Haber Detayı
03 Nisan 2017 - Pazartesi 21:06 Bu haber 686 kez okundu
 
Düzen : Tarım Alanlarını Korumaya Alalım
Ülkemizde tarımsal üretim alanlarının hızla tüketildiğinin söyleyen Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, tarımda kendi kendine yeten bir ülke iken tarım ürünleri ithal eden bir ülke haline geldiklerini söyledi.
Politika Haberi
Düzen : Tarım Alanlarını Korumaya Alalım

Tarımsal üretimin önemine dikkat çeken Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, sanayi anlamında ciddi manada geri kaldıklarını, en azından tarımsal üretim ile kendi kendine yetebilen bir ülke olmamız gerektiği söyledi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın ATB Mart ayı meclis toplantısında dile getirdiği tarımsal alanların imara kurban edilmesine kimsenin kayıtsız kalmaması gerektiğini ifade eden Düzen, bu konuda halkın bilinçlendirilmesi ve tarımsal alanların muhafazaya alınması gerektiğini dile getirdi.

TÜİK verilerine göre ülkemizin tarımsal üretim alanlarında ciddi bir azalma meydana geldiğinin altını çizen Düzen, hem Antalya’da hem ülke genelinde korkunç rakamlarla karşı karşıya kaldığımızı söyledi. Düzen, “Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır Bey Mart ayı borsa meclisinde tarımsal alanların durumu ile ilgili önemli bilgileri dile getirdi. Kendisi ile daha önce birçok konu üzerinde fikir alışverişinde bulunmuş idik. Açıkçası verdiği bilgiler ülkemiz tarımı adına gerçekten dehşet verici bilgiler. Ali Bey, “Antalya'da 2000'li yılların başında her 100 dekar alanın 20 dekarı tarım alanıyken, bugünlerde 18 dekara kadar gerilemiştir. 30 bin futbol sahası büyüklüğünde alan kaybeden kentimizde, her nefes alışımızda 10 metrekare tarım alanımız inşaat ve kentleşmeye kurban edilmiştir. Ülkemizde ise 2000'li yılların başından bugüne 2 milyon 420 bin futbol sahası büyüklüğünde tarım alanı kaybolurken, her gün 8 futbol sahası tarım alanımız yok olmuştur” dedi. Bu bilgiler eşliğinde bugün ülke olarak tarımsal üretimde kendi kendine yetebilen bir ülke olmaktan çıktık, maalesef tarımsal ürünlerin bir kısmını da dışarıdan ithal eder olduk. Aynı durum et üretiminde de geçerli. Bu mantıkla bir yere varılmaz. Yöneticilerimizin acilen bu konular üzerinde ciddi manada projeler üretmesi gerekiyor” dedi.

Saadet Partisi olarak Nisan ayını tarım politikalarına ayırdıklarının altını çizen Düzen, bu ay ekibimizle birlikte tarımsal üretim ve de özellikle ilimiz açısından değerlendirmek gerekirse sebze meyve üretimi üzerinde ciddi bir çalışma yapacağız dedi. Düzen, “15 yıllık Ak Parti hükümetinde iki Tarım Bakanı çıktı. Fakat üzülerek ifade etmek istiyoruz ki, bu dönemde tarım ile alakalı ülkemiz daha ileri bir noktaya gidemediği gibi birçok tarımsal ürünü ithal etmek zorunda kaldık. Biliyorsunuz en son 13.01.2017 tarihinde Toprak Mahsulleri Ofisimiz AB ülkelerinden 230 bin ton ekmeklik buğday ithal edeceklerinin duyurusunu yaptı. Bu çok üzücü bir durumdur ve bunu bizim kabul etmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Antalya’nın birçok ürününde sıkıntı yaşandığını da belirten Düzen, Rusya kapısının kapanmasının ardından özellikle domates kaleminde halen büyük sıkıntıların yaşandığını dile getirdi. Düzen, “Domates konusunda hala bir gelişme yok. Dış İşleri Bakanımız bütün sorunları tek tek çözeceklerini dile getiriyor ama sezonun da bir taraftan bittiğini anlaması gerekiyor. Şunun şurasında iki ay sonra sezon bitecek. Bu iki ay zaten kayıp. Bari bir önce domates konusu çözüme ulaşsın ki, gelecek senenin yatırımı ona göre şekillensin. Yoksa domates üreticileri gerçekten zor durumda kalacaklardır” dedi. 

Kaynak: (Antalya Haber Takip ) - Antalya Haber Takip Editör: Taner Şahin
Etiketler: Düzen, :, Tarım, Alanlarını, Korumaya, Alalım, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı