye ise eksiklikleri nedeni ile işlem yapılmıştır.

Okullar çevresinde zararlı alışkanlıklara karşı yapılan kontrollerde; tahmini (5 gr.) esrar maddesi yakalanmış, 6136 SKM kapsamında değerlendirilen (1) adet muşta ve (1) adet kasatura bıçak ile ilgili yasal işlem yapılmıştır. Okul çevresinde okulla ilişiği bulunmayan (273) şahsın GBT kaydı sorulmuş, (1) şahsın hakkında Yakalama Kararı bulunduğu için gerekli adli tahkikat yapılmıştır.

Okul saatleri içerisinde okulda bulunması gerekirken oyun salonlarında olduğu tespit edilen (4) çocukla ilgili idari işlem yapılmış, ayrıca okul servis araçları ve okul çevresinde bulunan şüpheli otolar üzerinde yapılan kontrollerde eksiklikleri olduğu tespit edilen (32) araca Karayolları Trafik Kanunu Kapsamında cezai işlem uygulanmıştır.  

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Çocuk, Şube, Müdürlüğü, Koordinesinde, Okulların, Çevresinde, Çocukların, Korunmasına, Yönelik, Denetim, Uygulaması, Yapıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı