Haber Detayı
20 Ekim 2021 - Çarşamba 20:04 Bu haber 2061 kez okundu
 
Coğrafyamizin Güzelliklerini Tüm Dünyaya Göstereceğiz
Valisi Ersin Yazıcı, bu yıl 11'incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in açılış törenine katıldı. YÖREX’in yöresel ürünler açısından önemine değinen Vali Yazıcı; “Bu güzel ve eşsiz coğrafyamızın güzelliklerini tüm dünyaya
Asayiş Haberi
Coğrafyamizin Güzelliklerini Tüm Dünyaya Göstereceğiz

Valisi Ersin Yazıcı, bu yıl 11'incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in açılış törenine katıldı. YÖREXin yöresel ürünler açısından önemine değinen Vali Yazıcı; Bu güzel ve eşsiz coğrafyamızın güzelliklerini tüm dünyaya Türkiyenin dünyaya açılan penceresi olan Antalyamızdan hep birlikte göstereceğiz.” dedi.

Türkiyenin ilk yöresel ürünler fuarı olan YÖREX 11inci kez Antalyada kapılarını ziyaretçilere açtı. Antalya Ticaret Borsası tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin desteği ve 'Sizin oraların nesi meşhur' sloganıyla Anfaş Fuar Merkezinde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’de 81 il ve KKTCnin yöresel ürünleri sergilenecek.

Fuar açılışına Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, Samsun Valisi Zülküf Dağlı, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO), Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır ve ziyaretçiler katıldı.

Yöresel Ürünlerimizin Tanıtılması Noktasında Çok Önemli Bir Fuar

81 ilin yöresel ürünlerinin, yerel renklerinin, kültürel öğelerinin ulusal ve uluslararası arenada tanıtılması noktasında çok önemli bir fuar olduğuna dikkat çeken Vali Yazıcı; Hepiniz 11inci YÖREX fuarına hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Ülkemizin dört bir yanından bu cennet vatanın 81 köşesinden bu şehre teşrif ettiniz ve 81 vilayetimizin güzelliklerini Antalyamızda dünya şehrinde sergileme imkân ve fırsatı buldunuz. İnşallah bu güzel ve eşsiz coğrafyamızın güzelliklerini tüm dünyaya Türkiyenin dünyaya açılan penceresi olan Antalyamızdan hep birlikte göstereceğiz. YÖREXi bu yıl 11inci kez düzenliyoruz. İnanıyorum ki; bu önemli fuarımızı büyüterek yöresel ürünlerin ve coğrafi işaretli ürünlerin önemi noktasında farkındalığı daha da arttıracağız. Ürünlerimizi bu güzel şehrimizden tüm dünyaya tanıtacağız.” dedi.

Manavgattaki Desteğiniz İçin Teşekkür Ederim

Konuşmasında Türkiyenin en büyük yangını olan Manavgat Yangınına da değinen Vali Yazıcı sözlerine şöyle devam etti: Hepinizin bildiği gibi ne yazık ki Manavgat’ımızda ve diğer üç ilçemizde etkileyen ağırlıklı olarak Manavgat’ın köylerini etkileyen çok büyük bir yangın yaşadık. Bu yangın sürecinde TOBB Başkanı Rıfat Beye Manavgat yangınında vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür etmek istiyorum. Allah bir daha böyle afetleri göstermesin.”

Ürünlerimizi Daha Çok Dünya Pazarına Çıkarmalıyız

Yöresel ürünlerin markalaşması ve daha çok ekonomiye katkı vermesi gerektiğine değinen Vali Yazıcı; “İnanıyorum ki; yöresel ürünlerimizi katma değere dönüştürerek markalaştığımız zaman dünya pazarında daha çok yer alacağız. Bu yöresel ürünlerimizi geliştirerek dünya piyasasında hep birlikte pazarlayacağız. Ülkemizin güzel insanları, ülkemizin özellikle borsa ve oda başkanları, üyeleri kısacası Türk ekonomisini ileri doğru götüren bu heyet inanıyorum ki dünyada da yöresel ürünler başta olmak üzere ülkemizde üretilen ürünleri dünyanın zirvesine taşıyacak güce sahip.” ifadelerini kulandı.

Pandemiyle Tarımın Önemi Bir Kez Daha Anlaşıldı

Konuşmasının sonunda tarımın önemine değinen Vali Yazıcı; Hepimiz pandemi döneminde tarımın ve gıdanın önemini bir kez daha öğrendik. Yaşamın devam etmesi için insanoğlunun yeme içme mecburiyeti var. Dolayısıyla gıda olmadan, tarım olmadan ve bunları da insanlığa uygun olarak sağlıklı bir şekilde üretmeden yaşamımıza devam edemeyeceğimizi bir kez daha pandemi bize öğretti. Dolayısıyla dünya standartında ürünler üretmek ve bize ait yöresel ürünlerimizle dünya pazarında boy gösterebilmek uğruna hep birlikte gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Ben YÖREX fuarının düzenlenmesinde emeği geçen ve bugüne getiren Ali Başkana ve heyetine bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah bu eşsiz güzellikleri bir araya getiren bu tür fuarlarımız başka şehirlerimizde de devam edecek. Ben katılımınızdan dolayı hepinize şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyor. Hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.” diye konuştu.

Açılışın konuşmasının ardından fuar alanındaki stantları gezen Vali Yazıcı, yöresel ürünleri inceleyerek stant görevlilerinden bilgi aldı. 'Sizin oraların nesi meşhur' sloganıyla düzenlenen YÖREX, ANFAŞ Fuar Merkezinde 24 Ekim tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Coğrafyamizin, Güzelliklerini, Tüm, Dünyaya, Göstereceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı