Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 11:48 Bu haber 2775 kez okundu
 
Demre’lilerin Sorunu Tarih Oluyor
40 Bin Hasta Kendi İlçesinde Sağlık Hizmeti Alacak
Sağlık Haberi
Demre’lilerin Sorunu Tarih Oluyor

40 Bin Hasta Kendi İlçesinde Sağlık Hizmeti Alacak 

Demre’lilerin uzun zamandır beklediği karar Sağlık Bakanlığı tarafından alındı. D grubunda yer aldığı için birçok branşta hizmet veremeyen Demre Devlet Hastanesi C grubu hastane statüsüne getirildi. Demre Devlet Hastanesi’nde olmayan branşlarda tedavi olabilmek için Antalya merkezine ve farklı ilçelere gitmek zorunda kalan Demre’liler kendi ilçelerinde tedavi olabilecek

Demre Devlet Hastanesi D grubu hastane rolünde olduğu için ortopedi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz gibi branşlarda hizmet veremiyor ve bilgisayarlı Tomografi, MRG gibi görüntüleme cihazları bulunmuyordu. Demre’liler de bu branşlarda sağlık hizmeti alamadıkları için Antalya merkezindeki hastanelerde yâda Finike yada Kumluca Devlet Hastanelerine gidiyordu.

HER YIL 40 BİN HASTA FARKLI HASTANELERDE TEDAVİ OLUYOR

Son bir yıl içinde 40 bin hastanın,  Demre Devlet Hastanesi’nde olmayan branşlarda tedavi olmak için farklı hastanelerde tedavi olduğu belirlendi. 2019 yılında sadece Finike ve Kumluca’da bulunan hastanelere poliklinik başvurusu yapan Demre nüfusuna kayıtlı hasta sayısının 29 bin 337 olduğu tespit edildi. Demre’lilerin yaşadığı sorun Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar ile son buldu. Bakanlığın kararı ile Demre Hastanesi C grubunu hastane rolüne getirildi. Böylece her yıl farklı hastanelere gitmek zorunda kalmayacak.

MİLLETVEKİLİ ÇOKAL SORUN ÇÖZÜLDÜ

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ak Parti’nin Doktor Milletvekili Tuba Vural Çokal “ Demre’liler uzun zamandır bazı branşlarda hizmet alamamanın, devlet hastanemizde hizmet verememenin sorunlarını yaşıyordu. Demre Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz ay yaptığımız toplantı da bu konu da gündeme geldi. Başhekimimiz ve hastane yönetimimiz ile durumu görüştük. Bir an önce sorunun giderilmesi için çalışmalara başladık. Bakanlığımız ile görüştük. Sağlık Bakanlığımız 21 Ekim tarihinde aldığı karar ile sorunu sonlandırdı. Demre’liler artık farklı ilçelere gitmek zorun kalmayacak.” dedi.

BRANŞLAR HIZLA HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK

Dönüşümün hiç soru yaşanmadan hızla gerçekleşeceğini ifade eden Dr. Çokal “Demre Devlet Hastanesi’nin C grubu rol için tüm imkânlara ve yeterliliğe sahip. Görüntüleme hizmetlerinin yapılacağı odalar bile ayrılmış durumda. Bundan sonra kadro ve personel atamaları hızlı yapılacak ve Demre’lilere birçok branşta sağlık hizmetleri verilmeye başlanacaktır. Ben yaptığımız görüşmeler sonrasında hızla harekete geçen Sağlık bakanımız Fahrettin Koca’ya, her zaman yanımızda olan Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, Milletvekili arkadaşlarıma,  Demre İlçe Başkanımız Bayram Arıcı’ya özellikle de bu süreci başından sonuna kadar takip eden Demre Devlet Hastanesi Başhekimimiz Ceren Bilge’ye teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Demre’lilerin, Sorunu, Tarih, Oluyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı